خوراکی های ممنوع برای وعده سحر

به گزارش وبلاگ بهسا، بیش از 60 درصد وزن انسان را آب تشکیل می دهد اما با رسیدن این مقدار به کمتر از 50درصد بیهوشی و سپس مرگ اتفاق می افتد. از همین روست که یکی از دغدغه های روزه داران کمتر تشنه شدن و تامین آب و مایعات بدن در ماه مبارک رمضان است.

خوراکی های ممنوع برای وعده سحر

در طول روز نوشیدن هشت تا 9 لیوان آب برای خانم ها و ده تا 12 لیوان آب برای آقایان لازم است و بر این نکته بایستی تاکید نمود که شیر یا آبمیوه یا چای پررنگ مطلقا جایگزین آب نمی تواند باشد، هرچند احساس تشنگی را تسکین می دهند.

پس وقتی می گوییم آب منظور آب خالص است و استفاده از شربت های غلیظ توصیه نمی گردد.

مصرف نکردن نوشیدنی ها و خوراکی های ادرارآور از قبیل چای و هندوانه و خربزه در زمان سحر از مهم ترین مواردی است که همیشه روزه داران باید مدنظر قرار دهند.

میل نمودن این خوراکی ها باعث دفع سریع ذخیره آب بدن می گردد و شخص زودتر از حالت طبیعی تشنه می گردد.

اگر این خوراکی ها در ابتدای شب خورده گردد وقت برای جبران آب ازدست رفته وجود دارد ولی پس از وقت سحر در طول روز دیگر زمانی نداریم.

یکی از موارد مهم در حفظ تعادل آب و الکترولیت های بدن توجه به مصرف نمک به میزان کافی است. حتما تاکید می گردد از زمان افطار تا پیش از خواب نمک به مقدار کافی مصرف گردد، زیرا مصرف نمک کافی باعث می گردد آب نوشیده شده سریعا به وسیله ادرار دفع نگردد و در طول روز بدن ذخیره آب کافی داشته باشد.

همین طور نمک کافی در تنظیم فشار خون مؤثر و کارآمد است. مصرف سالاد و سبزیجات در نگهداری آب در دستگاه گوارش بسیار کارآمد است و از بروز یبوست پیشگیری می نماید. توجه داشته باشید یکی از عوارض کم آبی در طول روزه داری یبوست است.

از خوراکی هایی که در ایام روزه داری بایستی به شدت از مصرف آنها پرهیز کرد می توان به غذاهای برشته یا سوخته، غذاهای خیلی چرب و غذاهای تند و همین طور قهوه اشاره نمود.

این دو نوع خوراکی هم حس تشنگی را در طول روز تقویت می نماید و هم باعث کاهش ذخایر آب بدن می گردد. خوردن شیرینی هایی مانند زولبیا و بامیه نیز هنگام سحر تشنگی را تقویت می نماید.

مهرداد رحیم زاده - کارشناس تغذیه و رژیم درمانی / روزنامه وبلاگ بهسا

منبع: جام جم آنلاین

به "خوراکی های ممنوع برای وعده سحر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوراکی های ممنوع برای وعده سحر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید