اعلام محکومیت 3 مفسد مالی ، شناسایی تعدادی از انبارهای احتکار لیموترش

به گزارش وبلاگ بهسا، به گزارش تجارت نیوز، غلامحسین اسماعیلی در این نشست خبری گفت: در ایام شیوع کرونا طهارت جسم و ضدعفونی کردن اماکن در جهت مقابله با ویروس را تبیین کردیم. مواظب باشید کرونای گناه و معصیت و ظلم بی عدالتی و تعدی و تجاوز به حقوق دیگران ما را به ورطه هلاکت نکشاند.

اعلام محکومیت 3 مفسد مالی ، شناسایی تعدادی از انبارهای احتکار لیموترش

وی اضافه نمود: در کرونا آموزش دیدیم پنجره ها را باز کنیم تا هوا گردش یابد و اکنون پنجره های الهی باز است و از این فضا غافل نشویم و خدایی ننموده پنجره ها را به روی خود نبندیم. فتاوای علما درباره ممنوعیت روزه برای کسانی که روزه برایشان ضرر دارد روشن است و تازه نیست. کسانی که به هر دلیل از روزه معذورند باید حرمت روزه داران را نگه دارند و از خوردن و آشامیدن بصورت علنی اجتناب نمایند و اصناف و کسبه باید به حرمت این ماه توجه داشته باشند.

اسماعیلی توضیح داد: از سنت های این ماه سفره های افطاری است و اگر به دلایل شرایط اجتماعی امکان گستراندن سفره های افطار فراهم نشد از آن تاسی بجوییم و به رفتار خداپسندانه که رهبری دستور دادند روی آوریم و جهت تامین احتیاجمندان سبد و بسته های معیشتی تهیه گردد. بنیاد جانبازان و ستاد اجرایی فرمان امام پیشگام شدند و بسته های معیشتی معیا کردند. جمع کثیری از حانواده های احتیاجمند زندانیان مشمول سبد معیشتی کرونا شدند.

وی از اقدام بنیاد مستضعفان در راستای توجه به خانواده زندانیان تشکر کرد و گفت: جمع کثیری از خانواده زندانیان احتیاجمند مشمول دریافت بسته های معیشتی شدند. این سنت قابل اجرا است، مومنینی که تمکن مالی دارند بسته های حمایتی برای احتیاجمندان ارسال نمایند. همچنین به متولیان تدوین دستورالعمل های کرونایی که برای عموم فعالیت های اجتماعی دستورالعمل های بی شماری را تدوین کردند و زمینه بازگشت بعضی مشاغل را مهیا کردند، پیشنهاد می کنم برای جلسات مذهبی محدود و نمازهای جماعت پروتکلی بنویسند و ساده ترین راه که تعطیلی مساجد است را بر نگزینند.

اسماعیلی توضیح داد: قوه قضاییه در چارچوب رهنمودهای رهبری توانست از تهدیدهای شیوع ویروس کرونا فرصت بسازد و در این جهت این قوه توانست در حوزه های مختلف گام های مهمی بردارد از جمله توسعه دادرسی الکترونیک و راه اندازی سامانه های مورد احتیاج و… بنابراین همه مسئولان را به مشارکت پیشگیری از جرم دعوت می کنم.

وی اضافه نمود: نکته دیگر اهتمام بسیار جدی قوه قضاییه به حقوق شهفرایندی است. این قوه حقوق شهفرایندی را در مقام اجرا و عمل می داند و بدنبال شعار و فضاسازی سیاسی نیست. هیات های اجرایی قوه قضاییه در سال 98 عملکرد خوبی داشتند و این هیات ها 1376 مورد گزارش مردمی را در حقوق شهفرایندی دریافت کردند و تنها 20 مورد نقض حقوق شهفرایندی در زیر مجموعه قوه و ضابطین قوه قضاییه به اثبات رسیده است.

فرایند آنالیز پفراینده مفسدان مالی

وی ادامه داد: در این ایام کرونایی بعضی پفراینده ها رسیدگی شد. در همین زمینه ابراهیم زابلی پیله رود به جرم اخلال در نظام تولیدی کشور به وسیله سواستفاده عمده از فروش غیرمجاز مواد اولیه سهمیه ای پتروشیمی در بازار آزاد و پرداخت رشوه به 10 سال حبس تعزیری، 74 ضربه شلاق و محرومیت دائم از خدمات دولتی و ضبط مبلغ 244 میلیارد و 750 میلیون و 764 هزار و 760 ریال محکوم شده است. همچنین نوید محمودی فرزند مسعود به جرم اخلال در نظام تولیدی کشور به وسیله فوق، به 5 سال حبس، 74 ضربه شلاق و ضبط مبلغی، رضا عیوض زاده که متأسفانه بازرس وزارت صمت بوده به جرم اخلال در نظام مالی به وسیله اخذ رشوه و فراهم ساختن مواد پتروشیمی خارج از شبکه به 6 سال حبس محکوم شده است.

وی یادآور شد: هیئت های نظارت به بخش های مختلف که محل ماموریت شان بود اعزام شدند و در سال 98، چهار هزار و 915 مورد بازرسی توسط هیئت های حقوق شهفرایندی انجام شد و 43 نفر از پرسنل تنبیه شدند.

تبعیضی میان زندانیان نداریم

وی در پاسخ به سوالی درباره گزارشگر ویژه سازمان ملل که گفته ایران در اعطای مرخصی به زندانیان تبعیض قائل شده است، گفت: اقدام جمهوری اسلامی هم در سلامت زندانیان و هم امنیت زندان ها و هم در اعطای مرخصی به زندانیان یک اقدام الگو و نمونه و برجسته در همه نظام های حکمرانی است. خوب است امثال این آقای به اصطلاح گزارشگر حقوق بشر گزارش بدهد در آمریکا و انگلیس و سایر کشورهای اروپایی که شیوع کرونا بیشتر از ایران بوده در خصوص زندانیان چه کردند؟ ما هیچ گزارشی از اعطای مرخصی و مساعدت برای زندانیان در دوره کرونا از کشورهای مدعی نشنیدیم. کسانی که عملکرد صفر دارند مورد بازخواست قرار نمی گیرند و ما که عملکرد فوق العاده عالی داریم مدعی می شوند عملکرد ما تبعیض آمیز بوده است. کسی که نمره خودش صفر است از کسی که نمره بالای 20 دارد سوال نمی کند و ادعای تبعیض نباید داشته باشد.

وی تاکید نمود: قوه قضائیه به عدالت رفتار نموده است و هیچ فرقی بین تابعیت ها نگذاشتیم. در مرخصی اخیر بیش از هزار نفر تبعه بیگانه را مرخصی دادیم. بعضی از اتباع همین کشورهای مدعی در زمره کسانی بودند که به مرخصی رفتند. ما دوتابعیتی را به رسمیت نمی شناسیم و ملاک ما در اعطای مرخصی نوع جرم و میزان مجازات و مخاطراتی که فرد می تواند برای جامعه داشته باشد و میزان تحمل و داشتن وثیقه بوده است.

قیمت لیموترش کاهش می یابد

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره اظهارنظر رئیس اتحادیه بارفروشان مبنی بر اینکه انحصار لیموترش در اختیار 5 نفر است و آیا اسامی آنها به قوه قضائیه اعلام شده است، گفت: اسامی به قوه قضائیه اعلام نشده است اما آگاه شدم در استان فارس همکاران مان توانستند بخش قابل توجهی از این انبارها را شناسایی نمایند. از روز گذشته امر بارگیری و توزیع لیموهای انبار شده شروع شده و پیش بینی می کنیم با این اقدام در روزهای آینده شاهد کاهش قیمت لیمو باشیم. حتما پیگیری های لازم را برای اعلام اسامی این 5 نفر انجام می دهیم زیرا احتکار مایحتاج مردم اگر به صورت عمده باشد، جرم است و به صورت خرد نیز در اختیارات تعزیرات حکومتی است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات رئیس دیوان محاسبات گفت: گزارش مربوط به دیوان محاسبات کشور را ریاست مجلس شورای اسلامی طی نامه ای رسمی برای قوه قضائیه ارسال کرد و با وصول نامه رئیس مجلس شورای اسلامی دستور ارجاع این پفراینده به دادسرای تهران صادر شد. به محض وصول پفراینده به دادسرای تهران آنالیز در ارتباط با محتوای گزارش دیوان محاسبات انجام شد و در همین زمان کوتاه به این نتیجه رسیدیم که بخش اندکی از محتوای گزارش دیوان محاسبات قبلا با گزارش سازمان بازرسی و گزارش ضابطین قضائی در دادسرای تهران تشکیل پفراینده شده است و درباره تعدادی از دریافت نمایندگان ارز، مراجع قضایی به آن رسیدگی نموده و رای صادر شده و متهمین در حال تحمل محکومیت هستند.

وی اضافه نمود: بخش دیگری از گزارش را نیز قبلا آگاه شده بودیم که پفراینده تشکیل شده اما هنوز منتهی به تصمیم قضائی نشده است و بخش قابل توجهی از گزارش دیوان نیز بخش هایی است که باید از الان برای آن پفراینده تشکیل گردد و گزارش دیوان محاسبات را با جدیت و تمام توان رسیدگی می کنیم و نتیجه را به مردم اعلام خواهیم کرد.

اقدامات قوه قضائیه در مبارزه با زمین خواری

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در یکسال گذشته در ارتباط با مبارزه با زمین خواری چه اقدامی شده است، گفت: ما موضوعاتی همچون حقوق عامه و حقوق بیت المال را در رسیدگی های قضائی در اولویت قرار دادیم و در این رسیدگی ها سعی کردیم علاوه بر رسیدگی قضائی و مجازات مجرمین، اموال به غارت رفته را به بیت المال برگردانیم. فقط در استان تهران در سال گذشته 106 حکم به نفع اداره کل منابع طبیعی اجرا شد و 163.5 هکتار اراضی رفع تصرف و به منابع طبیعی داده شد. در حوزه راه و شهرسازی 52 حکم اجرا و 101.5 هکتار از اراضی شهری رفع تصرف شد. در حوزه جهاد کشاورزی 5 هزار و 728 حکم اجرا شد و 890.5 هکتار از اراضی تغییر کاربری داده شده و به کاربری سابق اعاده شد.

وی اضافه نمود: در حوزه محیط زیست 9 حکم اجرا و 7.6 هکتار از اراضی به این اداره اعاده شد. در حوزه شهرداری تهران 770 حکم اجرا و 216 و نیم هکتار از اراضی متعلق به شهرداری به اداره کل حریم شهر تحویل داده شد. در حوزه آب منطقه ای استان تهران 473 حکم اجرا و 75 هکتار از بستر و حریم رودخانه های تهران آزاد شد. همچنین در استان تهران بیش از دو هزار هکتار زمین منابع طبیعی فاقد سند و در حوزه منابع طبیعی بیش از 755 هکتار زمین فاقد سند، دارای سند شد.

آخرین جزئیات پفراینده رئیس سابق هلال احمر

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره آخرین شرایط پفراینده علی اصغر پیوندی ، رئیس سابق جمعیت هلال احمر گفت: نواقص این پفراینده رفع شده و رسیدگی های دادسرایی به اتمام رسید و پفراینده در مرحله اعاده به دادگاه نسبت به بخشی که نواقص داشت و ارسال به دادگاه نسبت به بخشی که بعدا به این پفراینده اضافه شد، قرار گرفته است و فعلا متهم بازداشتی ندارد.

وی درباره اقدامات اجرا شده در حوزه اجرای کاداستر گفت: ما معتقدیم اگر طرح کاداستر با تأمین اعتبار در مقطع زمانی خودش اجرا می شد شاهد این همه زمین خواری نبودیم. یکی از گریزگاه های این موضوع عدم اجرای طرح کاداستر است که باید سال های قبل اجرا می شد اما در قوانین بودجه و قانون برنامه اعتبار لازم برای آن پیش بینی نشد.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه نمود: خوشحالیم سال جاری مجلس با اتکا به درآمدهای خود سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، بخشی از این درآمدها را به اجرای کاداستر اختصاص داده است. مطالبه جدی ما این است که دولت در تخصیص بودجه و اعتبارات این الزام قانونی را رعایت کند و مطمئن باشند بیش از همه به نفع خود دولت و بخش های مختلف دولتی است.

ماجرای جوجه کُشی به کجا رسید؟

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره جوجه کشی و ماجرای جوجه های یک روزه گفت: قوه قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور به صورت خاص به موضوع معدوم کردن جوجه های یک روزه ورود نموده است. مقرر شده نسبت به این واقعه غیرقانونی، غیرشرعی و غیراخلاقی رسیدگی گردد و هم آنالیز بخش های پشت صحنه این مساله به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد. شائبه اینکه این اقدام برای افزایش قیمت مرغ بوده نیز مطرح و قرار شده این موضوع را وزارت جهاد کشاورزی به صورت دقیق آنالیز کند.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز

به "اعلام محکومیت 3 مفسد مالی ، شناسایی تعدادی از انبارهای احتکار لیموترش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام محکومیت 3 مفسد مالی ، شناسایی تعدادی از انبارهای احتکار لیموترش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید