داروهای خانگی جهت رفع نمودن سرگیجه

به گزارش وبلاگ بهسا، سرگیجه احساسی ناخوشایند است که فرد قادر به ایستادن با ثبات روی پاهای خود نیست، هرچند این شرایط نشان دهنده هیچ مورد جدی و خطرناکی نبوده و قطعاً خطر جانی به همراه ندارد. اما از چه طریقی با سرگیجه مبارزه کنیم؟

داروهای خانگی جهت رفع نمودن سرگیجه

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

سرگیجه احساسی ناخوشایند است که فرد قادر به ایستادن با ثبات روی پاهای خود نیست، هرچند این شرایط نشان دهنده هیچ مورد جدی و خطرناکی نبوده و قطعاً خطر جانی به همراه ندارد. اما از چه طریقی با سرگیجه مبارزه کنیم؟ خوب، در این مقاله درمان های خانگی برای سرگیجه را خواهید دید.

سرگیجه اصطلاحی است که جهت توصیف احساس گیجی و یا اختلال در تعادل بکار می رود. سرگیجه توهمی را بوجود می آورد که گویی اشیاء اطرافتان و یا خودتان در حال چرخش و یا حرکتید. این حالت معمولاً به علت نرسیدن خون کافی به مغز، اختلال در بینایی، اختلالات شنوایی و از این دست بوجود می آید. گاهی اوقات، بعضی آرام بخش ها و یا داروهای ضدتشنج بر روی سیستم عصبی عمل نموده و منجر به احساس سرگیجه می گردد. سرگیجه به ندرت نشان دهنده چیز جدی یا خطرناکی است. اما، قطعاً شما را از انجام کارهای روزانه باز می دارد، به این علت که تأثیر این گیج رفتن و یا چرخش می تواند بر روی تعادل شما اثر گذاشته و احتمال می رود در جهت خاصی سقوط نمایید. چنانچه دلایلی که در بالا ذکر شد همچون عفونت گوش، اختلال در بینایی و از این دست درمان شوند، منجر به درمان سرگیجه هم خواهد شد. جدای از تمام این موارد، در این بخش چند درمان خانگی ساده جهت مقابله با مشکل سرگیجه و اجتناب از شرایط خطرناک عدم تعادل و یا بی ثباتی آورده شده است.

درمان های ساده برای سرگیجه

انجام تمرینات ورزشی

این تمرینات نیازی به مربی و یا تجهیزات خاصی نداشته و می توانند به راحتی در خانه انجام شوند. بعضی از این تمرینات ورزشی حرکت آرام و ملایم کره چشم و گردن در تمامی جهات را شامل می گردد. چنانچه این حرکات موجب ایجاد احساس سرگیجه شدند، بلافاصله انجام آنها را متوقف سازید. چندین تمرین پیاده روی هم برای این منظور وجود دارد که در آن بایستی دستان خود را تا سطح شانه یا کتف بالا برده و در یک نقطه خاص به صورت مستقیم راه بروید. به منظور مبارزه با سرگیجه، این تمرینات را حداقل سه مرتبه در روز انجام دهید. اکنون، در ابتدا از کسی بخواهید به هنگام انجام تمرینات ایستاده شما را همراهی کند، و به تدریج که به آن عادت کردید، می توانید آن را به تنهایی انجام دهید.

نوشیدن مایعات

یکی از علل سرگیجه از دست رفتن آب بدن می باشد؛ بنابراین، حفظ آب بدن با مصرف میزان زیادی آب و یا آب میوه دارای اهمیت است. نوشیدن میزان زیادی آب به دفع سموم و حفظ سطوح نرمال مایعات بدن یاری می کند. در حالی که، مصرف آب میوه های تازه به مبارزه با مشکل فشار خون پایین یاری می کند.

ماساژ

روغن های خاصی وجود دارند که وقتی بر روی سر و گردن مالیده می شوند، می توانند سرگیجه را تا حد زیادی کاهش دهند. گاهی اوقات، سرگیجه زمانی رخ می دهد که عضلات گردن تحت فشار و یا کار سخت قرار داشته باشند. ماساژ یک روغن تسکین دهنده، عضلات را شل و آرام ساخته تا از سرگیجه های تکرار شونده جلوگیری گردد. روغن های عصاره ای ریحان، رزماری، نعنا، سرو، زنجبیل و اسطوخودوس در میان برترین روغن ها جهت ماساژ می باشند. آنها نیرو بخش هایی قدرتمند و داروهای ضد افسردگی قوی بوده، که به تسکین استرس و تنش یاری می نمایند.

اسرار مادر بزرگ

در اینجا اسراری از مادر بزرگ را آورده ایم که به از بین بردن فوری سرگیجه یاری خواهند کرد:

 ماست یکی از برترین داروهای خانگی برای از بین بردن سرگیجه است. مخلوط ماست با میوه های غنی از ویتامینC برای مبارزه با احساس سرگیجه، شگفتی می کند.

 آب لیموی تازه (که مخلوطی از لیمو، آب، نمک و شکر است) با کمی فلفل سیاه هم به فرو نشاندن سرگیجه یاری می کند.

 میزانی بادام، دانه گندم و تخم کدو حلوایی را به مدت یک شب خیس کنید. صبح روز بعد، از تمام این مواد خمیری درست نموده و آن را با شیر مخلوط نمایید. بعلاوه می توانید این مخلوط را گرم نموده و یا آن را سرد بنوشید. این درمان خانگی را به مدت چند روز دنبال نموده و قطعاً با این کار به خلاصی از سرگیجه یاری خواهد شد.

 میوه آملا (Amla) (این میوه گرد، سبز کم رنگ و شفاف بوده و بخاطر پوست براق و گوشت تردش محبوب است) غنی ترین منبع ویتامین C است و معروف است که به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف قلبی عروقی یاری می کند. باید توجه داست که آملا نه تنها یک درمان طبیعی برای سرگیجه به تعداد می رود، بلکه شما را از خطرات بیماری های قلبی عروقی هم دور نگاه می دارد.

 یکی از علل اصلی سرگیجه جریان خون کمتر به مغز است. معروف است که زنجبیل گردش خون را بهبود می بخشد. از این رو، استفاده روزانه آن می تواند در تسکین سرگیجه مفید باشد. شما هم می توانید آن را به شکل کپسول مصرف کنید و هم می توانید بجای مصرف چای معمولی، از چای زنجبیل استفاده نمایید.

از مصرف کافئین، نوشابه های گازدار و الکل خودداری کنید، به این علت که مشکل سرگیجه را تشدید می سازند. سرگیجه می تواند به موقعیتی ناخوشایند برای دیگران و خودتان منجر گردد. مطمئن شوید که با دقت شرایط خود را مورد آنالیز قرار داده و چنانچه مشکل حتی پس از توسل به درمان های فوق الذکر برای سرگیجه فروکش نکرد، در پی یاری های پزشکی باشید.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

منبع: راسخون

به "داروهای خانگی جهت رفع نمودن سرگیجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروهای خانگی جهت رفع نمودن سرگیجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید