جزئیات برگزاری امتحانات نیمسال اول تحصیلی دانش آموزان

به گزارش وبلاگ بهسا، تهران (پانا) - معاون وزیر آموزش و پرورش توضیحاتی پیرامون نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول تحصیلی ارائه داد و گفت ارزشیابی حضوری به مجاز بودن مدرسه به فعالیت حضوری وابسته است و نه به شیوه آموزشی که دانش آموزان در طول سال دریافت نموده اند. از نظر حرفه ای شیوه آموزش ارتباطی با شیوه ارزشیابی نداشته و ندارد.

جزئیات برگزاری امتحانات نیمسال اول تحصیلی دانش آموزان

به گزارش ایسنا، علیرضا کمرئی در این باره اظهار کرد: با توجه به اینکه ضرورت داشته است تمام مدارس از اول آذر ماه فعالیت های حضوری خود را با رعایت شیوه نامه بهداشتی شروع نمایند و فرض بر این است که مدارس در ایام امتحانات نیز باز خواهند بود، به تبع آن ارزشیابی از دانش آموزان حضوری خواهد بود.

وی اضافه کرد: در واقع ارزشیابی حضوری به مجاز بودن مدرسه به فعالیت حضوری وابسته است و نه به شیوه آموزشی که دانش آموزان در طول سال دریافت نموده اند. از نظر حرفه ای شیوه آموزش ارتباطی با شیوه ارزشیابی نداشته و ندارد.

کمرئی ادامه داد: البته ممکن است به علت شیوه آموزش و احتمال نارسایی راهبردها مثلا در آموزش غیر حضوری با تشخیص معلم در درس معینی، ضریب دشواری یا ساده بودن سوالات متفاوت باشد، اما در هر حال وقتی مدارس بر اساس مقررات قبل و در زمان امتحانات باز بوده و دانش آموزان نیز مجاز به حضور بوده اند، لازم است ارزشیابی از دانش آموزان نیز به صورت حضوری انجام گردد تا مدرسه و معلمان با اعتماد بیشتری در خصوص کیفیت یادگیری دانش آموزان قضاوت نمایند.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس با بیان اینکه از نظر ما ارزشیابی با هدف سنجش اندازه یادگیری دانش آموزان و تصمیم گیری در خصوص ادامه آموزش و فراهم ساختن فرصت های یادگیری بیشتر به وسیله معلمان انجام می گردد و از این جهت ارزشیابی جزئی جدایی ناپذیر از فرایند آموزش و یاددهی است اظهار کرد: به نظر می رسد وابسته کردن روش امتحان به حضوری یا غیر حضوری بودن آموزش ها به علت نگرانی برخی دانش آموزان از اندازه یادگیری و گاه احساس عدم آمادگی برای یک ارزشیابی قابل اعتماد در شرایط حضوری است.

وی اضافه کرد: متاسفانه اگر این باور ادامه پیدا کند و مدارس و خانواده ها در برطرف این نگرانی به آنها یاری ننمایند، عدم آمادگی ذهنی و رفتاری این دسته از دانش آموزان در بازگشت به مدرسه و بهره مندی از فرصت های یادگیری پایدار، دانش آموزان را از قرار گرفتن در موقعیت های یادگیری اثر بخش تر دور نگه خواهد داشت و این موضوع اکنون و در آینده هیچگاه به سود دانش آموزان کشورمان نخواهد بود.

کمرئی تاکید نمود که دانش آموزان باید هر چه سریع تر برای بهره مندی از آموزش های حضوری و یادگیری موثرتر به آموزش های حضوری بپیوندند تا معلمان بتوانند با ارزشیابی های تکوینی به یادگیری آنها یاری بیشتری نمایند و در این فرصت معلمان و خانواده ها بخشی از اختلال یادگیری دانش آموزان در 20 ماه گذشته را جبران نمایند؛ در غیر اینصورت انباشتی از اهداف درسی که یادگیری آنها محقق نشده است، یادگیری دانش آموزان را برای همواره متاثر خواهد ساخت و به تبع آن در آینده شاهد شکست تحصیلی و حتی ترک تحصیل آنان خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه هنوز شدت تاثیر سوء این وقفه طولانی و این اختلال بزرگ، بر جامعه و برخی خانواده ها، دانش آموزان و گاه بر بخش هایی از نظام آموزشی آشکار نشده و عمق این شکاف آموزشی عیان نگشته است گفت: اگر اینگونه بود باید با گشایش های صورت گرفته همراهی بیشتری می شد و حمایت ها برای تسهیل حضور دانش آموزان در مدارس از طرف همگان توسعه می یافت.

معاون آموزش مبه وسیلهه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نتایج سنجش های ماه گذشته به ما نشان می دهد علی رغم نمرات بالای کسب شده در جریان امتحانات غیر حضوری در دو سال گذشته، اندازه یادگیری بسیاری از دانش آموزان در جریان 20 ماه وقفه ای که در فعالیت های حضوری به وجود آمد در همه دروس، به ویژه دروس علوم پایه 50 تا 70 درصد افت نموده است گفت: این امر با توجه به تاثیر جدی که این دسته از دروس در یادگیری های بعدی دانش آموزان در پایه های بالاتر دارد منظره خوشایندی ارائه نمی دهد و باید عزمی ملی و برنامه ای منسجم در کشور برای بهبود یادگیری دانش آموزان و جبران عقب افتادگی های آنان پدید آید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "جزئیات برگزاری امتحانات نیمسال اول تحصیلی دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات برگزاری امتحانات نیمسال اول تحصیلی دانش آموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید