جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 30 خرداد 1400

به گزارش وبلاگ بهسا، بورس در ادامه فرایند صعودی اول هفته، امروز هم با افزایش قیمت سهام نماد های بزرگ کار خود را آغاز کرده و شاهد رشد شش هزار و 600 واحدی شاخص در 30 دقیقه ابتدای بازار هستیم. فرایندی که در ساعت 9 و 10 دقیقه با فروش هماهنگ سهام از طریق چند شرکت حقوقی دچار وقفه شد، اما فعلا شاهد ادامه آن هستیم. تا اینجای کار شاخص کل 57 صدم درصد و شاخص هم وزن 9 صدم درصد رشد کرده که نشان می دهد شرایط برای شرکت های بزرگ بهتر پیش می رود. امروز شستا، فارس، نوری، فولاد، وتجارت و شتران نماد هایی هستند که تا لحظه نگارش این متن بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل گذاشته اند. در طرف مقابل فملی بیشترین تاثیر منفی را به نام خود ثبت کرده است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 30 خرداد 1400

اکثریت بازار به دست نماد های سبزرنگ افتاد

به گزارش وبلاگ بهسا، در ساعات اولیه معاملات امروز یکشنبه 30 خرداد 1400 از مجموع 238 نماد معامله شده، 145 نماد در راستا صعودی حرکت می کنند و 93 نماد درگیر کاهش قیمت سهام شده اند. موردی که نشان می دهد اکثریت بازار به دست نماد های سبزرنگ افتاده و این بار بر خلاف روز گذشته احتمالا شاخص هم وزن هم صعودی خواهد بود. البته در بازار فرابورس شرایط تقریبا مساوی است. طوری که از بین 151 نماد معامله شده در ساعات اولیه بازار، 72 نماد افزایش قیمت پیدا کرده اند و 79 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز یکشنبه 30 خردادماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

شستا و نوری شگقتی سازان بازار در ساعات ابتدایی معاملات امروز هستند. ارزش معمالات هر کدام از این دو نماد با چند گروه کوچک برابر می کند. آنها در اولین ساعات باعات آغاز به کار بازار صف خرید داشتند هرچند این صف مدام جمع آوری و از ابتدا تشکیل می شود. صندوق های سرمایه گذاری امروز با عقب نشینی پالایش و دارا یکم کارشان را آغاز کرده اند و دیگر صندوق های سهامی هم نوسان چندانی ندارند. در گروه محصولات شیمایی نوری بیش از نصف معاملات را به خود اختصاص داده و به تازگی صف خرید خود را از دست داده است. دیگر نمادهای شیمیایی عموما در حد یک درصد رشد کرده اند که از جمله آنها می توان به شپلی، تاپیکو، فارس، پترول، شپدیس و ... اشاره کرد. شرایط در این گروه تا حد زیادی شکننده به نظر می رسد. شستا با صف خرید سنگین، سبزترین و بزرگترین نماد نقشه بازار به جای مانده است. بانک ها و موسسات اعتباری امروز فرایند آرامتری در پیش گرفته اند. وتجارت حدود چهار درصد رشد کرده، وبصادر بدون تغییر مانده و وبملت یک درصد عقب نشینی کرده است. در گروه فلزات اساسی نوسانات چندانی را شاهد نیستیم. به جز دو نماد عرضه اولیه فتوسا و فگستر که صف خرید دارند، دیگر نمادها کمتر از یک درصد تغییر قیمت پیدا کرده اند. فرآورده های نفتی گام های کوچکی در راستا صعودی برداشته اند. شپنا یک درصد و شتران دو درصد افزایش قیمت دارد. چند نماد غذایی از جمله غگل، غصینو و بهپاک به صف خرید رسیده اند اما نمادهای کوچک این گروه عموما صف فروش دارند. خودرویی ها یکدست قرمزپوش هستند و شاهد کاهش بیش از یک درصدی قیمت سهام خودرو، خگستر، خپارس و خساپا هستیم.

تکرار صف فروش برای یک سوم نماد ها

193 نماد در ساعات پایانی معاملات امروز صف فروش دارند. این تعداد حدود 32 درصد یعنی یک سوم بازار سرمایه را تشکیل می دهند و از نظر تعداد تغییری نسبت به روز گذشته نکرده اند. با این وجود ارزش صف های فروش کمی کاهش پیدا کرده و به دو هزار و 300 میلیارد تومان رسیده است. از سوی دیگر امروز 44 نماد یعنی هفت درصد بازار صف خرید دارند و ارزش مجموع صف های خرید حدود 290 میلیارد تومان است.

عرضه های اولیه در صدر فهرست صف های خرید

ومدیر و ولکار به نام دو نماد تازه وارد بازار سرمایه که یک و دو هفته گذشته شاهد عرضه اولیه آن ها بودیم، امروز در صدر فهرست سنگین ترین صف های خرید قرار گرفته اند. ارزش صف خرید ومدیر 118 میلیارد تومان و ارزش صف خرید ولکار حدود 60 میلیارد تومان است. فتوسا هم از عرضه اولیه های قدیمی تر با صف خرید 16 میلیارد تومانی در رتبه های بعدی واقع شده است. اگر این نماد ها را کنار بگذاریم، می توان گفت بدون در نظر گرفته عرضه های اولیه امروز شستا با صف 19 میلیاردی سنگین ترین صف خرید بازار را شاهد است. وتوشه، شتوکا، دکیمی، غسالم و بورس در رتبه های بعدی قرار دارند.

سنیر؛ سنگین ترین صف فروش بازار

شرکت سیمان سفید نی ریز با نماد سنیر با صف فروش 61 میلیارد تومانی در صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش بازار سرمایه قرار گرفته است. ثنوسا با صف 55 میلیاردی و سدبیر با صف 47 میلیاردی در رتبه های دوم و سوم ایستاده اند. خگستر، غنوش، بکاب، کمرجان، کترام، حپترو، ثالوند، غپاک و ولصنم از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین با ارزش بیش از 30 میلیارد تومان هستند.

بازار قرمز شد، اما شاخص سبز ماند

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه 30 خردادماه 1400 با رشد هزار و 690 واحدی به کار خود پایان داد. در ابتدای معاملات شاخص بورس هفت هزار واحد رشد کرده بود، اما در ادامه رفته رفته عقب نشینی کرد تا به رشد هزار و 690 واحدی بسنده کند و روی رقم یک میلیون و 163 هزار و 722 واحد قرار بگیرد. امروز شستا، فارس، نوری، وتجارت و جم بیشترین تاثیر را در مثبت نگه داشتن شاخص داشتند و فملی و خودرو بیشترین تلاش را برای کاهش شاخص کل به خرج دادند. با اینکه شاخص کل نسبت به دیروز 15 صدم درصد رشد کرده، اما شاخص هم وزن امروز با کاهش 25 صدم درصدی به کار خود پایان داد که نشان می دهد شرایط برای شرکت های کوچک و میانه سخت تر بوده است.

نقشه بازار در پایان معاملات روز یکشنبه 30 خردادماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار از نیمه معاملات و زمانی که فرایند شاخص بورس معکوس شد، رنگ قرمز به خود گرفت. البته چند نماد همچنان در راستا صعودی باقی ماندند. امروز دارا یکم و پالایش هر کدام دو و نیم درصد ارزش خود را از دست دادند و دیگر صندوق های ETF سهامی هم شرایط چندان مساعدی نداشتند. در گروه محصولات شیمیایی نوری از جمله نماد هایی بود که بر فرایند صعودی پافشاری کرد و با وجود جمع آوری صف خرید، چهار درصد افزایش قیمت داشت. پترول، شپلی، تاپیکو، شپدیس، آریا و زاگرس از جمله نماهدایی بودند که حداکثر دو درصد عقب نشینی کردند و فارس، شفن، جم، بوعلی، شاراک و شلرد قدم های کوتاهی در راستا صعودی برداشتند. در گروه بانک ها و موسسات اعتباری، وتجارت فرایند صعودی خود را حفظ کرد و 3.7 درصد افزایش قیمت داشت. دو لیدر دیگر گروه یعنی وبملت و وبصادر هر کدام یک درصد عقب نشینی کردند و باقی نماد ها هم عمدتا قرمز بودند. خودرو و ساخت قطعات تا پایان معاملات یکدست قرمزرنگ شد. اغلب نماد های گروه از جمله خودرو، خساپا، خاهن، خگستر، خکمک، خمهر و خموتور به صف فروش رسیدند و پنج درصد ارزش سهام خود را از دست دادند. خزامیا، ختراک و خمحرکه از معدود نماد های سبز گروه بودند که از قضا صف خرید هم داشتند. در گروه فلزات اساسی فتوسا و فگستر از معدود نماد های سبزرنگ هستند و دیگران از جمله فولاد و فملی امروز ارزش سهام خود را از دست دادند. فرآورده های نفتی که آغاز مثبتی داشتند، تا پایان معاملات حدود یک درصد عقب نشینی کردند. شرایط برای شبریز با کاهش قیمت چهار درصدی بدتر بود. شستا شگفتی ساز بازار امروز است. با وجود همه نوسانات، صف خرید سنگین شستا تا پایان ساعت بازار پبرجا ماند. برکت از گروه مواد دارویی امروز بعد از برگزاری مجمع عمومی بدون دامنه نوسان بازگشایی شد و سود 11 درصدی نصیب سهامدارانش کرد. گروه نهاد های مالی که دیروز پیروز به خداحافظی با صف فروش شد امروز لباس سبز به تن کرده و شاهد تشکیل صف خرید برای فرابورس، کالا و بورس هستیم. انبوه سازی و محصولات غذایی از دیگر گروه هایی هستند که می توان در آن ها نماد های سبز و دارای صف خرید پیدا کرد، اما به جز آن ها گروه های دیگر اغلب قرمزپوشیده و با صف فروش دست و پنجه نرم می کنند.

جابه جایی پنج هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه

معامله گران بورس امروز حدود هفت میلیارد و 200 میلیون سهام و اوراق مالی را در قالب 550 هزار معامله به ارزش پنج هزار میلیارد تومان دادوستد کردند. این رقم نسبت به روز گذشته تفاوت چندانی ندارد، اما نکته مهم اینجاست که دیگر خبری از قدرت خریداران نیست. نسبت قدرت خریداران به فروشنده ها امروز به کمتر از دو برابر کاهش پیدا کرد. برکت، غکورش، ولکار، شپنا، خودرو، وتجارت و فملی پرتراکنش ترین نماد های بورس و فتوسا، فگستر، رافزا، چخزر، کرمان، فرابورس و شاروم پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

سهامداران 500 میلیارد تومان از بورس خارج کردند

تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در بازار امروز به عدد 500 میلیارد تومان رسیده است. نکته جالب اینکه تنها چند دقیقه این عدد مثبت و نشان دهنده ورود پول حقیقی بود. تغییر فرایند بورس به راستا کاهشی دقیقا از همان چند دقیقه کوتاه آغاز شد و بعد از آن حقوقی ها مجبور به خرید سهام شدند. بیشترین خرید حقوقی و خروج پول حقیقی امروز در نماد های شپنا، فولاد، وملل، خاهن، برکت، وبملت، وپاسار و میدکو اتفاق افتاده و در طرف مقابل شاهد ورود پول حقیقی به نماد های نوری، شستا، ثشاهد، ونوین، فتوسا و وتجارت بودیم.

منبع: فرارو

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 30 خرداد 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 30 خرداد 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید