آیا زیاده روی در مصرف آب میوه می تواند موجب بروز اسهال در بچه ها گردد؟

به گزارش وبلاگ بهسا، اسهال یکی از مسائل معمول در بچه ها است. اما آیا آب میوه یکی از علل اصلی بروز این عارضه است؟ خوب بایستی بگوییم، بله.

آیا زیاده روی در مصرف آب میوه می تواند موجب بروز اسهال در بچه ها گردد؟

مترجم: رزیتا ملکی زاده

اسهال یکی از مسائل معمول در بچه ها است. اما آیا آب میوه یکی از علل اصلی بروز این عارضه است؟ خوب بایستی بگوییم، بله.

مصرف بیش از حد آب میوه می تواند موجب بروز اسهال شود به این علت که بیشتر میوه ها حاوی اندازه زیادی سوربیتول هستند. سوربیتول شکل غیر قابل هضم از قند بوده که برای دستگاه گوارش بچه ها سنگین است. بدن به منظور رقیق ساختن آن، آب را از جریان خون به روده فرستاده موجب شل شدن مدفوع شده و نتیجه آن اسهال خواهد بود. آب میوه بعلاوه حاوی مقادیر زیادی فروکتوز بوده که می تواند موجب ناراحتی معده کودک شود. بنابراین بایستی از مصرف بیش از حد آب میوه خودداری کرد. متخصصین توصیه کرده آب میوه در مقادیر کم مصرف شده و به بچه ها تازه به راه افتاده داده نشود، به این علت که این امر موجب شده آب میوه مدت زمان طولانی تری در دهان کودک به جامانده و با دندان او تماس یافته در نتیجه موجب بروز مسائل دندانی در کودک می شود. طبیعی است که کودک آب میوه را دوست داشته باشد به این علت که در طعم ها و مزه های مختلف و خوشمزه وجود دارند. بسیاری از بچه ها مصرف آب میوه را به نوشیدن شیر ترجیح می دهند. که در نتیجه آن، محتوای کلسیم و ویتامین D موجود در شیر که برای سن آنها لازم است را از دست می دهند. البته آب میوه هایی فراوری می شوند که غنی شده از کلسیم بوده اما باز هم جبران تمام مواد مغذی بدست آمده از شیر را نمی کند. آب میوه بعلاوه فاقد فیبر و پروتئین موجود در میوه کامل است. چنانچه به کودک خود دو وعده میوه در روز می دهید، دست کم یکی از آنها باید به صورت میوه کامل باشد. جوآن کارتر کولمی مدیر ارشد برنامه های آموزشی بخش سلامت و تندرستی شرکت کوکاکولا عقیده دارد که احتیاج روزانه کودک به مصرف میوه دو وعده بوده که از آن میان، چنانچه یکی از آنها به شکل آب میوه است، وعده دیگر بایستی حتماً میوه کامل باشد. وجود بیش از حد آب میوه در بدن به علت محتوای کربوهیدرات بالای آن، ممکن است توانایی روده در جذب کربوهیدرات را افزایش داده منجر به سوء جذب کربوهیدرات شود. و سوء جذب کربوهیدرات می تواند موجب بروز اسهال اسمزی شود.

توصیه کارشناسان جهت مصرف آب میوه در بچه ها

متخصصین توصیه کرده آب میوه در مقادیر کم مصرف شده و به بچه ها تازه به راه افتاده داده نشود، به این علت که این امر موجب شده آب میوه مدت زمان طولانی تری در دهان کودک به جامانده و با دندان او تماس یافته در نتیجه موجب بروز مسائل دندانی در کودک می شود. متخصصین عنوان می نمایند که آب میوه، 100% برای بچه ها مفید است اما تنها در صورتی که در مقادیر کم به آنها داده شود و هرگز نبایستی به عنوان جایگزین شیر مصرفی کودک مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: اسهال بچه ها را جدی بگیرید

جدولی که در ادامه آورده شده است، مقادیر توصیه شده روزانه برای بچه ها با گروه های سنی مختلف را نشان می دهد.

گروه سنی

اندازه آب میوه توصیه شده

نوزادان (کمتر از 6 ماهه)

ـ

6 تا 12 ماهه

4 تا 6 اونس (118 تا 177 میلی لیتر) در روز

1 تا 4 ساله

6 اونس (177 میلی لیتر) در روز

4 تا 6 ساله

6 تا 7 اونس (177 تا 207 میلی لیتر) در روز

7 تا 18 ساله

8 تا 12 اونس (236 تا 354 میلی لیتر) در روز

در اینجا نکاتی را یادآوری می کنیم که والدین بایستی از آنها اطلاع داشته باشند:

هنگام دادن آب میوه به فرزندتان، حتماً آن را با اندازه نسبتاً زیادی آب رقیق سازید.

آب میوه های پاستوریزه شده برای بچه ها بی ضرر هستند. به هنگام خرید آب میوه، محتوای تغذیه ای و مواد تشکیل دهنده آن را آنالیز کنید. از خرید آب میوه های ناسالمی که فاقد مواد مغذی بوده، خودداری کنید.

شیر مادر برای نوزادان کمتر از 6 ماه مواد مغذی کافی را در خود دارد. در صورتی که مادر قادر به شیر دادن به فرزند خود نیست، می توان از شیر خشک جهت تغذیه نوزاد استفاده نمود. نبایستی از هیچ گونه آب میوه بجای شیر استفاده نمود به این علت که می تواند منجر به بروز کمبود ویتامین، پروتئین و کلسیم در نوزاد شود. طبق تحقیق انجام شده به وسیله آموزشگاه پزشکی کودک در آمریکا، تعیین شده است که سوء تغذیه و توقف رشد در بچه ها با مصرف بیش از حد آب میوه در ارتباط است.

بروز اسهال در بچه ها تازه به راه افتاده مسئله ای شایع به شمار آمده و اغلب به علت مصرف نامحدود آب میوه صورت می گیرد. به این علت که آب میوه ماده ای مغذی به شمار میرود، والدین هیچگونه محدودیتی در مصرف آن برای بچه ها خود قائل نیستند. با وجود آنکه آب میوه منبع تغذیه ای خوبی به شمار می رود، اما هنگامی که مواد غذایی جامد در رژیم غذایی کودک گنجانده می شود، وجود آن یک ضرورت به حساب نمی آید.

مقادیر کم آب میوه می تواند بخشی از رژیم غذایی روزانه کودک را تشکیل دهد، اما هرگز نباید از وعده غذایی صرفه نظر کرده و بجای آن یک لیوان آب میوه خورده شود. در عوض بایستی بچه ها را تشویق کرده میوه کامل مصرف کرده و یا انواع له شده را بجای آب میوه استفاده نمایند.

مجدداً عنوان می شود که آب میوه نمی تواند جایگزین آب شود. مصرف کمتر آب یکی از دلایل اصلی اسهال در بچه ها است. مصرف بیش از حد آب میوه و عدم مصرف یا مصرف کم آب می تواند به اسهال و نیز سایر مسائل گوارشی منجر شود.

مهم: تنها یک اجابت مزاج شل به معنای ابتلا به اسهال نیست. تغییرات ناگهانی در رژیم غذایی کودک خود ایجاد نکنید مگر آنکه تغییرات مکرر در اجابت مزاج او مشاهده کرده باشید. رژیم غذایی و عادات غذایی او را تحت کنترل داشته و به خاطر داشته باشید که افراط در هر کاری زیانبخش است. مسائل گوارشی در کودک خود را در صورت تداوم آن برای مدت طولانی، نادیده نگیرید. بعلاوه چنانچه اسهال همراه با تب، استفراغ مکرر، خواب آلودگی و یا درد بیش از حد معده باشد، هرچه زودتر با یک متخصص اطفال مشورت کنید.

منبع مقاله :

برگرفته از سایت بازل

منبع: راسخون

به "آیا زیاده روی در مصرف آب میوه می تواند موجب بروز اسهال در بچه ها گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا زیاده روی در مصرف آب میوه می تواند موجب بروز اسهال در بچه ها گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید