خبرنگاران 500 فرزند دارای مادر ایرانی در کرمانشاه، امکان دریافت تابعیت دارند

به گزارش وبلاگ بهسا، کرمانشاه- خبرنگاران- مدیرکل دفتر امور اتباع و مهاجران خارجی استان کرمانشاه با بیان اینکه هزار و 500 نفر از اتباع خارجی به صورت قانونی در استان سکونت دارند، گفت: حدود 500 نفر از فرزندان دارای مادر ایرانی امکان بهره مندی از تابعیت ایرانی را دارند.

خبرنگاران 500 فرزند دارای مادر ایرانی در کرمانشاه، امکان دریافت تابعیت دارند

فرهاد همتی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ بهسا گفت: در راستای قانون معین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که با همت مجلس دهم و دولت تصویب شده است، تا به امروز 330 نفر از فرزندان دارای مادر ایرانی در استان کرمانشاه در دفاتر پیشخوان دولت ثبت نام نموده اند.

او اضافه کرد: از این تعداد 150 نفر فراخوان و تکمیل پفراینده شده اند و استعلام آنها به وسیله پنج دستگاه کشور در حال اجرا است که حداکثر 45 روز پس از تایید استعلام ها، شناسنامه آنها صادر می گردد.

همتی با بیان اینکه هیچ محدودیتی جزء شرایط کرونایی در راستا انجام این کار وجود ندارد، ابراز امیدواری کرد که تا سرانجام سال جاری فرایند صدور شناسنامه برای فرزندان دارای مادر ایرانی شروع گردد.

او گفت: کوشش می کنیم تا سرانجام سال آینده همه فرزندان دارایی مادر ایرانی فاقد هویت، معین تکلیف شوند.

به گفته همتی، تا پیش از این، کمیسیون مربوط به اعطای تابعیت در تهران مستقر و فرایند کار آن بسیار زمان بر بود اما اکنون کمیسیون به صورت استانی فعالیت می نماید و سرعت کار بسیار بالا رفته است.

مدیرکل دفتر امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری کرمانشاه گفت: فرزندان دارای مادر ایرانی پس از دریافت شناسنامه از تمامی حقوق شهفرایندان ایرانی برخوردار از جمله ازدواج با شهفرایندان ایرانی، استخدام، آموزش و... برخوردار می شوند جز چند مورد محدود مربوط به تصدی مقامات سیاسی و حکومتی.

آنچنان که همتی بیان نمود، از سال 1367 تا سال جاری، 446 زن ایرانی ساکن کرمانشاه با مردان خارجی ازدواج نموده اند که همسران 414 نفر از آنان عراقی و همسر 32 نفر از اتباع 12 کشور دیگر هستند.

قانون اصلاح قانون معین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در تاریخ 2 مهر ماه سال 1398 در مجلس به تصویب رسید.

هیات وزیران اردیبهشت 99 آیین نامه اجرایی نحوه اعطای تابعیت به افراد مشمول این قانون را تصویب کرد و در خرداد ماه برای اجرا به وزارتخانه های کشور، اطلاعات و امور خارجه و معاونت حقوقی رییس جمهوری سیزدهم خرداد سال جاری ابلاغ شد.

براساس این آیین نامه، هر زن ایرانی که با مرد غیرایرانی ازدواج نموده و در نتیجه این ازدواج، دارای فرزند زیر 18 سال باشد و هر فردی که از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی متولد شده و بیش از 18 سال تمام داشته باشد می تواند متقاضی اعطای تابعیت باشد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران 500 فرزند دارای مادر ایرانی در کرمانشاه، امکان دریافت تابعیت دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 500 فرزند دارای مادر ایرانی در کرمانشاه، امکان دریافت تابعیت دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید