افزایش 14 هزار و 666 واحدی شاخص بورس

به گزارش وبلاگ بهسا، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در انتها معاملات امروز با افزایش 14 هزار و 666 واحد همراه شد.

افزایش 14 هزار و 666 واحدی شاخص بورس

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ بهسا، بورس اوراق بهادار تهران امروز یک فرایند رو به رشد به خود گرفت، به گونه ای که در سرانجام معاملات با افزایش 14 هزار و 666 واحد به رقم یک میلیون و 376 هزار و 81 واحد رسید.

بعلاوه شاخص کل با معیار هموزن امروز با افزایش 3 هزار و 532 واحد به رقم 366 هزار و 636 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 496 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 4.2 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 437 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 245 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات امروز فرابورس هم به بیش از هزار و 690 میلیارد تومان رسید که با این حساب ارزش معاملات دو بازار به 5 هزار میلیارد تومان نزدیک شد.

شاخص های بورس امروز همگی سبز بودند، بگونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام یک درصد رشد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن 0.97 درصد افزایش یافتند، شاخص آزاد شناور 1.1 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 1.5 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس فقط 0.55 درصد افزایش یافت.

امروز نماد های شاخص ساز شامل فولاد مبارکه، گل گهر، پالایش نفت بندرعباس، پتروشیمی پردیس، ملی مس ایران، پالایش نفت اصفهان و ایران خودرو بوده اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با افزایش 141 واحدی به رقم 19 هزار و 542 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 91 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه هم به بیش از 350 هزار میلیارد تومان افزون شد. معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 1.7 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 249 هزار فقره معامله و به ارزش هزار و 704 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد های آریا ساسول، فرابورس، صنعتی مینو، پتروشیمی تندگویان، ذوب آهن اصفهان، نیرو برق دماوند، بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس تهران را داشته اند.

نماد هلدینگ گردشگری میراث فرهنگی هم بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

امروز نمایندگان مجلس در بورس تهران طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس و زیرمجموعه آن را تصویب کردند که اعضای هیأت تحقیق و تفحص بعد از تصویب شدن نهایی قانون آن را آغاز خواهند کرد.

با توجه به اینکه شاخص بورس از سال گذشته تا کنون فرایند رو به کاهش یافته و از 2 میلیون واحد در حال حاضر به یک میلیون و 300 هزار واحد رسیده که بیش از 35 درصد از شاخص افت نموده است، بنابراین نمایندگان مجلس تصمیم به تحقیق و تفحص از بورس گرفتند و آن ها معتقدند در این ریزش شاخص بورس به ارزش 70 میلیارد دلار سرمایه های مردم در بورس آب شده است.

گرچه سرمایه گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است و مردم باید ریسک بازار را بپذیرند، اما به هر حال با اصلاح قوانین و مقررات بازار نباید اجازه سوء استفاده عده ای از اطلاعات نهانی بورس داده گردد بگونه ای که سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس امروز گفت یک شرکت کاغذی بدون داشتن مابه ازای خارجی در بورس پذیرش شده و سهام آن شرکت به ارزش 3 هزار و 200 میلیارد تومان در بورس به مردم فروخته شده و دارندگان سهام این شرکت اکنون فقط کاغذی در جیب دارند و سرمایه های آن ها سوخت شده است.

به هر حال نهاد ناظر یعنی سازمان بورس و اوراق بهادار باید نظارت قوی و مؤثر بر شرکت ها و ناشران بورسی داشته باشد و از طرفی با توجه به مردمی شدن بورس، به گونه ای که در حال حاضر حدود 58 میلیون ایرانی در بورس حضور دارند قوانین و مقررات بازار باید به نفع سرمایه گذاران حقیقی تغییر پیدا کند.

بعلاوه روش های مختلف برای سرمایه گذاری غیر مستقیم مردم طراحی گردد تا مردم عادی از نوسان های وحشتناک بازار در امان بمانند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "افزایش 14 هزار و 666 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 14 هزار و 666 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید