تحقیق در خصوص مغز انسان

به گزارش وبلاگ بهسا، انگیزه - علوم - به جرات می توان گفت که مغز پیچیده ترین و خاص ترین اندام بدن انسان است. مغز انسان پادشاهی قدرتمند است که در تمام بدن نظارت می نماید و اندام های دیگر بدن برای انجام وظایف خود، احتیاج به هماهنگی کامل با مغز دارد. مغز انسان در واقع مرکز عصبی بدن است. این اندام با ساختار پیچیده و خارق العاده خود، مرکز تمام تفکرات، هوشمندی ها، خاطرات و رفتار و حتی اخلاق شماست. تمام اعمال حیاتی انسان به یاری مغز انجام می گردد. اگر به دنبال یک تحقیق در خصوص مغز انسان هستید این مقاله را دنبال کنید.

تحقیق در خصوص مغز انسان

تحقیق در خصوص مغز انسان؛ ساختار مغز

مغز انسان حدود 1500 گرم جرم دارد. حجم مغز انسان نیز در مردان و زنان با هم متفاوت است؛ این حجم در زنان حدود 1130 سانتیمتر مکعب و 1260 سانتیمتر مکعب در مردان است. تفاوت حجم در میزان ضریب هوشی هیچ تأثیری ندارد. بافت مغز بیشتر از جنس چربی است. مغز انسان داخل استخوانی به نام جمجمه واقع شده است و نخاع نیز در داخل ستون فقرات واقع در پشت شما جای گرفته است. سه پرده که مننژ نام دارند، مغز و نخاع را از اطراف حفظ می نمایند که عبارتند از:

  • پرده داخلی: این پرده به مغز انسان و نخاع چسبیده و وظیفه تغذیه بافت عصبی را برعهده دارد.
  • پرده میانی: پرده میانی که به آن عنکبوتیه نیز می گویند به پرده خارجی چسبیده و از پرده داخلی کم و بیش فاصله دارد.
  • پرده خارجی: پرده خارجی از بافت پیوندی محکمی تشکیل شده و به استخوان های محافظ چسبیده است.

در مرز میان عنکبوتیه و پرده داخلی مایعی شفاف قرار گرفته که از ترشحات رگ های خونی شکل گرفته است. به این مایع شفاف مایع مغزی نخاعی می گویند. وظیفه این مایع محافظت از بافت عصبی در برابر خطرات احتمالی است.

تحقیق در خصوص مغز انسان؛ اجزای مغز

مغز پیچیده انسان از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در زیر به آنالیز این اجزا می پردازیم.

1- مخ

مخ عظیم ترین جز مغز است. مخ دارای دو نیم کره است که توسط رشته های عصبی محکم سفیدرنگ به یکدیگر متصل هستند. ارتباط بین دو نیم کره از مخ به وسیله همین رشته های عصبی شکل می گیرد. قسمت سطحی مخ، خاکستری رنگ است و این قشر خاکستری رنگ، قشر مخ نامیده می گردد. قشر مخ در انسان به دلیل وسعت و اندازه زیاد و فضای محدودی که در اختیار دارد، به حالت چین خورده در آمده است. هر قسمت از قشر خاکستری وظیفه خاصی را بر عهده دارد. دریافت و تفسیر داده های رسیده از اندام های حسی مانند چشم ها و گوش ها و پوست در این قسمت انجام می پذیرد. نیم کره چپ مخ، یادگیری، تفکر و اعمال ریاضی و منطق را بر عهده دارد. نیم کره راست نیز متخصص انجام کارهای ظریف هنری مانند موسیقی است.

2- غده تالاموس و هیپوتالاموس

علاوه بر وجود قشر مخ، چندین هسته خاکستری رنگ در بخش سفید رنگ مخ وجود دارد. مهم ترین این هسته ها غده هایی به نام های غده تالاموس و غده هیپوتالاموس است. تالاموس و هیپوتالاموس در فاصله بین سربروم و ساقه مغز واقع شده اند. غده تالاموس پیغام های از نوع حسی و حرکتی را به غشای مغز ارسال می نماید و در تنظیم هوشیاری، خواب و آگاهی نقش به سزایی دارد. غده هیپوتالاموس، سیستم عصبی بدن را به وسیله غده هیپوفیز به سیستم غدد درون ریز بدن مرتبط می نماید. غده درون ریز در بدن هورمون ها را فراوری می نماید.

3- مخچه

مخچه یکی از اجزای مغز انسان است که در قسمت هایی از پشت و زیر مخ واقع شده است. مخچه دارای دو نیم کره مجزاست. چین خوردگی های موجود در سطح مخچه، کم عمق تر و منظم تر از مخ هستند. بخش سطحی مخچه را ماده خاکستری رنگی پوشانده است. مخچه به وسیله دسته ای از تارهای عصبی به بقیه قسمت های دستگاه عصبی بدن مربوط است.

مخچه در کنترل فعالیت های ماهیچه ای به مخ یاری می نماید. مخچه پیغام های حرکتی را قبل از اینکه به اندام های بدن فرستاده شوند، به میزان زیادی تقویت می نماید. حفظ تعادل بدن نیز یکی از وظایف مخچه است. برای این عمل چشم ها و گوش داخلی شرایط بدن را به مخچه اطلاع می دهند و مخچه نیز ماهیچه ها را به شکلی کنترل می نماید که باعث برقراری تعادل گردد.

4- بصل النخاع

بصل النخاع پایین ترین مرکز عصبی است که در استخوان جمجمه واقع شده است. قسمت انتهایی بصل النخاع به نخاع متصل است. بخش اعظمی از بصل النخاع را ماده سفید رنگ و رشته اعصابی تشکیل داده اند که بین نخاع و مغز واقع شده است. بصل النخاع نحوه کارکرد اندام های داخلی بدن مثل قلب، کلیه ها و اندام های گوارشی را اداره می نماید. به دلیل اهمیت این اندام هر گونه آسیب وارده به این اندام، باعث مرگ می گردد.

5- بطن های مغز

در جریان تکامل مغز از لوله عصبی در دوران جنینی، حفره مرکزی لوله عصبی در 4 ناحیه متسع شده و بطن های مغزی را پدید می آورد. هر یک از دو بطن جانبی در یکی از نیم کره های مغز هستند. بطن سوم در ناحیه تالاموس و بطن چهارم در محل بصل النخاع و پل مغزی واقع شده است.

6- مایع مغزی - نخاعی

سیستم عصبی مرکزی بدن درون مایعی شفاف به نام مایع مغزی-نخاعی واقع شده است این مایع دو وظیفه عمده در مغز انسان بر عهده دارد. این مایع هم به عنوان ضربه گیر سیستم عصبی مرکزی را در برابر خطرات احتمالی حفظ می نماید و هم برای فعالیت ها و امور متابولیکی سیستم عصبی مرکزی بسیار لازم است. مایع مغزی نخاعی از ترشح رگ های خونی بافت مغز پدید می آید. در صورت فقدان باز جذب مایع مغزی نخاعی و جمع شدن این مایع شفاف در بطن های مغزی این شرایط می تواند منجر به هیدروسفالی گردد و آسیب به مغز گردد.

7- لُوب های مغز

نیم کره سمت چپ و راست مخ و کورتکس به نوعی قرینه همدیگر هستند. هر نیم کره به چهار لوب به نام های لوب پیشانی، لوب آهیانه، لوب پس سری و لوب گیجگاهی تقسیم بندی می گردد. این تقسیم بندی لوب ها از نام استخوان جمجمه که آن ها را می پوشاند نام گذاری شده است. نام این استخوان ها استخوان پیشانی، استخوان آهیانه، استخوان گیجگاهی و استخوان پس سری است.

تحقیق در خصوص عملکرد مغز

همه حیوانات دارای مغز هستند اما مغز انسان در میان تمامی موجودات زنده منحصر به فرد است. اگرچه مغز انسان، عظیم ترین مغز در بین موجودات زنده نیست اما این مغز است که به انسان اجازه سخن گفتن، تفکر و حل مسائل را می دهد. کنترل دمای بدن، فشار خون، ضربان قلب و تنفس و هزاران عمل دیگر بر عهده مغز انسان است.

تمامی این عملیات پیشرفته در ساختمانی پیچ در پیچ و پر از رمز و راز که در انسان بالغ یک و نیم کیلوگرم جرم دارد، اتفاق می افتد. مغز، نخاع و عصب های اطراف این دو، سیستمی وسیع، پیچیده و هماهنگ از پردازش اطلاعات را به وجود آورده اند که سیستم عصبی مرکزی نامیده می گردد. این شبکه مسئول تنظیم تمام جنبه های خودآگاه و ناخودآگاه زندگی انسان است.

ساختمان نورون

مغز انسان از 100 میلیارد سلول عصبی که نورون نام دارد، ساخته شده است. این سلول ها قابلیت جمع آوری اطلاعات از محیط و تبدیل کردن این اطلاعات به داده های الکتروشیمیایی را دارند. برای اینکه نورون ها را بهتر تصور کنید، می توانید آن ها را همانند ورودی ها و سیم های درون یک کامپیوتر در نظر بگیرید. نورون ها سلول هایی تخصصی هستند که فعالیت اصلی شان دریافت و انتقال اطلاعات از یک منطقه به منطقه دیگر است. این سلول ها، از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند؛ سوما، آکسون، دندریت.

1- بدنه سلولی یا سوما

این قسمت، تمامی آنچه که یک سلول احتیاج داشته باشد را در خود جای داده است. نوکلئوس ها دارای DNA هستند، شبکه آندوپلاسمی برای ساخت ریبوزوم ها و ریبوزوم ها برای ساخت پروتئین ها هستند. میتوکندری نیز بخش است که مسئول تبدیل گلوکز یا قند به انرژی است. اگر این قسمت آسیبی ببیند، نورون هم از بین می رود.

2- آکسون

این قسمت از بخش های دیگر نورون کشیده تر و بلندتر است. آکسون پیغام ها را از محیط دریافت می نماید و به سمت سلول و دندریت ها می فرستد. آکسون توسط غلاف میلین پوشیده شده است. این غلاف دقیقا مانند پوشش پلاستیکی سیم است. جنس میلین از چربی و پروتئین است و به نورون اجازه می دهد تا با سرعت بالایی پیغام را در طول آکسون جا به جا کند. نورون های مغز عمدتاً میلین و غلاف ندارند.

3- دندریت یا پایانه عصبی

دندریت ها اضافات باریک و کوچکی هستند که از بدنه سلول انشعاب می گیرند. دندریت ها راه برقراری ارتباط نورون با دیگر سلول ها هستند. در حقیقت، دندریت ها همه اطلاعات را از محیط دریافت نموده و به آکسون می دهند.

انواع مختلف نورون ها و شکل آن ها

نورون ها شکل های مختلفی دارند. یک نورون حسی واقع در نوک انگشت، آکسونی به اندازه طول بازو دارد، این در حالی است که نورون های موجود در مغز بسیار کوچکند و طول آن ها چند میلی متر است. در نورون های حرکتی که وظیفه کنترل ماهیچه ها را بر عهده دارند، بدنه سلولی در یک سمت از نورون، آکسون در مرکز و دندریت در سوی دیگر نورون حرکتی قرار دارند. نورون های حسی در هر دو سوی خود، یعنی هم روی آکسون و هم روی بدنه سلولی دندریت دارند. از سوی دیگر، نورون های حد واسط به شکلی هستند که اطلاعات را بین نورون حسی و نورون حرکتی به درستی منتقل نمایند.

حفاظت از مغز

مغز انسان با لایه ای محکم به نام مننژ محافظت می گردد. این لایه از ارتباط مغز با هر جسم آسیب رسانی مانند استخوان جلوگیری می نماید. برای محافظت پیشرفته تر، مغز و نخاع در مایع شفافی به نام مایع مغزی-نخاعی که قبلاً هم راجع به آن شرح داده بودیم غوطه ور شده اند.

تفاوت مغز انسان و سایر حیوانات

  • تفاوت عمده میان مغز انسان و دیگر حیوانات در میزان حجم و اندازه آن است.
  • تعداد نورون های موجود در واحد سطح مغز انسان نیز بیشتر از دیگر حیوانات است.
  • مغزی پیچیده تر است که تعداد چین خوردگی ها و شیارهای موجود در ساختار آن بیشتر باشد. حیوانات باهوشی مانند میمون ها و دلفین ها چین خوردگی هایی در مغز خود دارند، ولی حیوانی مانند موش مغزی صاف دارند.
  • اندازه لوب جلویی مغز انسان در مقایسه با سایر حیوانات اندازه عظیم تری دارد. لوب جلویی مغز بر فعالیت های پیشرفته از جمله برنامه ریزی و تفکرات منطقی نقش عمده ای دارد. در واقع این فعالیت های پیشرفته همان صفاتی هستند که انسان را از حیوانات مجزا می نماید.

مغز دستگاه عصبی بدن است و در تمامی حیوانات مهره دار و اکثریت بی مهرگان وجود دارد. تعدادی از بی مهرگان مثل اسفنج دریایی، عروس دریایی، آب دزدک دریایی بالغ و ستاره دریایی هیچ گونه مغزی ندارند، هرچند این حیوانات دارای بافت عصبی پراکنده هستند. مغز در سر و معمولاً نزدیک اندام های حسی نخستین مانند بینایی، بویایی، چشایی و شنوایی واقع شده است. مغز پیچیده ترین اندام بدن در مهره داران است.

منبع: مجله انگیزه

به "تحقیق در خصوص مغز انسان" امتیاز دهید

1 کاربر به "تحقیق در خصوص مغز انسان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقیق در خصوص مغز انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید