دو قدم بزرگ برای فرار از تنبلی

به گزارش وبلاگ بهسا، به تعویق انداختن کارها بر موفقیت شما تأثیر می گذارد.

به تعویق انداختن کارها یک عادت مشترک در میان بسیاری از انسان ها است. درواقع بسیاری از افراد این کار را به طور مزمن انجام می دهند و حتی در انجام وظایف کاری خودشان نیز کوتاهی می نمایند. برای از بین بردن این عادت مخرب، باید ابتدا به درک درستی از دلیل تمایل به انجام آن رسید و سپس برای از بین بردن آن گام های اساسی برداشت. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

دو قدم بزرگ برای فرار از تنبلی

به تعویق انداختن کارها چه معنایی دارد؟

به طور خلاصه به تعویق انداختن یک کار زمانی انجام می گردد که شما تمرکز کردن بر کاری را که همین حالا باید انجام گردد، به زمان دیگری موکول می کنید. درواقع ترجیح می دهی کار مورد علاقه خودتان را جایگزین یک کار مهم کنید. طبق گفته کلری ری، پروفسور روانشناسی، به تعویق انداختن کارها زمانی صورت می گیرد که یک شکاف زمانی میان تصمیم گرفتن و انجام دادن ایجاد گردد.

قدم اول: قبول کنید که کارهای خود را به تعویق می اندازید

اگر با خودتان روراست باشید، متوجه خواهید شد شما جزو آن دسته از افرادی هستید که کارهای خودشان را به تعویق می اندازند یا خیر. نکات زیر نیز به فهم بهتر این موضوع یاری می نمایند:

روز خود را با انجام دادن کارهایی سپری می کنید که در فهرست انجام کار شما از اولویت پایینی برخوردار هستند.

یک ایمیل را بارها و بارها می خوانید بدون اینکه بدانید چه تصمیمی برای آن می خواهید بگیرید.

می خواهید انجام یک کار خیلی مهم را آغاز کنید؛ اما سریعا بلند می شوید و یک فنجان قهوه برای خودتان آماده می کنید.

با اینکه می دانید انجام یک کار بسیار مهم است؛ اما مدتی طولانی آن را در فهرست انجام کار خود رها نموده اید.

به کارهایی که دیگران از شما می خواهند، رسیدگی می کنید؛ اما سراغ کارهایی که برای خودتان برنامه ریزی نموده اید، نمی روید.

منتظر زمان و حالت روحی مناسب برای انجام یک کار مهم هستید.

به یاد داشته باشید که انجام ندادن یک کار لزوما به معنی به تعویق انداختن آن نیست و اتفاقا شاید یک اولویت بندی مناسب باشد. اینکه کاری را به دلیل خستگی به زمان دیگری موکول کنید نیز به تعویق انداختن محسوب نمی گردد. درواقع هیچ ایرادی ندارد که گاهی کارهای خودتان را با تأخیر کمتر از یک روز انجام دهید. اما اگر دائما دنبال بهانه هایی برای کم کاری های خودتان هستید، آنگاه باید به فکر راه چاره اساسی باشید.

قدم دوم: بر دلیل انجام این کار تمرکز کنید

دلیل به تعویق انداختن یک کار، یا خودتان هستید یا کاری که می خواهید انجام دهید. نکته مهم این است که تفاوت میان این دو را به خوبی تشخیص دهید تا بتوانید با برترین راه بر احساس بی میلی خود غلبه کنید.

یکی از دلایل به تعویق انداختن انجام یک کار، ناخوشایند یا کسل نماینده بودن آن است. یکی از برترین راه ها برای حل این مشکل این است که این کار را هرچه سریع تر تمام کنید تا بتوانید بر کارهای موردعلاقه خودتان بیشتر تمرکز کنید.

از دیگر دلایل آن می توان به بی برنامگی اشاره نمود. افرادی که برای انجام کارهای روزانه خود فهرست انجام کار تهیه می نمایند، اولویت بندی کارهای خود را می دانند و برنامه ریزی خود را با توجه به آن انجام می دهند. شما نیز می توانید بعد از خواندن استفاده کارآمد از فهرست های انجام کار اقدام به ساخت فهرست خودتان کنید. افرادی که کارهای خودشان را با برنامه ریزی انجام می دهند، کمتر آن ها را به تعویق می اندازند؛ زیرا می دانند چطور می توان یک کار را به مراحل کوچک تر تقسیم کرد.

منبع: الی گشت

به "دو قدم بزرگ برای فرار از تنبلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو قدم بزرگ برای فرار از تنبلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید