برای زیبایی در یائسگی چه کار باید کرد؟

به گزارش وبلاگ بهسا، چهره شاخصی بسیار دقیق برای شناسایی شرایط سلامتی است. اگر در دوران میانسالی چهره پیر و خسته باشد، به احتمال زیاد بدن نیز در همین شرایط است. بزرگترین مشکل آن است که تعداد کمی از زنان درحالی قدم به میانسالی می گذارند که به لحاظ تغذیه در شرایط مناسبی هستند.

برای زیبایی در یائسگی چه کار باید کرد؟

وبلاگ بهسا | بعد از دهه های 30 و 40 زنان کم کم به دوران یائسگی نزدیک می شوند. تغییرات هورمونی در این دوران باعث می گردد تغییراتی در چهره ایجاد گردد که ممکن است خوشایند زنان نباشد. در این دوران نگاه کردن در آینه با تحلیل های سختگیرانه همراه می گردد و بسیار پیش آمده که زنان با دیدن چین وچروک و خطوط ظریفی که به دلیل گذر عمر بر چهره شان نقش بسته احساس بدی پیدا نمایند.

به گزارش وبلاگ بهسا به نقل از دیلی میل، این روز ها با دیدن این علائم، بسیاری از زنان به سرعت راهی مراکز درمانی می شوند تا با تزریق بوتاکس یا انجام جراحی های زیبایی همه چیز را درست و عین روز اول نمایند. شاید هم به سراغ پزشک بفرایند و درخواست هورمون درمانی بدهند. اما به نظر من که متخصص زنان هستم و بیش از 3 دهه به ده ها هزار زن یاری نموده ام تا بدون احتیاج به تیغ جراحی یا هورمون درمانی به استقبال یائسگی بفرایند، هیچ کدام از این موارد ضرورتی ندارد.

باید بدانید که چهره شاخصی بسیار دقیق برای شناسایی شرایط سلامتی است. اگر در دوران میانسالی چهره پیر و خسته باشد، به احتمال زیاد بدن نیز در همین شرایط است. بزرگترین مشکل آن است که تعداد کمی از زنان درحالی قدم به میانسالی می گذارند که به لحاظ تغذیه در شرایط مناسبی هستند.

سی وپنج سالگی به بعد زمانیست که هورمون های زنانی به اوج می رسد و بسیار مهم است که زنان در این دوران حواسشان به تغییرات چهره شان باشد. اگر در این سن هستید و آن چیزی که در آینه می بینید مطلوب تان نیست نباید تسلیم شوید. به جای آن باید سپاسگزار طبیعت باشید که بی شمار سرنخ بصری را جلوی چشمان شما قرار داده تا آن ها را رمزگشایی نموده و آغاز کنید به دریافت ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی تا فرایند پیری را معکوس کنید.

هیچ کسی به ما نیاموخته که چطور دوران یائسگی را با کیفیت سپری کنیم. مادران و مادربزرگ های ما از یائسگی صحبت نمی کردند، چون یائسگی تابو تلقی می شد. اما نباید اوضاع به همین شکل ادامه پیدا کند. پس شجاع باشید و به آنچه در سراسر چهره تان نوشته شده است دقت کنید. شما با رمزگشایی آنچه چهره تان سعی می کنید به شما می گوید می تواند چهره ای درخشان و شاد برای خودتان بسازید.

مرکبات مصرف کنید تا ریزش مو را کم کنید

یکی از دلایل شایع ریزش مو در زنان پایین بودن سطح فریتین در خون است و برای جبران آن باید مرکبات مصرف کرد که حاوی مقادیر بالای ویتامین سی هستند.

علت: ریزش مو اغلب در مردان دیده می گردد. اما زنان نیز به خصوص در دوران یائسگی و به دلیل کاهش سطح هورمون های استروژن و پروژسترون آن را تجربه می نمایند. این هورمون ها درواقع به رشد سریعتر مو و طولانی شدن ماندگاری فولیکول های مو روی سر یاری می نمایند.

بعضی از زنان نازک شدن موی سر را در تمام نواحی سر تجربه می نمایند و بعضی ممکن است دچار نوعی ریزش مو به نام آلوپسی آرآتا روبرو شوند که در آن بعضی از نواحی سر دچار ریزش می گردد. این نوع ریزش اغلب به دلیل کمبود سطح فریتین است. فریتین پروتئین خون و حاوی آهن است. اما کمبود بیوتن و ویتامین سی نیز می تواند منجر به ریزش مو گردد.

راهکار: مرکبات ویتامین سی بدن را تأمین و به جذب آهن یاری می نماید. زرده تخم مرغ، آجیل و غلات نیز بیوتن را تأمین می نمایند. شما همچنین می توانید مکمل های مولتی ویتامین را مصرف کنید که شامل آهن، بیوتن و ویتامین سی هستند.

برگ های سبز برای پوستی درخشان

یکی از دلایل رنگ پریدگی پوست کم خونی است که اغلب زنان به دلیل خونریزی های دوران قاعدگی به آن دچار می شوند. گیاهخوران نیز ممکن است در معرض کم خونی باشند، زیرا در رژیم گیاهخواری مصرف آهن و ویتامین ب 12 بسیار پایین است.

راهکار: آهن و ویتامین ب 12 در محصولات لبنی و گوشتی بسیار زیاد است. گیاهخواران نیز می توانند با بالا بردن میزان مصرف سبزیجات، آجیل و دانه ها کمبود ب 12 را جبران نمایند.

بسیاری از غلات صبحانه با آهن و فولیک اسید غنی شده اند. گوشت، تخم مرغ و ماهی نیز منابع غنی برای تأمین ب 12 هستند. گیاهخواران می توانند از شیرسویای غنی شده و مکمل های قوی ویتامین بی کمپلکس استفاده نمایند.

کم کردن چین وچروک

علت: کاهش سطح استروژن در دوران یائسگی مانع از آن می گردد که بدن پوستی را که دچار آفتاب سوختی شده جوان سازی و نوسازی کند. سلنیوم یکی از آنتی اکسیدان های قوی است و چین وچروک های صورت می تواند یکی از نشانه های کمبود سلنیوم و روی (زینک) در بدن باشد.

راهکار: تحقیقاتی که در ژاپن صورت گرفته نشان می دهد که مصرف ایزوفلاون می تواند عمق چین وچروک های صورت را کم کند. ایزوفلاون گروهی از مواد شیمیایی گیاه-پایه به نام فیتواستروژن ها هستند. این مواد شیمیایی شبیه هورمون استروژن زنانه عمل می نمایند. محصولاتی که با سویا درست می شوند مقادیر بسیار زیادی از این ماده را به صورت طبیعی در خود دارند.

روغن ماهی برای لب هایی صاف

علت: در هوای سرد و گرم لب ها ممکن است ترک بخورند، اما شاید یکی از دلایل لب های خشک و ترک خورده کمبود ویتامین ب 12 باشد. مه مغزی یکی از جدی ترین مسائل زنان در دوران یائسگی است و اغلب به دلیل کمبود مواد مغذی مهم در بدن رخ می دهد؛ بنابراین اگر هم لب های ترک خورده دارید و هم احساس سرگیجه می کنید ممکن است دلیلش کمبود ویتامین ب 12 باشد. زبان قرمز و ترک خورده نیز یکی دیگر از نشانه های کمبود ویتامین ب 12 است.

راهکار: ویتامین ب 12 به وسیله مصرف گوشت، ماهی سالمون، شیر، پنیر و تخم مرغ تأمین می گردد. گیاهخواران و وگان ها می توانند از مکمل های ب 12 استفاده نمایند.

درمان ترک لب با پسته

ترک در گوشه لب ها یا چشم ها که می تواند دردناک گردد اغلب به دلیل هوای سرد رخ می دهد، اما می تواند ناشی از پایین بودن سطح آهن، ویتامین ب 12 و ب 6 هم باشد. گیاهخواران و زنانی که خونریزی های شدید قاعدگی دارند نیز ممکن است در معرض کمبود آهن و ویتامین ب 12 باشند.

راهکار: مصرف گوشت، افزایش مصرف آجیل و غلات می تواند سطح آهن خون را افزایش دهد. یکی از انواع آجیل که آهن بالایی دارد پسته است. در میان غلات نیز عدس آهن بالایی دارد. ویتامین ب را می توان در غلات، تخم مرغ، گوشت و لبنیات به وفور پیدا کرد. مصرف مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی که حاوی آهن و ویتامین ب باشند نیز می تواند بسیار یاری نماینده باشد.

از مصرف قند خودداری کنید

علت: پوست قرمز و چرب به خصوص در اطراف بینی ناشی از هورمون هاست. زنان در نزدیکی قاعدگی نیز ممکن است قرمزی و چربی پوست را به دلیل نوسان هورمون ها در اطراف بینی و روی گونه ها تجربه نمایند.

راهکار: برای مقابله با نوسان هورمونی بدن احتیاج به یک رژیم غذایی مناسب دارد. هر چه افراد در رژیم غذایی روزانه کربوهیدرات تصفیه شده مانند نان سفید و شکر کمتر استفاده نمایند و درعوض میوه تازه و سبزیجات را به 6 واحد در روز افزایش دهند، برای در حالت تعادل نگه داشتن هورمون ها مفیدتر خواهد بود.

جوش را با آجیل از بین ببرید

علت: فقط نوجوانان نیستند که دچار آکنه و جوش می شوند. زنان نیز ممکن است در نتیجه تغییرات هورمونی در دوران میانسالی، استرس دوران میانسالی و کمبود روی جوش بزنند. در بزرگسالی، جوش بیشتر در چانه، گردن و فک ظاهر می گردد.

راهکار: 15 میلی گرم مکمل روزانه زینک یاری نماینده است. دوز های بالاتر ممکن است باعث ناراحتی های شکمی گردد؛ بنابراین مصرف بالاتر باید تحت نظر پزشک صورت بگیرد.

بادام مقادیر بالایی زینک و اسید های چرب دارد که می توانند باعث بهتر شدن پوست، ناخن و مو شوند.

خشکی پوست را با سیب زمینی شیرین برطرف کنید

علت: استفاده نکردن از کرم های محافظتی و کمبود اسید های چرب ضروری باعث خشکی پوست می گردد. خشکی پوست همچنین می تواند نشان دهنده کمبود ویتامین آ و ویتامین دی باشد که اولی برای سلامت غشا سلولی و دومی برای محافظت از سلول های پوستی در مقابل رادیکال های آزاد لازم است. فقدان استروژن در دوران میانسالی که به دلیل کم شدن فعالیت تخمدان ها رخ می دهد، می تواند منجر به خشکی پوست گردد.

راهکار: سبزیجات برگ سبز، آجیل، دانه ها و روغن ماهی به سلامتی سلول ها و نرم شدن پوست یاری می نماید. بسیاری از مواقع مصرف مکمل اومگا 3 احتیاج است. مصرف ویتامین ای موضعی هم مفید است.

ویتامین ای، معروف به رتینول، برای داشتن پوستی سرزنده و جوان لازم است. جگر، سیب زمینی شیرین و پنیر منابعی غنی برای ویتامین ای هستند. غذا های غنی از ایزوفلاون مانند سویا و بذر کتان نیز برای برطرف خشکی پوست مفید است. خشکی پوست همچنین در اثر کمبود آب هم اتفاق می افتد. هر روز حداقل 6 لیوان آب مصرف کنید.

صورت را با سویا لاغر کنید

علت: با بالا رفتن سن، سطح استروژن کاهش پیدا می نماید، کاهش سطح استروژن باعث می گردد بدن نتواند به راحتی غذا های تولید شده را هضم کند که این باعث نفخ و افزایش وزن می گردد. کاهش استروژن باعث شل شدن پوست نیز می گردد.

راهکار: مصرف غذا های غنی از ایزوفلاون مانند سویا مغز را فریب می دهد تا باور کند چرخه هورمون ها در سطح نرمال است. این باعث می گردد زنان بدون برنامه غذایی خاصی بتوانند وزن کم نمایند. علاوه بر این، ورزش منظم صورت یا تمرین های فک می تواند به حفظ عضلات صورت یاری کند و ظاهری زیباتر به افراد ببخشد.

منبع: The Daily Mail

ترجمه: سایت وبلاگ بهسا

منبع: فرادید

به "برای زیبایی در یائسگی چه کار باید کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای زیبایی در یائسگی چه کار باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید