اثرات مثبت طبیعت بر سلامت روانی

به گزارش وبلاگ بهسا، گروه خبرنگاران زندگی - رواشناسی محیطی مملو از نظریه هایی در خصوص چگونگی عملکرد ما در محیط اطرافمان است. تمایل ما به طبیعت ژنتیکی است و ریشه در تکامل دارد. به عنوان مثال، آیا تا به حال فکر نموده اید که چرا بیشتر مردم ترجیح می دهند اقامتگاه هایی را رزرو نمایند که از بالکن یا تراس چشم انداز ای عالی دارند؟ چرا بیمارانی که از تخت بیمارستان خود چشم انداز طبیعی را مشاهده می نمایند زودتر از دیگران بهبود می یابند؟ یا چرا وقتی استرس فکر ما را تحت تأثیر قرار می دهد، تنها در پی یافتن زمانی برای گذراندن زمان در طبیعت هستیم؟

اثرات مثبت طبیعت بر سلامت روانی

نگاهی به اثرات مثبت ارتباط با طبعیت

ریچارد لوو در کتاب معروف خود به نام آخرین فرزند در جنگل به اختلال کمبود طبیعت اشاره نموده است. به گفته لوو، اختلال کمبود طبیعت وجود یک ناهنجاری در مغز نیست. این اختلال ناشی از دست دادن ارتباط انسان با محیط طبیعی خود است. نزدیکی به طبیعت سلامت جسمی، ذهنی و معنوی انسان را بهبود می بخشد. از درون به انسان احساس زنده بودن می دهد و نباید آن را به خاطر تحولات اخیر مانند شهرنشینی، فناوری یا رسانه های اجتماعی به خطر بیاندازیم.

فواید نزدیکی به طبیعت متنوع است. ما می توانیم از اثرات مثبت اتصال به محیط در تمام سطوح رفاه فردی لذت ببریم.

حمام کردن در جنگل

حمام کردن در جنگل درمانی است که در ژاپن در دهه 1980 ایجاد شد و از آن موقع به عنوان سنگ بنای مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه و بهبودی پزشکی ژاپنی تبدیل شده است. حمام کردن در جنگل یا به قول ژاپنی شینرین-یوکو (Shinrin-yoku) روشی معروف برای گذراندن وقت در طبیعت است. تحقیقات نشان داده است افرادی که حمام کردن در جنگل انجام می دهند، عملکرد سیستم عصبی بهینه، شرایط قلبی متعادل و کاهش اختلالات روده ای دارند. تحقیقات در خصوص حمام جنگل بعلاوه نشان می دهد که پیاده روی مکرر یا سفر به طبیعت با تحریک فراوری پروتئین های ضد سرطان، به بیماران در مبارزه با بیماری های لاعلاج یاری می نماید.

فعالیت های خارج از منزل

انجام فعالیت های خارج از منزل احتمال ابتلا به مسائل بینایی مانند دوربینی و نزدیک بینی را کاهش می دهد. یک مطالعه بر روی بچه ها در استرالیا نشان داد که بچه ها مدرسه ای که در فعالیت های بیرون از خانه شرکت می نمایند، بینایی بهتری نسبت به بچه های داشتند که زمان بیشتری را در داخل خانه سپری می کردند.، دارند.

شاخص جرم بدنی پایین تر

مطالعات نشان داده اند ، افرادی که زمان بیشتری را در طبیعت می گذرانند ، شاخص جرم بدنی (BMI) پایین تری نسبت به افرادی دارند که در طبعیت وقت نمی گذرانند. افرادی که در فضای باز ورزش می نمایند کمتر خسته می شوند و شانس کمتری برای ابتلا به چاقی و بیماری های مرتبط با آن دارند.

طبیعت سلامت روانی را بهبود می بخشد

طبیعت به تنظیم هیجانی یاری می نماید و عملکرد حافظه را بهبود می بخشد. یک مطالعه بر روی مزایای شناختی طبیعت نشان داد که افرادی که در طبیعت پیاده روی می کردند، در آزمون حافظه عملکرد بهتری نسبت به افرادی داشتند که در خیابان های شهر پیاده روی می کردند.

پیاده روی در طبیعت برای افراد مبتلا به افسردگی مفید است

مطالعات نشان داده بود افرادی که از اختلالات افسردگی خفیف تا شدید رنج می بردند، هنگام قرار گرفتن در معرض طبیعت، خلق و خوی بهبود یافته قابل توجهی داشتند. بعلاوه این افراد برای بهبودی و بازگشت به حالت عادی انگیزه و انرژی بیشتری داشتند. تحقیقات اخیر نشان داد که بیرون از منزل بودن با کاهش ترشح هورمون استرس به نام کورتیزول، استرس را کاهش می دهد.

پیاده روی در طبیعت و انجام سایر فعالیت ها در خارج از منزل باعث تقویت توجه و تمرکز می گردد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ارتباطات محیطی قوی با عملکرد بهتر، افزایش تمرکز و کاهش احتمال ابتلا به اختلال کمبود توجه مرتبط است. مطالعه ای در دانشگاه کانزاس نشان داد که گذراندن زمان بیشتر در خارج از منزل و صرف زمان کمتر با دستگاه های الکترونیکی، می تواند مهارت های حل مسئله ما را افزایش دهد و توانایی های خلاق را بهبود بخشد.

تقویت معنوی

روانشناسان محیطی استدلال نموده اند که یک جزء ارزشی به رابطه انسان و طبیعت اضافه شده است. با نزدیک ماندن به طبیعت، احساس سپاسگزاری و قدردانی بیشتری نسبت به طبیعت در انسان شکل می گیرد. مشاهده شگفتی های دنیا بیرون به طور اتوماتیک در انسان میل به محافظت از آن را تقویت می نماید. تنفس در طبیعت به ما آگاهی حس سالم بودن می دهد. زمانی که در خارج از منزل وقت می گذرانیم، بیشتر به آنچه می بینیم، آنچه می شنویم، رایحه و احساس خود می اندیشیم.

منبع: ایرنا زندگی

به "اثرات مثبت طبیعت بر سلامت روانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثرات مثبت طبیعت بر سلامت روانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید