بر اساس یک پژوهش Night Shift آیفون کمکی به بهتر خوابیدن نمی کند

به گزارش وبلاگ بهسا، ما انسان موجوداتی وابسته به دید بصری خود هستیم. در واقع نصف مغز انسان ها به پردازش اطلاعات بصری اختصاص یافته است و می توان گفت که انسان ها برای انجام بسیای از کار هایشان، اگر نگوییم همه کار ها، به دیدن و درک اطلاعات بصری وابسته هستند.

بر اساس یک پژوهش Night Shift آیفون کمکی به بهتر خوابیدن نمی کند

با توجه به این وابستگی می توانیم بگوییم که به این دلیل است که طول موج های مختلف نور می توانند که تأثیر های متفاوتی را بر روی انسان ها بگذارند. تحقیق های اجرا شده در سال های اخیر نشان می دهند که نور هایی با طول موج خاصی که ما آن ها به شکل نور های آبی رنگ می بینیم، ممکن است که بر روی فراوری ملاتونین در مغز ما تأثیر بگذارند.

نتایج این تحقیق های اجرا شده به صورت خلاصه می گویند که اگر شما قبل از خواب به نمایشگر با نور آبی نگاه کنید، انجام این کار ممکن است برای شما مشکلاتی را در زمان به خواب رفتن به وجود بیاورد. همان گونه که می دانید این موضوع جدیدی نیست و بسیاری از فراوریکنندگان نمایشگر و گوشی های موبایل در دنیا برای جلوگیری از رخ دادن این مشکل فیلتر های رنگی را به محصولاتشان اضافه نموده اند.

به عنوان نمونه اپل از سال 2016 از ویژگی در سیستم عامل iOS به نام Night Shift استفاده می نماید که باعث می گردد بعد از غروب خورشید در بعد از ظهر، نمایشگر به کار رفته در آیفون با کاهش نور آبی، محتوا را به صورت گرم تری نمایش دهد.

با وجود مطرح شدن این موضوعات در گذشته، به تازگی تحقیقی توسط دانشگاه Brigham Young درباره میزان اثر بخشی استفاده از این فیلتر ها برای کاهش نور آبی نمایشگر اجرا شده است. این تحقیق توسط استاد روان شناسی این دانشگاه به نام Chad Jensen و محققان دیگری از بیمارستان بچه ها Cincinnati اجرا شده است.

در این تحقیق این افراد نحوه خوابیدن سه گروه مختلف از افراد شرکت کننده در این آزمایش را آنالیز نموده اند. گروه اول این تحقیق در زمان استفاده از گوشی هایشان قابلیت Night Shift را فعال نموده بودند، گروه دوم نباید این قابلیت را در زمان استفاده از گوشی هایشان فعال می کردند و در نهایت گروه سوم نباید به کل از گوشی قبل از خوابیدن استفاده می کردند.

نتایج حاصل از این تحقیق نشان دادند که از لحاظ پارامتر هایی مانند کیفیت خواب، مدت زمان خواب، بیدار شدن و زمان به خواب رفتن، تفاوت شاخصی میان تمامی گروه های شرکت کننده در این آزمایش وجود ندارد. Jensen در رابطه با نتایج به دست آمده می گوید: در این تحقیق اجرا شده، تفاوتی میان سه گروه شرکت کننده وجود ندارد. او ادامه می دهد: استفاده از حالت Night Shift در گوشی قبل از خواب هیچ مزیتی را بر استفاده نکردن از آن ندارد. همچنین استفاده نکردن از گوشی قبل از خواب هم بر روی کیفیت خواب شما تأثیر نخواهد داشت.

این تحقیق عنوان می نماید که پارامتر های دیگری هستند که بیشتر از نور آبی بر روی کیفیت خواب یا ایجاد مشکلاتی قبل از به خواب رفتن تأثیر می گذارند. از جمله این پارامتر های مهم می توان به محرک های روان شناختی و درگیری شناختی اشاره نمود.

به صورت خلاصه این تحقیق عنوان می نماید مهم نیست که قابلیت Night Shift شما خاموش یا روشن باشد مهم آن کاری است که قبل از خواب با گوشی خود انجام می دهید.

منبع: Phone Arena

منبع: دیجیکالا مگ

به "بر اساس یک پژوهش Night Shift آیفون کمکی به بهتر خوابیدن نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بر اساس یک پژوهش Night Shift آیفون کمکی به بهتر خوابیدن نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید