برترین زمان سفر به ارزروم؛ یکی از سردسیرترین شهرهای ترکیه

به گزارش وبلاگ بهسا، برترین زمان سفر به ارزروم، شهری کلیدی در روابط بازرگانی ایران و ترکیه چه زمانی از سال است؟

برترین زمان سفر به ارزروم؛ یکی از سردسیرترین شهرهای ترکیه

ارزروم، مرکز استانی به همین نام در کشور ترکیه که بزرگ ترین استان شرق آناتولی به شمار می آید، در یک فلات مرتفع 1950 متری واقع شده است. این استان همواره در نقطه تقاطع حمل و نقل بوده و هم اکنون یک نقطه انتقال برای حمل و نقل های هوایی، راه آهن و اتوبوس برای مسافرانی که به شرق ترکیه می آیند، است.

ارزروم با آب و هوای مرطوب قاره ای، میزبان زمستان هایی سرد و برفی و تابستان هایی گرم و خشک با شب هایی سرد است. بالاترین دمای میانگین روزانه در ماه اوت، حدود 27 درجه سانتی گراد و بالاترین دمای ثبت شده در ارزروم در سی و یکم ژوئیه سال 2000، 36.5 درجه سانتی گراد بوده است.

کمترین دمای میانگین روزانه نیز در ارزروم در ماه ژانویه، 5- درجه سانتی گراد است و در بیشتر سال ها در زمستان، دما تا 30- درجه سانتی گراد نیز کاهش می یابد. کمترین دمای ثبت شده در ارزروم در 28 دسامبر 2002، منفی 37.2 درجه سانتی گراد بوده است.

با این وجود برترین زمان سفر به ارزروم، فصل تابستان با کمترین اندازه بارش در سال و دمایی مطلوب است. در سال های اخیر، تور ارزروم که از شهرهای کمتر شناخته شده توریستی ترکیه به شمار می آید، محبوبیت قابل توجهی در میان تورها در تور ترکیه به دست آورده است.

تاریخ این شهر به 4 هزار سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد و تمدن های متعددی در آناتولی در این منطقه زندگی نموده اند. یکی از بناهای مهم به جای مانده از آن دوران، دیوارهای شهر روم شرقی (Byzantine city walls) است. بیشتر یافته های تاریخی نیز در مجموعه های مختلف در موزه های مختلف ارزروم نگهداری می شوند.

این شهر مدرن با بلوارهای پردرخت و دانشگاه های مختلف با منطقه تاریخی ارزروم در هم آمیخته است. دیدنی های ارزروم بی شمار هستند و در میان آن ها می توان به مسجد اولو ارزروم، کاروانسرای رستم پاشا، آبشار تورتوم و پارک تاریخی ننه خاتون، اشاره نمود. ارزروم با دارایی های بسیار تاریخی و طبیعی، مقصد سفر جذابی به شمار می آید.

برترین زمان سفر به ارزروم بر اساس آب و هوا

برترین زمان سفر به ارزروم بر اساس آب و هوا، فصل تابستان از چهارم ژوئن تا 23 سپتامبر (14 خرداد تا 1 مهر) است.

دمای میانگین در ارزروم در زمان های مختلف سال به اندازه باورنکردنی فرق دارد. با توجه به رطوبت، هوا در نیمه ای از سال سرد و در نیمه دیگر دلپذیر است. احتمال بارش باران یا برف در تمام سال احتمال دارد. ارزروم در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا نمره 41 از 100 را دارا است.

اگر در پی سفر در گرم ترین ماه های سال هستید، در ماه اوت، ژوئیه و سپتامبر به این شهر بروید. گرم ترین زمان سال در میانه ماه اوت (اواخر مرداد) با دمای میانگین 31.5 درجه سانتی گراد و حداقل دمای 15.2 درجه سانتی گراد در شب ها است.

برترین زمان سفر به ارزروم بر اساس دمایی که حس می کنید

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد. دمای بالا در اندازه رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می وزند، سرمای بیشتری را به ما القا می نمایند. در حقیقت می توان گفت که دمایی که ما حس می کنیم به شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

برترین زمان سفر به ارزروم بر اساس بارش باران یا برف

اگر در پی سفر در آب و هوای خشک هستید، در ماه های با احتمال بارش کم موثر (بارش موثر به بارش بیش از 25.4 میلی متر در ماه گفته می گردد) یعنی ژوئیه، سپتامبر و دسامبر به ارزروم بروید. کمترین احتمال بارش باران در اواسط ماه ژانویه (اواخر دی) است.

چه زمانی می توانید با بارش برف در ارزروم روبه رو شوید؟

گزارش ها هواشناسی نشان می دهند که احتمال بارش برف در ماه فوریه به خصوص در اوایل فوریه (اواسط بهمن) بسیار بالا است. برترین زمان اسکی در ارزروم، اوایل دسامبر (اواسط آذر) است.

برترین زمان سفر به ارزروم بر اساس رطوبت و وزش باد

ارزروم دارای ماه های مرطوب بسیار و ماه های خشک در فصول دیگر است. کم رطوبت ترین ماه سال با رطوبت نسبی 27 درصد، ماه اوت و مرطوب ترین ماه سال با رطوبت نسبی 73.3 درصد، دسامبر است.

وزش باد در ارزروم، معمولا بسیار آرام است. پربادترین ماه های سال، آوریل و سپس اوت و ژوئیه هستند. باد ماه آوریل با سرعت 7.8 کیلومتر بر ساعت، یک نسیم سبک به شمار می آید. ماکزیمم سرعت ثبت شده باد در ارزروم در اوایل ماله ژانویه، 22.8 کیلومتر بر ساعت است که یک باد میانه به شمار می آید.

برترین زمان سفر به ارزروم بر اساس جمعیت گردشگران

شلوغ ترین ماه های گردشگری ارزروم، ژوئن و سپس ژوئیه و می هستند. قیمت هتل ها و بلیط های هواپیما در این ماه ها در حداکثر اندازه خود قرار دارند؛ البته اگر از چند ماه قبل مکان اقامتی و پرواز مورد نظر خود را رزرو کنید، می توانید کمی هزینه های خود را کاهش دهید.

خلوت ترین ماه گردشگری ارزروم، نوامبر است؛ زمانی که با مقرون به صرفه ترین قیمت هتل ها روبه رو می شوید.

برترین زمان سفر به ارزروم بر اساس فصول

فصل بهار: ماه های مارس تا می (10 اسفند تا 10 خرداد)

ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار، منجر به آب و هوایی تقریبا سرد می گردد. دمای میانگین در این فصل در محدوده 3.8 تا 20.9 درجه سانتی گراد است و هرچه که به تابستان نزدیک تر می شویم، هوا گرم تر می گردد. بارش باران با میانه 4 تا 10 روز بارش موثر در ماه در بهار، معمول است.

فصل بهار دومین زمان شلوغ گردشگری ارزروم است؛ و همین موضوع این فصل را زمانی ایدئال برای گشت و گذار با حضور کم گردشگران دیگر می نماید.

فصل تابستان: ماه های ژوئن تا اوت (11 خرداد تا 9 شهریور)

ماه های میانی سال در فصل تابستان، میزبان آب و هوایی معتدل و به صورت مطلوبی گرم هستند. این ماه ها با 2 تا 3 روز بارش موثر در ماه، کمترین اندازه بارش در سال را تجربه می نمایند.

ماه های ژوئن تا اوت، فصل داغ گردشگری از نظر حضور گردشگران در ارزروم هستند، بنابراین ممکن است با افزایش قیمت در هزینه هتل ها و پروازها روبه رو شوید.

فصل پاییز: ماه های سپتامبر تا نوامبر (10 شهریور تا 9 آذر)

دمای میانگین در فصل پاییز در محدوده 4.4 تا 28.2 درجه سانتی گراد است که با توجه به اندازه رطوبت و وزش باد، به شما احساس سرما القا خواهد نمود. حدودا در هر ماه به صورت میانگین 2 تا 9 روز بارش موثر برف یا باران وجود دارد. با توجه به آب و هوا، پاییز از فصول خلوت گردشگری ارزروم است.

فصل زمستان: ماه های دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند)

هوا در فصل زمستان با دمای میانگین 5- تا 3.8 درجه سانتی گراد در ارزروم بسیار سرد است. به صورت میانگین 3 تا 4 روز بارش موثر برف و باران در این زمان از سال وجود دارد.

فصل زمستان، فصل خلوت گرشگری ارزروم است، بنابراین قیمت هتل ها و بلیط های هواپیما کاهش می یابد.

ارزروم؛ آب و هوا و اقلیم

در ادامه، جداولی از میانگین بارش و دما در ماه های مختلف سال به شما ارائه خواهیم کرد تا برترین زمان سفر را به صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

ماه دما (سانتی گراد) اندازه بارش (سانتی متر)
ژانویه6-2.3
فوریه2.7-3
مارس1.44.6
آوریل6.66.4
می11.19.9
ژوئن16.42.5
ژوئیه21.22.5
اوت21.82.3
سپتامبر16.82.5
اکتبر9.19.7
نوامبر21.5
دسامبر3.4-1.8

چه زمانی به ارزروم برویم

ماهحداقل دمای میانگینحداکثر دمای میانگین
ژانویه10.6-0.9-
فوریه7.3-2.3
مارس3.6-6.7
آوریل0.912.3
می5.217.8
ژوئن8.923.8
ژوئیه1328.9
اوت13.729.9
سپتامبر8.824.7
اکتبر4.114.8
نوامبر2.9-7.7
دسامبر7.4-1
منبع: کجارو / allaboutturkey.com / championtraveler.com

به "برترین زمان سفر به ارزروم؛ یکی از سردسیرترین شهرهای ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین زمان سفر به ارزروم؛ یکی از سردسیرترین شهرهای ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید