به یاری این آزمون می توان آلزایمر را چندین سال قبل از بروز و پیشرفت شناسایی کرد

به گزارش وبلاگ بهسا به نقل از هلث نیوز نتایج مطالعه ای تازه در سال 2022 نشان می دهد ممکن است بتوان علائم اولیه بیماری آلزایمر را با یک آزمون حافظه آسان تشخیص داد.

به یاری این آزمون می توان آلزایمر را چندین سال قبل از بروز و پیشرفت شناسایی کرد

این گفته براساس داده های یک آزمایش است که بین 4 هزار 400 نفر با میانگین سنی 71.3 سال اجرا شده که هیچ نشانه ای از زوال شناختی نداشتند. محققان به شرکت کنندگان تصاویری را نشان دادند و سرنخ هایی به آن ها داده شد تا به آن ها یاری کند آنچه در تصویر بود را به خاطر بسپارند.

سپس از آن ها خواسته شد آنچه در تصویر بود را به خاطر بیاورند.

کسانی که با و بدون سرنخ در به خاطر سپردن تصویر مشکل داشتند، سطوح بالاتری از پلاک بتاآمیلوئید (پلاک هایی که باعث آلزایمر می گردد) داشتند.

این نتایج ممکن است به پیش بینی مراحل اولیه زوال عقل و بیماری آلزایمر پنج تا هشت سال قبل و مراحل پیشرفته بیماری بین یک تا سه سال قبل از بروز بیماری یاری کند.

دکتر الن گروبر، محقق این مطالعه و محقق کالج پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک، گفت: این آزمون حافظه احتمالا می تواند جایگزین اسکن های گران قیمت و سوراخ های کمری در شناسایی نشانگرهای اولیه بیماری آلزایمر گردد.

بیشتر بخوانید: سرنخ هایی از آلزایمر در کبد

اما درباره بیماری آلزایمر با اینکه کارشناسان هنوز نمی دانند دقیقا چه چیزی باعث بیماری آلزایمر می گردد اما می دانند که عوامل خاصی مانند نقش پروتئین ها و پلاک های خاص در ابتلا به این بیماری نقش دارد.

کلینیک مایو ایالات متحده گزارش کرد پروتئین های تاو که مواد مغذی را به مغز می رساند و در بیماران آلزایمری این پروتئین ها در هم پیچیده می گردد و این فرآیند را مختل می نماید.

محققان دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو شرح می دهند اسکن های توموگرافی گسیل پوزیترون می تواند به شناسایی پلاک های آمیلوئید در مغز یاری کند. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس امیدوار هستند که آزمایش خون نیز بتواند این کار را انجام دهد.

منبع: خبرکانادا

به "به یاری این آزمون می توان آلزایمر را چندین سال قبل از بروز و پیشرفت شناسایی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به یاری این آزمون می توان آلزایمر را چندین سال قبل از بروز و پیشرفت شناسایی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید