خبرنگاران وزیر نیرو: ارتقای صندلی ایران در بازار اوراسیا الزامی است

به گزارش وبلاگ بهسا، یزد- خبرنگاران - وزیر نیرو گفت: صندلی ایران در بازار 200 میلیون نفری اتحادیه مالی اوراسیا باید بیشتر از شرایط فعلی ارتقاء یابد اگر این هدف تحقق نیابد، در آینده در این بازار نقش اندکی خواهیم داشت و با مشکلاتی روبرو می شویم.

خبرنگاران وزیر نیرو: ارتقای صندلی ایران در بازار اوراسیا الزامی است

رضا اردکانیان روز دوشنبه در نشست اقتصاد مقاومتی استان یزد اضافه نمود: در صورتی که صندلی ایران را در اتحادیه اوراسیا محکم نکنیم، وقتی سیل امکانات و شرکت ها به میدان آمد، شرایط خوب هم اکنون را نخواهیم داشت.

وی اظهار کرد: از ابتدای سال 98 کشور با مشکلاتی در زمینه صادرات روبرو شده اما اکنون در شرایط بهتری قرار داریم و تا آبان ماه آینده این فرصت را داریم که الحاق ایران به اتحادیه مالی اوراسیا دایمی شود، ولی اگر در تحقق برنامه ها پیروز نشویم، الحاق به این اتحادیه موقت خواهد بود.

وزیر نیرو ادامه داد: استان های یزد و کرمان می توانند با توجه به ظرفیت هایی که در حوزه های مختلف مالی دارند، در این الحاق صندلی ویژه ای داشته باشند.

اردکانیان در ادامه از برگزاری شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و روسیه در چند ماه آینده در مسکو اطلاع داد و گفت: باید تشکلی در استان ها شکل بگیرد تا در این کمیسیون شرکت نمایندگانی داشته باشند.

وی اضافه نمود: با توجه به صندلی انرژی برق در فراوری و صنعت کشور، نقش زیرساختی این صنعت باید به درستی ایفا شود تا فراوری با مشکل روبرو نشود، بخش قابل توجهی از این مهم به حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی بازمی شود، زیرا صنعت برق صد درصد متکی به منابع داخلی است.

به گفته اردکانیان در شرایط تحریم به لطف اتکا به ثروت کشور از جمله نیروی انسانی، توانسته ایم دستاوردهای زیادی را در عرصه های مختلف داشته باشیم اما در بعضی زمینه ها هنوز نیازمند کوشش فراوان هستیم که باید همه قوا و بخش خصوصی در این زمینه وارد عمل شوند و عقب ماندگی ها را جبران نمایند و اگر این اتفاق نیفتد، به اهداف خود نخواهیم رسید.

وزیر نیرو توضیح داد: استان یزد با توجه به اینکه که در شاخص های سرمایه گذاری رتبه اول کشور را کسب نموده، بهشت سرمایه گذاری است لذا با توجه به سختکوشی مردم این دیار، آمار بیکاری زیبنده این استان نیست و باید از ظرفیت های موجود بیش این استفاده شود.

اردکانیان اضافه نمود: باید فعالیت ها در استان یزد به سمتی حرکت کند که آمار بیکاران به صفر برسد و با توجه به روندی که تا به امروز در یزد وجود داشته این امر محقق شدنی است.

وزیر نیرو یکشنبه شب وارد یزد شد و شرکت در نشست اقتصاد مقاومتی استان و افتتاح 13 طرح از جمله برنامه های سفر یک روزه وی است.

اتحادیه مالی اوراسیا پیمانی منطقه ای است که در سال 2014 میلادی رهبران روسیه، قزاقستان و بلاروس مفاد آن را امضا کردند، به فاصله یک سال بعد ارمنستان و قرقیزستان نیز به آن پیوستند.

اتحادیه مالی اوراسیا کار خود را به طور رسمی از اول ژانویه 2015 شروع کرد و کشورهای عضو اوراسیا هم اکنون 20 میلیون کیلومترمربع مساحت دارد که 5.2 درصد جمعیت دنیا است.

این پیمان منطقه ای با هدف مقابله با دخالت های مالی و سیاسی اتحادیه اروپا و کشورهای غربی در امور کشورهای آسیای مرکزی ایجاد و اهداف آن تسهیل تجارت، ایجاد بازار مشترک در حوزه کشورهای مستقل هم سود عضو، حذف تدریجی قوانین گمرکی در داخل اتحادیه، برقراری تعرفه خارجی مشترک در میان کشورهای عضو و هماهنگ سازی تشریفات گمرکی اعلام شده است.

ایران در سال 1395 پیشنهاد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری میان کشورمان و این اتحادیه را به کمیسیون مالی اتحادیه اوراسیا ارائه کرد، پیشنهادی که مورد استقبال اعضای این اتحادیه نهاده شد. پس از 2 سال مذاکرات متعدد و ارزیابی کمی و کیفی اقلام و میزان تعرفه ترجیحی آنها، بالاخره این موافقتنامه در تاریخ 27 اردیبهشت 1397 در شهر آستانه قزاقستان به امضا رسید.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران وزیر نیرو: ارتقای صندلی ایران در بازار اوراسیا الزامی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وزیر نیرو: ارتقای صندلی ایران در بازار اوراسیا الزامی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید