تابستان کرونایی سال جاری از این خطاها دور باشید!

به گزارش وبلاگ بهسا، فصل تابستان برای قشر عظیمی از جامعه به منزله آغاز رویا های عظیم است، دوره 3 ماهه ای که بیش تر اعضای خانواده به دور از برنامه های فشرده مدرسه، دانشگاه و محل کار می توانند دور هم جمع شده و برای سفری خاطره انگیز آماده شوند اما سال جاری با همه گیری ویروس کرونا این شرایط متفاوت شده است.

تابستان کرونایی سال جاری از این خطاها دور باشید!

اگر اعتقادی به قرنطینه خانگی ندارید و دلتان می خواهد سفر کنید و به تفریحات مورد علاقه تان بپردازید بهتر است حداقل به بعضی نکات بهداشتی به طور جدی پایبند باشید.

در این مطلب بعضی موارد را در این روز های پرخطر مرور می کنیم.

قانون طلایی را فراموش می کنید!

سال جاری تابستان هر جا که هستید قانون به صورتتان دست نزنید را در هر شرایطی رعایت کنید. زمانی که منزل را ترک می کنید دست ها را دور از صورت نگه داشته و قبل از خوردن، دست زدن به چشم ها، پاک کردن بینی یا جویدن احتمالی ناخن ها حتماً دست هایتان را بشویید.

شاید در سفر و در جاده و ... شستشوی مرتب دست ها کمی سخت باشد؛ اما این کار برای پیشگیری از بیمار شدن و یا آلوده کردن دیگران بسیار مهم است. اگر به آب دسترسی ندارید حتماً ضدعفونی نماینده در جیبتان داشته باشید.

فاصله اجتماعی را رعایت نمی کنید

در محیط های تفریحی مانند پارک ها، استخر ها و ساحل حتماً فاصله اجتماعی را رعایت کنید. یعنی اینکه حداقل دو متر از دیگران فاصله بگیرید. در این صورت اگر به طور ناگهانی عطسه یا سرفه کنید خطر سرایت ویروس های احتمالی کمتر خواهد بود. بهتر است به فضا های شلوغ و پرجمعیت نروید و اگر رفتید به دیگران نزدیک نشوید و اجازه ندهید آن ها به شما نزدیک شوند.

به بهانه گرما ماسک نمی زنید

این روز ها خیلی از افراد به دلیل گرما تحمل ماسک را ندارند و از زدن آن خودداری می نمایند؛ اما بدانید که تابستان سال جاری را باید با ماسک سر کنیم، چون در حال حاضر بهترین پوششی است که در اماکن عمومی می تواند ما را از ریز قطرات تنفسی افراد آلوده محافظت کند. زدن ماسک بسیار مهم است، چون ممکن است فرد آلوده به کووید 19 کاملاً بدون علامت باشد و اگر خود او و دیگران ماسک داشته باشند، خطر انتشار ویروس بسیار کمتر می گردد.

در جشن هایی که در فضای باز برگزار می گردد، احتیاط نمی کنید

اگرچه احتمال انتقال بیماری در فضا های باز کمتر است؛ اما این بدین معنی نیست که شما بی خیال فاصله اجتماعی و رعایت بهداشت شوید. حتماً از تجمع زیاد در اماکنی مانند پارک ها و باغ و ... بپرهیزید. حتی در این محیط ها هم حتماً از ماسک استفاده نموده و فاصله دو متری را رعایت کنید. دستانتان را بعد از هر بار لمس کردن سطوح مختلف بشویید و حتماً ماده ضدعفونی نماینده به همراه داشته باشید.

تا حد امکان از شنا کردن بپرهیزید

گفته شده که می توانید در امنیت کامل در استخر یا دریاچه شنا کنید. البته هنوز به درستی معین نشده است که آیا کووید 19 امکان انتقال در آب دارد یا خیر، اما با این حال موادی مانند کلر یا برم که برای تصفیه آب استخر ها استفاده می گردد این ویروس خاص را غیرفعال می نمایند.

به عقیده متخصصان در آب دریاچه یا دریا و اقیانوس ها به دلیل وسعت آب امکان این که کروناویروس بتواند فعال مانده و منتقل گردد اندک است اما با این حال بهتر است برای امنیت هرچه بیشتر تا حد امکان از شنا کردن و نزدیک شدن به دیگران بپرهیزید. چون اصول بهداشتی شنا کردن و به طور کلی تفریحات آبی این است که در ساحل، کنار استخر و حتی در آب فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

زمانی که به استراحت مشغول هستید و شنا نمی کنید ماسکتان را بزنید. اگر می بینید استخر کوچک و شلوغ است حتماً از خیر شنا کردن بگذرید و محیط را ترک کنید.

سطوح مشترک استخرها را ضدعفونی نمی کنید

این که دلتان برای آب تنی و استخر تنگ شده است درست! اما تصور نکنید این کار بدون خطر است. رفتن به استخر یا حتی ساحل و ... شما را در معرض تماس های مکرر با سطوح عمومی و مشترک قرار می دهد؛ بنابراین باید قبل از نشستن و استفاده از این سطوح مشترک دست به کار شده و آن ها را تا حد امکان ضدعفونی کنید.

زمانی که بچه ها در آب استخر بازی می نمایند معمولاً بسیار به هم نزدیک می شوند و با لوازم مشترکی مشغول می شوند. این مسئله نگران نماینده است؛ بنابراین بهتر است هر وسیله و ابزار مشترکی که در استخر ها مورد استفاده قرار می گیرد را ضدعفونی و تمیز کنید. حتی جایگاه ها نیز بدون خطر نیستند و توصیه می گردد تا حد امکان از ابزار مشترک استفاده نکنید و در صورت احتیاج قبل از هر کاری آن ها را ضدعفونی کنید.

کرم ضدآفتاب را قرض می دهید؟

مهم است که در حین خروج از منزل حتی اگر ماسک می زنید نیز حتماً ضدآفتاب بهره ببرید و آن را به همراه داشته باشید. اگر ضدآفتابتان را فراموش نموده اید از کرم افراد دیگر استفاده نکنید و همچنین ضدآفتابتان را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید.

به اشتراک گذاشتن کرم ضدآفتاب در گام اول قانون فاصله اجتماعی را زیر پا می گذارد. به این ترتیب که افراد در تیوپ را لمس می نمایند و کرم را به صورت و اطراف دهان خود می زنند؛ بنابراین استفاده مشترک از یک کرم خطر انتقال ویروس را افزایش می دهد. اگر فرد فراموش کاری هستید علاوه بر کِرِمی که همواره در منزل دارید یک کرم اضافه نیز در داخل کیفتان داشته باشید تا همواره همراهتان باشد.

ورزش های گروهی خطرآفرین است

پرداختن به ورزش های دو نفره یا گروهی در فصول گرم یکی از تفریحات رایج و مورد علاقه بیشتر مردم است. اما متاسفانه در شرایط کنونی انجام بعضی از این تفریحات خطرآفرین است. باید بگوییم ورزش هایی مانند تنیس که در آن ورزشکاران حداقل دو متر از هم فاصله دارند جزو ورزش های مطمئن هستند. اما ورزش هایی که احتیاج به تماس های فیزیکی نزدیک دارند مانند فوتبال خطرآفرین بوده و باید از آن ها بپرهیزید.

دوچرخه سواری، گلف یا یوگا در فضای باز نیز با رعایت فاصله مناسب اشکالی ندارند. اگر اهل ورزش ایروبیک هستید بدانید که به دلیل هوازی بودن این ورزش افراد به واسطه نفس های عمیق ریز قطرات تنفسی شان را در هوا پخش می نمایند. حتماً می دانید که نمی توان در انجام این ورزش ماسک زد بنابراین بهتر است از انجام گروهی این ورزش اجتناب کنید.

ضدعفونی نماینده را در گشت وگذارهایتان از قلم نیاندازید

بدون شک این روز ها هیچ چیز به اندازه گشت وگذار در طبیعت دلچسب نیست. اما این کار زمانی بی خطر است که فاصله اجتماعی را رعایت کنید. همچنین ضروری است که مکان های مناسبی برای پیک نیک انتخاب کنید که در آن امکان دسترسی به آب و شستشوی مرتب دست ها باشد؛ اما در هر حال ضروری است که این روز ها هر جا که می روید حتماً ضدعفونی نماینده با خود داشته باشید. چون به هر حال مجبور به لمس سطوح مختلف و همچنین درخت و ... خواهید بود؛ بنابراین ضروری است که دست هایتان را ضدعفونی کنید.

در وسایل حمل و نقل عمومی از خود محافظت نمی کنید

با وجود این که این روز ها خیلی از مردم استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را تا حدامکان محدود نموده اند، اما باید بدانید که این وسایل محیط مناسبی برای قرار دریافت در معرض کروناویروس هستند. توصیه می کنیم از استفاده مکرر از اتوبوس و مترو بخصوص در ساعات اوج شلوغی بپرهیزید. بهتر است در صورت امکان دورکاری کنید و از ماشین شخصی تان برای عبور و مرور بهره ببرید.

نتایج پژوهشی که در The Lancet به چاپ رسیده است نشان می دهد که حفاظت از چشم ها به وسیله عینک یا شیلد صورت می تواند خطر قرار دریافت در معرض کروناویروس را کاهش دهد. اگر عادت نموده اید که به صورتتان دست نزنید استفاده از دستکش جزو ضروریات نیست. بدون شک استفاده از دوچرخه باعث می گردد که تماستان با افراد دیگر به مراتب کمتر گردد.

به عقیده متخصصان حوزه سلامت ویروس در بین ما وجود دارد و صرفاً با محافظت خود و رعایت بهداشت می توان از ابتلا دور ماند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا اصلی ترین راه انتقال ویروس به وسیله قطرات تنفسی است و آلوده شدن یک سوم موارد به دلیل صحبت کردن، عطسه و سرفه اتفاق افتاده است؛ بنابراین توصیه می گردد در این تابستان از هر نوع فعالیت گروهی از کار گرفته تا تفریح و سرگرمی بپرهیزید.

منبع: همگردی

به "تابستان کرونایی سال جاری از این خطاها دور باشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابستان کرونایی سال جاری از این خطاها دور باشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید