خبرنگاران گروسی: با ایران به یک تفاهم فنی موقت رسیدیم

به گزارش وبلاگ بهسا، لندن - خبرنگاران - مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نتایج رایزنی با مقامات ایران را فشرده، خوب و منطقی ارزیابی کرد و گفت که دو طرف درباره تداوم فعالیت های ضروری بازرسان آژانس در ایران به یک تفاهم دوجانبه، فنی و موقت دست یافتند.

خبرنگاران گروسی: با ایران به یک تفاهم فنی موقت رسیدیم

به گزارش وبلاگ بهسا، رافائل گروسی روز یکشنبه این مطلب را در بازگشت از ایران به وبلاگ بهسا در وین گفت و افزود که بر اساس این تفاهم فعالیت های ضروری نظارت و راستی آزمایی آژانس تا سه ماه ادامه پیدا می کند.

وی مطرح نمود که این تفاهم نامه از سوی دوطرف دائما مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا درباره تعلیق یا تمدید آن تصمیم گیری شود.

به گفته مدیر کل اژانس بین المللی انرژی اتمی توافقنامه جامع پادمانی کمافی السابق اجرا خواهد شد.

گروسی با بیان این ادعا که تصمیم ایران برای توقف اقدامات داوطلبانه تحت برجام دسترسی آژانس به اطلاعات مهم درباره فعالیت های هسته ای ایران را محدود می کرد افزود که بر اساس توافق به دست آمده، دسترسی ما کمتر خواهد شد اما آن سطح از نظارت خود را که نیاز داشتیم با این توافق حفظ کردیم.

وی تائید کرد که پروتکل الحاقی لغو خواهد شد اما دو طرف روی یک ترتیبات خاص تفاهم کردند تا آژانس به نظارت خود ادامه دهد. مدیر کل آژانس این ترتیبات را موقت خواند که شرایط موجود را نجات می دهد.

مدیر کل آژانس دیشب (شنبه) برای دیدار با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و گفت وگو درباره آخرین تحولات در فعالیت های هسته ای ایران در چارچوب کاهش تعهدات برجامی به تهران سفر کرد. وی علاوه بر این با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم دیدار و گفت وگو کرد.

همکاریهای جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، تلاش آژانس برای حل و فصل موضوعات فیمابین و همچنین همکاری های ایران و آژانس در چارچوب پادمان از مهمترین موضوعات مورد گفت و گو و تبادل نظر در دیدار وزیر امور خارجه کشورمان و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این دیدار بود.

این دومین سفر گروسی از زمانی است که سکان مدیرکلی آژانس بین المللی انرژی اتمی را در اختیار گرفته است.

سفر او به ایران هم زمان با شمارش معکوس برای انتها ضرب الاجل تعیین شده از سوی تهران(5 اسفند) در خصوص توقف اجرای پروتکل الحاقی و اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام انجام شد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران گروسی: با ایران به یک تفاهم فنی موقت رسیدیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گروسی: با ایران به یک تفاهم فنی موقت رسیدیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید