تخت جمشید شاهکار رازی گری ایرانیان است

به گزارش وبلاگ بهسا، تخت جمشید یکی از مهم ترین و باشکوه ترین آثار تاریخی ایران و دنیا به تعداد می رود. این مجموعه گردشگری نمونه ای از تمدن ایران را در 518 سال پیش از میلاد نشان می دهد. ساخت تخت جمشید 188 سال به طول انجامیده است. تکمیل بنای تخت جمشید تا دوران فرمانروایی داریوش عظیم، خشایارشاه و اردشیر اول ادامه داشته است. بنای باشکوه تخت جمشید شاهد و میزبان جشن های بسیاری در طول تاریخ بوده است. تخت جمشید به دست اسکندر مقدونی به آتش کشیده شده و امروزه قسمت های محدودی از آن به جا مانده است.

تخت جمشید شاهکار رازی گری ایرانیان است

تخت جمشید یا پرسپولیس از تالار، نقش برجسته، ستون، آرامگاه سنگی و پلکان تشکیل شده که از یک سمت، روی کوه رحمت و از سه طرف دیگر، درون جلگه مرودشت بنا شده است. به گفته باستان شناسان تخت جمشید بزرگ ترین بنای سنگی دنیا محسوب می گردد. این مجموعه شامل کاخ های متفاوتی است. از تخت جمشید لوح های خشتی و گلی زیادی یافت شده که هرکدام قانون خاصی دارند. ساخت مقاوم این بناها در برابر عوامل طبیعی از شگفتی های مجموعه بزرگ تخت جمشید به تعداد می رود.

آن قصر که جمشید ...، پژوهشی در پیشنیه شناسی تخت جمشید کتابی است که اسماعیل یغمایی با همراهی سمیرا ایمنی تالیف نموده و از سوی انتشارات دادکین (ناشر تخصصی کتاب های میراث فرهنگی) منتشر شده است.

این کتاب در سیزده فصل تنظیم شده است و دربرگیرنده بخش های سده های پیش از مسیح تا خاتمه دوره ساسانی، سده های تاریک ایران، سده دهم مسیحی و سده بیستم مسیحی است. فصل اول از سده های پیش از مسیح تا خاتمه دوره ساسانی آغاز می گردد تا به سده بیستم مسیحی می رسد. آغاز هر فصل آغاز یک نگاه متفاوت به پیشینه شناسی تخت جمشید است. به اسم مثال در فصل یک موزاییک نگاره نبرد ایسوس و موزاییک نگاره ای که آن را یک هنرمند گمنام اما توانای یونانی ساخته و پرداخته، مورد آنالیز قرار می گیرد که ماندگاری بی گزند این نگاره نفیس نزدیک به یک سده به درازا انجامید اما در آتش فشان پمپئی آسیب دید و بخش هایی از آن از دست رفت. این نگاره در کاوش های باستان شناسی زیر خاکستر خفته این شهر دیرپا در خانه فاون به دست آمد و در سال 1843 مسیحی به موزه ملی ناپل منتقل شد. این نگاره نمایان گر یکی از نبردهای داریوش هخامنشی با اسکندر مقدونی است.

در بخشی از این کتاب نفیس چنین می خوانیم: از دیرباز تا امروز تا فرداهای بسیار دور تخت جمشید این شاهکار رازی گری ایرانیان، مورد نگرش بسیاری از پژوهشگران، باستان شناسان و معماران و ایران شناسان بوده و خواهد بود. آنان که شیفته و دلبسته این شاهکار رازی گری شده بودند به نگارش گزارش، نبشتن کتاب، تهیه نگاره و طرح هایی از آن پرداختند که امروز بیش تر آن ها در دست است. هر چند نبشتار و نگاره های این بزرگواران که به سختی، سختی و تنها با سخت کوشی تهیه شده با یکدیگر چندان هم خوانی و برابری ندارد، اما در پیشینه شناسی تخت جمشید بسیار ارزشمند است. در این کتاب تا آن جا که توان و زمان ما اجازه می داد، بیش ترین اسناد و مدارک از سده های نخستین پیش از مسیح تا امروز را گردآوری و به آن ها پرداختیم. اما بی گمان آن چه که آورده ایم همه نبشتار و مدارک در راستی پیشنیه شناسی تخت جمشید نیست و بر این باور هستیم که با یاری ایران دوستان آن را تکمیل و دست کم پیشنیه پژوهش یکی از صدها اثر ارزشمند ایران را خاتمه بریم.

فاطمه علی اصغر، درباره این کتاب می گوید: اسماعیل یغمایی، باستان شناس ایده کتاب آن قصر که جمشید... را برای نخستین بار حدود 10 سال پیش مطرح نمود. او از همان روزها دست به کار شد تا هر نوشته، اثر، نقاشی، جستار، بازسازی، نقشه و نتایج کار باستان شناسان در 20 سده را جمع آوری و پردازش کند، اما با فراز و فرودهای زیادی برای تالیف و نگارش این کتاب آن هم بدون هیچ امیدی به همکاری از سوی مسئولان و دست اندرکاران فرهنگ و میراث فرهنگی کشور روبه رو شد.

این فعال میراث فرهنگی و مدیرمسئول انتشارات دادکین (انتشارات تخصصی حوزه میراث فرهنگی که بیش از دو سال از آغاز فعالیت آن می گذرد) با بیان این که در این راه دانشجویان و افرادی که به فرهنگ کشور علاقه مند بودند یغمایی را همراهی کردند، می افزاید: پایان کاری که با مشقت بسیار آغاز شده بود با یاری و همراهی سمیرا ایمنی در سال 1399 به خاتمه رسید.

علی اصغر به واسطه فعالیتش در حوزه میراث فرهنگی در حدود دو دهه گذشته تا امروز تاکید می نماید: متاسفانه در طول این سال ها انتشار کتاب های حوزه میراث فرهنگی و باستان شناسی با چالش های متعددی روبه رو بوده و هست.

وی با تاکید بر این که کتاب های این حوزه بیشتر پژوهشی هستند، ادامه می دهد: زمان زیادی برای تالیف و نگارش این کتاب ها احتیاج است، از سوی دیگر متاسفانه جامعه ما هنوز با وجود ادعایی که در میهن پرستی و افتخار ملی دارد، تصمیمی برای غنا بخشیدن و تعمیق واقعی شعارهای خود ندارد. بنابراین کمتر به کتاب های این حوزه مراجعه می نماید. این دلایل به اضافه پارامترهای دیگر جامعه شناسی و مالی و سیاسی بازار این کتاب ها را با چالش روبه رو نموده است.

وی با بیان این که شاید بعضی بگویند که بیشتر این کتاب ها در پژوهشگاه میراث فرهنگی منتشر می گردد، اظهار می نماید: برای این بحث یک سوال مطرح می گردد؛ کدام کتاب ها؟ اصلا چند نفر در جریان چاپ این کتاب ها هستند؟ چند نفر واقعا برای خرید این کتاب ها اقدام می نمایند؟ میراث فرهنگی حتی یک قفسه معین در کتاب فروشی های انقلاب ندارد. با این وجود انتشارات دادکین کوشش می نماید تا جایی که امکان پذیر باشد، با وجود چالش های متعدد در راستای انتشار کتاب های میراث فرهنگی و باستان شناسی و فرهنگی قدم بردارد، چرا که هویت و آینده فرهنگی ما در گرو ثبت و ضبط پژوهش های تاریخی و فرهنگی است.

علی اصغر با بیان این که انتشار این کتاب آن هم درست در زمانِ بروز مسائل مالی بیشتر و وخیم شدن اوضاع اجتماعی به علت شیوع کرونا کاری سخت بوده است، اضافه می نماید: در طول بیش از یک سال گذشته این انتشارات همراه با به نتیجه رسیدن این پروژه بوده و در شرایطی که ناشران کمتر به فکر چاپ و انتشار کتاب های میراث فرهنگی هستند، پایان در بهار 1400 منتشر شد.

آن قصر که جمشید ...، پژوهشی در پیشنیه شناسی تخت جمشید را اسماعیل یغمایی با همراهی سمیرا ایمنی تالیف نموده و به علت شرایط و مسائل پیش روی صنعت چاپ انتشارات دادکین به اسم انتشارات تخصصی کتاب های میراث فرهنگی توانسته آن را فقط در 50 نسخه منتشر کند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "تخت جمشید شاهکار رازی گری ایرانیان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت جمشید شاهکار رازی گری ایرانیان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید