خبرنگاران کرونا و محدودیت سنت آردگیز گردانی درهرمزگان

به گزارش وبلاگ بهسا، بندرعباس- خبرنگاران- آیین آردگیز گردانی یکی از سنت های به جا مانده از قدیم درهرمزگان بویژه شهرستان میناب است که هرساله درشب نیمه شعبان همزمان با میلاد امام زمان(عج)، مردم آن را پاس می دارند اما این آیین 2 سالی است که بواسطه ویروس کرونا متوقف شده و یا با محدودیت و پروتکل های بهداشتی برگزار می گردد.

خبرنگاران کرونا و محدودیت سنت آردگیز گردانی درهرمزگان

به گزارش وبلاگ بهسا، این سنت قدیمی که از آن به عنوان هارگیس گردون، هارگیز گردون و حک یا حق لیلی نیز یاد می گردد، در سال 1391 با شماره 1027 به ثبت آثار ملی رسیده و جزو میراث ناملموس استان هرمزگان است.

آردگیز در گویش بندری و محلی به الک گفته می گردد اما امروزه جای خود را به کیسه های پلاستیکی داده است. این میراث کهن باقیمانده از نیاکان و پیشینیان هرمزگانی هرچند با گذشت زمان در بعضی از نقاط استان هرمزگان کمرنگ شده اما هنوز رنگ نباخته و علاوه بر شهرستان میناب در بیشتر محله های قدیمی روستایی و شهری بندرعباس، قشم، بندرلنگه، بندرکنگ و حتی جزایر استان نیز رواج دارد.

این مراسم درمحله های قدیمی شهر بندرعباس همچون نایبند، شمیلی ها، خواجه عطا، پشت شهر، شاه حسینی، کمربندی و سیم بالا نیز برگزارمی گردد.

خانواده های هرمزگانی برای گرامیداشت این آیین مبارک، سه روز مانده به نیمه شعبان و یا در غروب همان روز، روانه بازار و مغازه ها شده و خود را با خرید و تهیه انواع شیرینی، شکلات، حلوا، خرما، نخود و کشمش، سکه و غیره آماده پذیرایی از آردگیزگردانان می نمایند.

حوالی غروب نیمه شعبان و یا بعد از نماز مغرب و عشا تعدادی از ساکنان محله های قدیمی پایبند به این سنت که بیشتر کودک و نوجوان زیر 20 سال هستند، در گروه های 2 تا 10 نفره و یا بیشتر با رفتن به در خانه اقوام و همسایه ها، آردگیز را انداخته و با پنهان شدن و خواندن شعرهایی در ستایش خداوند و تبریک میلاد امام زمان(عج)، هدیه می گیرند.

آردگیزگردانان با سردادن آوای حق لیلی که وقتیشن و یا نیمه شعبان امشب آردگیز کَردُنن امشب ضمن خبر دادن به اهل خانه از صاحبخانه درخواست می نمایند که پذیرایی و شیرینی ویژه این شب را که از قبل تهیه کرده است برایشان بیاورد و صاحبخانه نیز با در دست داشتن شیرینی، شربت، سکه و یا کلوچه محلی از آن ها پذیرایی می نماید.

آیین آردگیز گردانی بویژه در میناب تا نیمه های شب ادامه دارد و کوچه ها و محله ها تا پاسی از شب شلوغ هستند و پس از آن همگی با رفتن به حسینیه ها و مساجد محل، جشن مولود خوانی امام زمان(عج) را برگزار می نمایند.

البته ستاد مدیریت بیماری کرونا شهرستان میناب سال جاری هم طبق سال گذشته اعلام کرده است که باتوجه به شیوع گسترده ویروس کرونا بویژه کرونای جهش یافته انگلیسی و اهمیت سلامتی مردم، مراسم آیینی آردگیز گردانی درهیچ نقطه ای از این شهرستان برگزار نمی گردد و از همشهریان خواسته شده که جهت حفظ سلامتی خود و جامعه از برگزاری هرگونه تجمع خودداری کرده و همچنان نسبت به استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی اهتمام ویژه د اشته باشند.

میناب به عنوان دومین شهرستان عظیم هرمزگان یکی از مناطقی است که مردم آن در ایام و مناسبت های گوناگون دارای آداب و رسوم خاص، ویژه و مختلفی هستند و با فرا رسیدن ماه شعبان، روستاها و بخش های آن حال و هوایی دیگری به خود می گیرد به گونه ای که جنب و جوش خاصی در بین مردم این منطقه در اعیاد این ماه عزیز بویژه در آستانه ولادت حضرت مهدی (عج) به وجود می آید

در زمان های بسیار قدیم بعضی براین عقیده بودند که در این شب سکه هایی بر روی زمین افتاده که متبرک به دستان امام زمان (عج) است و تنها کسی که لیاقت داشته باشد آن را پیدا می نماید و زندگی اش رونق می گیرد.

باور مردم میناب نیز براین است که با نیت سلامتی امام زمان(عج) حداقل باید با مراجعه حداقل به هفت خانه در این شب خجسته و مبارک از آن حق لیلی (حق شب) که به طور معمول شیرینی، نخود آب پز، نخود و کشمش، کلوچه، سکه(پول نقد) و یا شکلات است را دریافت نمایند.

مراسم آردگیز گردانی به معنای این است که در شب نیمه شعبان حاجت ها روا و کینه ها در الک ریخته و دل ها جلا داده می گردد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کرونا و محدودیت سنت آردگیز گردانی درهرمزگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا و محدودیت سنت آردگیز گردانی درهرمزگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید