رشد بی سابقه نرخ گندم و خوراک دام و طیور در بازار های جهانی

به گزارش وبلاگ بهسا، امروز قیمت گندم و خوراک دام و طیور به ترتیب 16 و 12.5 دلار افزایش یافت و هشدار به دولتمردان داخل است که خوداتکایی در محصولات اساسی در اولویت نخست قرار بگیرد.

رشد بی سابقه نرخ گندم و خوراک دام و طیور در بازار های جهانی

به گزارش گروه مالی وبلاگ بهسا، امروز در بازار های جهانی قیمت گندم و انواع خوراک دام که به عنوان مهم ترین محصولات استراتژیک حوزه کشاورزی محسوب می شوند افزایش بی سابقه ای داشت.

بر اساس این گزارش قیمت گندم با 16 دلار افزایش هر بوشل به قیمت 663 دلار به فروش رفت. قیمت ذرت هم که به عنوان خوراک دام استفاده می گردد رشد 12.5 دلار در هر بوشل را ثبت کرد. ایران بیش از 70 درصد در تأمین خوراک دام و طیور وابسته به واردات است و سالانه 4.5 میلیون تن از این محصولات را وارد می نماید. هر گونه افزایش قیمت در بازار های جهانی باعث خروج بیشتر ارز از کشور خواهد شد.

وابستگی به واردات خوراک دام نه تنها باعث خروج ارز از کشور می گردد بلکه نابسامانی در بازار داخل هم ایجاد نموده است. به طوری که به رغم فراوری محصولات پروتئینی مازاد از جمله مرغ و تخم مرغ، شاهد افزایش قیمت آن ها در داخل هستیم که به گفته کارشناسان عامل اصلی آن نهاده های گران است که به دست فراورینماینده می رسد.

* لزوم بازنگری در قیمت خرید تضمینی گندم

گندم یک محصول استراتژیک است و امروزه در مناسبات سیاسی کشور ها هم بسیار موثر است. بعضی کشور ها از نان و غذا هم برای سلطه و تحمیل قدرت بر دیگر کشور ها استفاده می نمایند. کشور ما اگرچه در فراوری گندم به خودکفایی رسیده، اما این خودکفایی پایدار نیست، به طوری که سال گذشته 8 میلیون تن گندم و ارد کردیم و از آنجایی که خرید گندم دولتی سال جاری بیشتر از پارسال نیست، این فرضیه وجود دارد که سال جاری نیز واردنماینده گندم باشیم.

در این میان کارشناسان معتقدند اگر از کشاورزان داخلی حمایت گردد، خودکفایی در گندم پایدار خواهد بود. یکی از این حمایت ها معین نرخ خرید تضمینی مناسب است. دولت نرخ خرید تضمینی گندم را سال جاری کیلویی 4 هزار تومان معین نموده، اما کارشناسان می گویند اگر نرخ عادلانه تر باشد فراوری داخل نیز افزایش خواهد یافت.

در چند ماه گذشته شورای اقتصاد ارز ترجیحی را از واردات نهاده های کشاورزی حذف نموده و به همین دلیل نهاده هایی مانند کود و سم قیمت 5 برابر پیدا کردند. کشاورزان می گویند هزینه های فراوری بسیار افزایش یافته است و دولت حداقل باید این هزینه ها را با افزایش نرخ خرید تضمینی پوشش دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "رشد بی سابقه نرخ گندم و خوراک دام و طیور در بازار های جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد بی سابقه نرخ گندم و خوراک دام و طیور در بازار های جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید