توقف ریزش بورس تهران

به گزارش وبلاگ بهسا، با وجود افت بیش از 20 درصدی شاخص کل بورس در اولین ماه زمستان، اما آخرین روز کاری این ماه شاهد توقف ریزش قیمت سهام بودیم. به این ترتیب روز گذشته پس از 5 روز افت متوالی و کاهش حدود 12 درصدی، نماگر سهام اندکی سبز شد. در این ماه، عملکرد شرکت ها در فصل پاییز روی سامانه کدال نشست که از رشد فروش و سودآوری بنگاه های بورسی حکایت داشت؛ اما چندان مورد توجه فعالان بازار قرار نگرفت. معامله گرانی که نگاهشان به تحولات خیابان فردوسی و کاهش نرخ دلار معطوف بود.

توقف ریزش بورس تهران

به گزارش دنیای اقتصاد، اولین ماه زمستان در حالی به خاتمه رسید که با وجود سبز کمرنگ شاخص سهام در آخرین روز کاری، این نماگر در مقیاس ماهانه با افت 20 درصدی روبرو شد. ریزشی که در تاریخ این بازار نظیری برای آن نمی توان یافت. در این ماه رکوردی دیگر نیز جابه جا شد و بازیگران حقوقی خالص خریدی 13 هزار و 561 میلیارد تومانی رقم زدند که برای آن نیز سابقه ای در بورس تهران یافت نمی گردد. این در حالی است که عملکرد شرکت ها در فصل پاییز از رشد فروش و سودآوری بنگاه های بورسی حکایت داشت؛ اما چندان مورد توجه فعالان بازار قرار نگرفت. معامله گرانی که نگاهشان به تحولات خیایان فردوسی معطوف است و با ترس از کاهش نرخ دلار، در سمت فروش سهام حضوری فعال دارند. در خاتمه معاملات روز سه شنبه بازار سرمایه بعد از چند روز ریزش پی در پی بالاخره شاهد رشد ناچیز شاخص کل بورس تهران بود. رشد 03/ 0 درصدی این نماگر روز گذشته در حالی رقم خورد که نوسان 20 هزار واحدی آن در طول روز معاملاتی اخیر بیش از آنکه ناشی از افزایش تقاضای حقیقی در بازار سهام باشد به مدد حمایت حقوقی ها با خالص خرید بیش از 600 میلیارد تومانی محقق شد. به این ترتیب پس از 5 روز افت متوالی و کاهش حدود 12 درصدی، نماگر سهام اندکی سبز شد.

در این روز انتشار خبر استعفای رئیس سازمان بورس در کنار نقدها مطرح شده از مدیریت بازار سرمایه توجه افراد خارج از بازار سرمایه را به این موضوع جلب کرد و به نوعی نسبت به اعتراضات شکل گرفته نقش حمایتی ایفا کرد.روز گذشته شاخص کل بورس تهران بعد از چند روز ریزش مداوم در خاتمه به هر ضرب و زوری که بود مثبت شد. رشد ناچیز 400 واحدی نماگر اصلی بازار سرمایه و رسیدن آن به سطح یک میلیون و 150 هزار و 718 واحد یک روز پس از آن رخ داد که معترضان حاضر در بلوار شهرداری سعادت آباد تهران که به منظور اعتراض به سقوط پی در پی قیمت ها و تحمل ضرر و زیان در بازار سهام در مقابل ساختمان شرکت بورس جمع شده بودند پرچم این نهاد مالی را به پایین کشیدند و حضور علی صحرایی به عنوان مدیرعامل بورس تهران را در میان خود پس زدند.

در این روز نماگر اصلی بازار سهام که در ابتدای معاملات به سرعت تا یک میلیون و 130 هزار واحدی افت نموده بود کم کم به لطف حقوقی های بازار رشد کرد.اگر بخواهیم نگاهی تحلیلی تر به افزایش میزان اعتراضات و شکایت های اتفاق افتاده در هفته های اخیر داشته باشیم، پربیراه نخواهد بود که به رویدادهای اتفاق افتاده در دوره زمانی یاد شده اشاره کنیم.پس از آنکه شاخص کل بورس با تحمل یک سقوط 900 هزار واحدی در 20 آبان دور تازه ای از صعود را آغاز کرد، بسیاری از سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران خرد که در مدت یاد شده یعنی 20 مرداد تا 20 آبان بخش قابل توجهی از سرمایه خود را از دست داده بودند، به رشد دوباره قیمت ها و بازپس گیری ضرر و زیان های اتفاق افتاده دلگرم شدند.

این دلگرمی در حالی بیشتر شد که بسیاری تصور می کردند به دلیل وعده دولت به رونق بازار سرمایه افت یاد شده موقتی است و با بازگشت عرضه و تقاضا به روال قبل زیان آنها پوشش داده خواهد شد.مشکل اما از جایی آغاز شد که با عبور شاخص کل از یک میلیون و 500 هزار واحدی خوش بینی ها به تسریع فرایند صعودی تازه آغاز شده بیشتر شد و در شرایطی که ضعف تقاضا در مقابل عرضه امری موقتی به نظر می آمد، این ضعف به ریزش سنگین قیمت ها در بازار سرمایه و حتی شکسته شدن کف قبلی در محدوده یک میلیون و 211 هزار واحدی انجامید.از آن موقع تا کنون به دلیل غلبه نگاه کوتاه مدت و تقابل با سفته بازی نه تنها موجی از ناامیدی سرمایه گذاران خرد را فرا گرفته بلکه اتکا به این باور غلط که بورس لزوما رشد می نماید سبب شده تا آنهایی که در هفته های اخیر بخش بیشتری از سرمایه خود را در این بازار به خطر انداختند سرخورده شوند.

در گیر و دار شایعات

به نظر می رسد اتفاقاتی از این دست بود که سبب شد تا روز گذشته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار یعنی حسن قالیباف اصل برای بار دوم استعفا دهد و در متن استعفای خود از گلایه هایی سخن بگوید که حکایت از نارضایتی این عضو شورای عالی بورس درخصوص اقدامات انجام شده داشت.تقریبا حوالی ساعت 15 روز سه شنبه بیشتر فعالان بازار سرمایه باور نموده بودند که مقام سازمان بورس از سمت خود کناره گیری نموده با این حال تکذیب این کناره گیری در بعد از ظهر این روز سبب شد بازار شایعات درخصوص آینده بازار سرمایه داغ تر گردد. قضیه اما به اینجا ختم نشد. در حالی که افکار عمومی داشت با نرفتن سکاندار فعلی سازمان بورس کنار می آمد سیاوش وکیلی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس در گفت وگو با یکی از اصحاب رسانه استعفای قالیباف را درست دانست و به انتشار آن در تارنمای سازمان بورس استناد کرد.

آنچنان که در متن استعفا نامه ذکر شده است حسن قالیباف اصل بعضی از مسائل خود را بیان نموده که از آن جمله می توان به اقدامات سیاسی و ورود غیرحرفه ای و بیش از حد اشخاص و مسوولان به مباحث بازار سرمایه و تاثیر آن بر افت قیمت ها اشاره نمود.حالا تمامی اینها به کنار، صحبت های علی صحرایی درخصوص برگزاری جلسه با مقامات پولی کشور این فرض را هم تقویت نموده که شاید متولیان اقتصاد بخواهند در جهت حمایت از بازار سرمایه به کاهش سود بانکی مبادرت نمایند. اگر این فرضیه درست باشد شاید قیمت ها در بورس دوباره برای مدتی به مدار صعود بازگردند اما نکته مهم تر آن است که تاوان این رشد را کلیت اقتصاد کشور خواهد داد.

به چه قیمتی؟

صحبت از لزوم کاهش نرخ سود بانکی در اقتصاد پیش تر نیز همزمان با آغاز افت قیمت ها در مرداد ماه به میان آمده بود. چنین خواسته ای اگرچه می تواند به رونق بورس و سایر بازارهای موازی منجر گردد اما این ایراد را نیز دارد که می تواند به افزایش سفته بازی در بازارهای موازی و رشد بیشتر سطح عمومی قیمت ها یا همان تورم منتهی گردد. چرا که این اقدام حجم سپرده های بلند مدت نزد بانک ها را کاهش می دهد و در نتیجه خروج پول از سیستم بانکی می تواند به تقویت سایر بازارها منتهی گردد.

آن چنان که علی صادقین این مدرس وپژوهشگر مالی به دنیای اقتصاد گفته است نرخ سود بانکی با توجه به کاهش تورم انتظاری در حال حاضر در همین سطح 18 تا 19 درصدی است. وی ادامه داد: در صورت افزایش نرخ سود بانکی بازار کسب و کارها دچار رکود می گردد و سهم سپرده های غیردیداری افزایش پیدا می نماید.

موافقان کاهش نرخ سود بانکی در حالی این استدلال را برای حمایت از بازار سرمایه مطرح می نمایند که تا کنون نتوانسته اند پاسخ دقیقی در خصوص خاتمه رونق حاصل شده از این طریق در بازارهایی نظیر بازار سرمایه ارائه نمایند. تعیین نیست که در صورت کاهش نرخ بهره رسیدن سطح قیمت ها در بازارهایی نظیر سهام به تعادلی متناسب با کاهش انجام شده چه پیامدی در پی خواهد داشت. آیا پس از آنکه قیمت سهام باردیگر با سود بانکی کاهش یافته همخوانی پیدا کرد این افراد مایل به نزول بیشتر نرخ سود بانکی خواهند بود؟ عواملی از این دست نشان می دهد که استدلال یاد شده ممکن است آن طور که در ابتدا به نظر می آید از قوت کافی برای قرار دادن قیمت ها در جهت درست آن برخوردار نباشد. به نظر می رسد که دوستداران تغییر یاد شده بیش از آنکه منافع ملی را در منافع فردی ترجیح دهند بیشتر به دنبال کسب سود کوتاه مدتی از بازار سهام هستند.

در پیشگاه اعداد

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد تا خاتمه معاملات روز گذشته بخش قابل توجهی از مبادلات سهام با افزایش مالکیت شرکت های حقوقی همراه شد. در این روز سرمایه گذاران خرد یا همان حقیقی ها در مجموع 630 میلیارد تومان از سهام خود را به حقوقی ها واگذار کردند. همین امر سبب شد تا ارزش معاملات خرد به دلیل خرید بخش زیادی از سهام قرار گرفته در صف های فروش به محدوده 9 هزار و813میلیارد تومان افزایش یابد، این در حالی است که در خاتمه معاملات روز دوشنبه ارزش معاملات خرد بورس از 3 هزار و 315 میلیارد تومان فراتر نرفته بود. به نظر می رسد دلیل تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در بورس تهران و قرار دریافت آن در محدوده 630 میلیارد تومان نیز به دلیل خوش بینی به حمایت از بازار در سطح کنونی باشد. روز گذشته آمار معاملات و تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی حکایت از آن داشت که حقیقی ها نسبت به روز دوشنبه 360 میلیارد تومان کمتر سهام خود را به حقوقی های بازار واگذار نموده اند.

منبع: فرارو

به "توقف ریزش بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف ریزش بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید