بازار سیاه پلی استیشن 5

به گزارش وبلاگ بهسا، عرضه PS 5 در بحبوحه بحران کووید-19 نتوانسته جوابگوی تقاضای بازار ها باشد؛ به طوری که این کنسول ها در بازار سیاه با قیمت های بسیار بالاتر از قیمت اصلی به فروش می رسند. این مشکل ناشی از تقاضای بالا است که تا اندازه ای به تغییر سبک زندگی در دوران همه گیری کووید-19 مربوط است. پیش بینی می شود این عدم تناسب عرضه و تقاضا تا سال آینده میلادی ادامه یابد.

بازار سیاه پلی استیشن 5

شرکت سونی، کنسول بازی نو خود به نام پلی استیشن5 (PS 5) را در نوامبر سال گذشته میلادی به بازار های جهانی عرضه کرد. PS 5 نسل نهم کنسول های بازی ویدئویی است که همزمان با سری های ایکس و اس از ایکس باکس شرکت مایکروسافت به بازار عرضه شد.

کنسول های بازی شرکت سونی در میان پرطرفدارترین کنسول های بازی در جهان قرار دارند؛ به طوری که PS 2 که در سال 2000 به بازار عرضه شد، از آن زمان پرطرفدارترین کنسول بازی جهان بوده و تا سال 2012 حدود 155میلیون دستگاه از آن به فروش رفته است.

شرکت سونی در سال 2013 عرضه این مدل را به بازار متوقف کرد. مدل بعدی پلی استیشن در سال 2006 به بازار عرضه شد، اما محبوبیت مدل قبلی را نداشت و فروش آن تا سال 2017 حدود 87میلیون دستگاه بود. با وجود این، کنسول بازی PS 4 شرکت سونی که در سال 2014 به بازار عرضه شد و همچنان عرضه آن ادامه دارد، بیش از 116میلیون دستگاه فروش داشته و به این ترتیب، در جایگاه چهارمین کنسول محبوب تاریخ بازی های ویدئویی قرار گرفته است.

طرفداران کنسول های بازی سونی بی صبرانه در انتظار ورود کنسول نو به بازار بودند، اما عرضه PS 5 در بحبوبه بحران کووید-19 در جهان نتوانسته است جوابگوی تقاضای بازار ها باشد؛ به طوری که این کنسول ها در بازار سیاه با قیمت های بسیار بالاتر از قیمت واقعی به فروش می رسند و سود فراوانی را نصیب فروشندگان بازار سیاه می کنند.

فروشندگان بازار سیاه، نسخه دیجیتال کنسول بازی PS 5 را -که تنها بازی های دیجیتال را اجرا می کند- حدود 700دلار می فروشند؛ قیمتی که بسیار بالاتر از قیمت واقعی هر دو مدل این کنسول است. این در حالی است که شرکت سونی نسخه دیجیتال این کنسول را 399دلار و مدل استاندارد آن را با قیمت 499دلار به بازار عرضه می کند.

یکی از این فروشندگان -که مشتریانش عمدتا دانش آموزان یا جوانان حدود 20سال هستند- به خبرنگار فوربس گفته است، سال گذشته 60هزار پوند فروش داشته و قصد دارد با درآمدش در لندن خانه ای بخرد.

تغییر سبک زندگی، کمبود تراشه

علت این کمبود چیست؟ این مشکل از تقاضای بالا ناشی می گردد که تا مقدار ای به تغییر سبک زندگی افراد در دوران همه گیری کووید-19 و خانه نشینی های طولانی مدتی که تمایل به بازی های ویدئویی را افزایش داده، مربوط است. از سوی دیگر با وجود اینکه این بازی ها تا به امروز فروش خوبی داشته اند، امروز دسترسی به آن ها آسان نیست و پیش بینی می گردد این عدم تناسب بین عرضه و تقاضا تا سال آینده میلادی ادامه داشته باشد.

فیل اسپنسر، رئیس شرکت ایکس باکس، پیش بینی کرده است که کمبود کنسول های بازی تا سال 2022 هم ادامه پیدا کند. نا توانی شرکت ها در پاسخگویی مناسب به افزایش تقاضای مصرف کنندگان، تا حد زیادی به کمبود ریزتراشه های مورجهانز در تولید و ساخت این کنسول ها بازمی گردد.

مشکل کمبود ریزتراشه ها در پی شیوع همه گیری کووید-19 و افزایش تقاضای مصرف کنندگان برای کامپیوتر های شخصی و دیگر وسایل الکترونیکی آغاز شد؛ به طوری که صنایع مختلف را برای دسترسی به قطعات اولیه و تولید کافی با چالش روبرو کرده است.

شرکت های ای ام دی وکوالکام که به بیشتر شرکت های معتبر حوزه الکترونیک تراشه می فروشند هم این موضوع را تایید کرده اند. به همین علت، فروش کامپیوتر های شخصی در سال 2020 حدود 8/ 4درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است؛ رقمی که بیشترین رشد فروش سالانه در این بازار از سال 2010 محسوب می گردد. از سوی دیگر، کمبود تراشه نشان دهنده تغییر ساختاری در صنعت نیمه رساناهاست.

بسیاری از برترین شرکت های این صنعت صرفا شرکت های طراحی کننده هستند که فرآیند تولید در آن ها انجام نمی گردد؛ فرآیند تولید در شرکت های کوچک دیگری موسوم به شرکت های ریخته گری صورت می گیرد. این شرکت های کوچک که از سوی شرکت هایی مانند تی اس ام سی در تایوان یا سامسونگ در کره جنوبی اداره می شوند، این روز ها با حدبیشتر توان خود در حال تولید هستند.

با این حال، تی اس ام سی اعلام کرده است که قصد دارد در سال جاری برای افزایش ظرفیت تولید خود 28میلیارد دلار سرمایه گذاری کند.

فشار تحریم ها

از سوی دیگر، سال گذشته آمریکا محدودیت هایی را برای شرکت بین المللی ساخت تراشه های نیمه رسانا (SMIC) اعمال کرد که بزرگ ترین شرکت ریخته گری در چین به شمار میرود. این تحریم ها باعث شده است که این شرکت چینی به تجهیزات تولید پیشرفته دسترسی نداشته باشد، همچنین فروش محصولات نهایی به شرکت هایی را که با ایالات متحده ارتباط دارند، سخت می کند.

از این رو، مصرف کنندگان باید سفارش های خود را به شرکت های رقیب همچون تی اس ام سی منتقل می کردند. برخی شرکت ها تصمیم گرفتند قبل از فرارسیدن ضرب الاجل آمریکا تراشه های مورجهانز خودشان را انبار کنند تا بتوانند از ظرفیت تولید خود استفاده کنند. شرکت هوآوی از جمله شرکت هایی بود که تراشه های رادیویی ضروری خود را قبل از این تحریم ها تامین و انبار کرد.

با وجود اینکه آخرین محصولات شرکت های سونی و مایکروسافت فروش خوبی در سال جاری داشته اند، مشکل کمبود تراشه در نیمه دوم 2021 همچنان آن ها را رها نکرده است؛ به طوری که با وجود افزایش عرضه 4/ 7درصدی نسبت به سال گذشته، این محصولات همچنان بیشتر از چند دقیقه روی قفسه های فروشگاه ها باقی نمی مانند و به سرعت ناپدید می شوند.

عرضه کنسول های پلی استیشن شرکت سونی 4/ 47درصد در نیمه دوم 2021 نسبت به سال گذشته افزایش داشته که این مقدار شامل 500هزار کنسول PS 4 و 3/ 2میلیون کنسول PS 5 است. فروش کل PS 5 در ماه جولای از 10میلیون دستگاه عبور کرد که رکورد سریع ترین فروش در تاریخ شرکت سونی است.

با این حال، در پی این کمبود عرضه، شرکت سونی قصد دارد کارخانه خود را برای تولید تراشه های مورجهانزش راه اندازی کند. این شرکت در حال مذاکره برای سرمایه گذاری مشترک با شرکت تی ام اس سی و ساخت کارخانه ای در ژاپن است.

دولت ژاپن نیز اعلام آمادگی کرده است که بخشی از این سرمایه گذاری 800میلیارد ینی را بپردازد. با وجود این، راه اندازی این کارخانه مساله کمبود تراشه ها را در کوتاه مدت حل نخواهد کرد؛ چراکه انتظار نمی رود این کارخانه تا سال 2024 به بهره برداری برسد.

منبع: فرارو

به "بازار سیاه پلی استیشن 5" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار سیاه پلی استیشن 5"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید