اتهام زنی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه کشورمان

به گزارش وبلاگ بهسا، مدیر کل آژانس اتمی با تکرار ادعای اجازه ندادن ایران به بازرسان آژانس برای دسترسی به دو مکان، مدعی شد تهران همچنین از گفت وگو در این باره امتناع می ورزد.

اتهام زنی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه کشورمان

به گزارش وبلاگ بهسا از فارس، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با تکرار اتهامات بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران، مدعی شد تهران اجازه بازرسی از بعضی مکان ها را نمی دهد.

به نوشته وبگاه اطلاع رسانی آژانس، گروسی طی سخنرانی در نشست شورای حکام، گفت: گزارش من درباره راستی آزمایی و نظارت بر جمهوری اسلامی ایران مطابق با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، فعالیت های مرتبط آژانس طی چند ماه قبل را پوشش داده است.

بر این اساس، وی شرح داد: ایران در ماه ژانویه گفت برنامه هسته ای اش دیگر ذیل محدودیت های حوزه عملیاتی نخواهد بود [ولی] ایران مانند گذشته به همکاری با آژانس ادامه می دهد. تا امروز، آژانس هیچ تغییری در اجرای تعهدات مرتبط هسته ای ایران در ارتباط با این اعلامیه خاص، یا در سطح همکاری ایران با فعالیت های راستی آزمایی و نظارتی آژانس ذیل برجام مشاهده نکرده است.

مدیر کل آژانس با اشاره به تداوم راستی آزمایی از عدم انحراف مواد هسته ای اعلام شده توسط ایران ذیل توافق پادمانی، ارزیابی از نبود مواد هسته ای و فعالیت های اعلام نشده در ایران، ادامه داد: گزارش قبلی من با عنوان توافق پادمان های ان پی تی با جمهوری اسلامی ایران را دریافت کردید که کوشش های آژانس برای شفاف سازی سوالات مرتبط با صحت و تکامل اعلامیه های ایران ذیل توافق پادمانی و پروتکل الحاقی را تشریح می کرد.

گروسی در راستای ادعاهای مطرح شده در گزارش مذکور خود، مدعی شد: با نگرانی جدی می گویم که برای بیش از چهار است ماه است که ایران به ما اجازه دسترسی به دو مکان را نداده و برای حدود یک سال است که در مباحثات محتوایی جهت شفاف سازی سوالات ما مرتبط با مواد هسته ای احتمالی و فعالیت های مرتبط هسته ای اعلام نشده مشارکت نکرده است.

وی در ادامه ادعاهای خود اضافه نمود: این امر بر توانایی آژانس برای برطرف سوالات و اطمینان دادن درباره نبود مواد هسته ای و فعالیت های اعلام نشده در این مکان ها در تهران، تاثیر منفی گذاشته است.

گروسی در انتها از ایران خواست تا به همکاری فوری و کامل با آژانس اتمی برگردد و دسترسی مناسب به این مکان ها را ارائه کند.

پیشتر میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در صفحه توئیتر خود با اشاره به ویدئوکنفرانسی بودن این نشست، نوشته بود: نشست مجازی شورای حکام آژانس اتمی برای ساعت 10 صبح روز پانزدهم ژوئن برنامه ریزی شده است.

این در حالی است که لارنس نورمن خبرنگار نشریه وال استریت ژورنال مستقر در بروکسل روز آدینه در صفحه توئیتر خود از کوشش آمریکا برای صدور قطعنامه ای علیه ایران به وسیله نشست روز دوشنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داده بود

منبع: جام جم آنلاین

به "اتهام زنی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه کشورمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتهام زنی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه کشورمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید