روایتی نزدیک از 2 هفته زندگی با ویروس کرونا

به گزارش وبلاگ بهسا، احتمالاً بیشتر آن هایی که با کرونا دست و پنجه نرم نموده اند، می دانند که این ویروس به شکلی باورنکردنی غیر قابل پیش بینی است. مثلاً در بعضی ساعت تمامی علائم با هم نمود می یابد و در ساعاتی دیگر همه طوفان ها به لحظه ای فروکش می نماید. از همین رو نمی گردد پیش بینی کرد که در ساعات آینده حالت آرامش حفظ می گردد یا اینکه این آرامش پیش از طوفان است. اما احتمالا در هفته اول گزینه دوم درست است، چرا که همه آرامش ها در هفته نخست موقتی است.

روایتی نزدیک از 2 هفته زندگی با ویروس کرونا

وبلاگ بهسا| سعید چولکی؛ صدای سرفه و خس خس سینه در سالن انتظار بیمارستان فیروزآبادی ری استان تهران پیچیده است. هر لحظه بر تعداد بیماران در حال انتظار معاینه افزوده می شود. صورت های رنگ پریده در حالی که روی جایگاه ها نشسته اند، نشانی کووید 19 را می دهند. با اندکی چشم چرخاندن، در چهره تک تک بیماران می توان ترس و دلهره ناشی از ابتلا به بیماری را دید.

به گزارش وبلاگ بهسا، ساعت عدد 16 ظهر روز 6 آبان را نشان می دهد. 19 نفر در صف انتظار معاینه کووید 19 مرکز آنالیز بیماری های واگیر بیمارستان فیروزآبادی شهر ری قرار دارند. سکوت عجیبی سالن انتظار را فرار گرفته است که گاهی با صدای هولناک سرفه خشک وخس خس سینه درهم شکسته می شود.

با هر سرفه ای، چشم باقی بیماران به نشانه نگرانی برمی شود. آرام و قرار ندارند، بلند می شوند قدری راه می فرایند، دوباره می نشینند. تا نوبت معاینه شان برسد. آن ها که نوبت شان نزدیک است کم کم به دلهره و نگرانی شان افزوده می شود. انگشت های دست شان را در هم فرو می برند و یا با دیگر بیماران هم کلام می شوند و علائم آن ها را می پرسند.

به نوبت، تک به تک بیماران وارد اتاق معاینه می شوند. صدای پزشک از اتاق می آید.

حالا نوبت به من رسیده است، سرفه امانم را بریده، از صبح یک ریز سرفه خشک داشته ام، حالا این سرفه ها باعث شده تا سردرد هم بر دیگر دردهایم افزوده شود.

داخل می روم. جایگاه بیمار را دو متر دورتر از میز پزشک قرار داده اند، تا ایمنی کادر درمان حفظ شود البته خط قرمز طویلی هم پیش پای جایگاه کشیده شده تا بیماران از خط ایمنی عبور ننمایند.

در حالی که یک ریز سرفه می کنم، می روم و روی جایگاه می نشینم.

پزشک می گوید از سرفه ها و صدای خس خس سینه، کووید 19 تعیین است. البته انگار از چند روز گذشته آغاز شده! درست است؟

پس از اینکه حرفش را تایید کردم، ادامه می دهد: دیگه چه علائمی داری؟

جواب می دهم: آقای دکتر سه روز می شود که بدن درد دارم، سرفه شدید و حالت تهوع و اسهال هم داشته ام. البته حس چشایی و بویایی هم ندارم.

پزشک می گوید: پس اجازه بده، گلو و ضربان قلب را هم آنالیز کنم. دهانت را باز کن! بله متاسفانه کرونا ست. صدای خس خس سینه مشکوک است. سی تی اسکن را انجام بدهید ببینیم کرونا به ریه ها سرایت نموده یا نه.

تا انجام سی تی اسکن، چند آمپول ضد التهاب تزریق کنید و قرص آزیترومایسین و برم هگزین مصرف کنید تا ببنیم کرونا چه برسر ریه ها آورده است.

از اتاق معاینه و سالن انتظار بیرون می آیم. سمت راست پله ها از طبقه هم کف به سمت طبقه منفی یک، محل استقرار رادیولوژی می رود. اما روبرو داروخانه قرار گرفته است. چون سرفه ها قطع نمی شود، بهترین کار این است که دارو ها را بگیرم تا ریه ها قدری آرام تر شود.

داروخانه بیمارستان زیاد شلوغ نیست، دارو ها را می گیرم و یک راست می روم سراغ تزریقات تا دو سه آمپول ضد التهاب را دریافت کنم.

اولین بار صبح روز شنبه سوم آبان ماه بود که بعضی علائم شبه سرماخوردگی همچون آبریزش بینی، گلو درد و بدن درد پدیدار شد. به همین دلیل بهترین کار مراجعه به پزشک بود. از همین رو با مراجعه به پزشک و آنالیز اولیه، علائم بروز یافته سرماخوردگی ساده قلمداد شد.

اما این علائم رفته رفته تغییر یافت و در روز سوم به سرفه های مداوم خشک، از بین رفتن حس چشایی و بویایی، بدن درد، ضعف اندام، تاری دید، کاهش شنوایی و آبریزش بینی همراه با خلط سبز ویروسی منجر شد.

با این وجود در آنالیز دوم و معاینه مرکز بیماری های واگیر بیمارستان فیروزآبادی شهر ری استان تهران، علائم به عنوان بیماری کرونا اعلام شد.

در آنالیز ثانویه و انجام تست سی تی اسکن، ریه ها عاری از کرونا اعلام شد، اما سه روز بعد با وخیم شدن التهابات ریه، پزشک دستور آنالیز دوباره داد. این بار با انجام دوباره سی تی اسکن تعیین شد که ویروس کووید-19 توانسته به شکل محدود وارد ریه ها شود.

در نهایت پزشک معالج برای درمان کووید 19 دارو های همچون آزیترومایسین 500، سوفوسبوویر، برم هگزین (قرص- شربت)، فاموتیدین، هیدروکسی کلروکین سولفات، زینک، دگزامتازون، بتامتازون و ویتامین دی را تجویز کرد.

پزشکان توصیه می نمایند که بیماران در این دوره مصرف مایعات را به میزان قابل توجه افزایش دهند.

احتمالاً بیشتر آن هایی که با کرونا دست و پنجه نرم نموده اند، می دانند که این ویروس به شکلی باورنکردنی غیر قابل پیش بینی است. مثلاً در بعضی ساعت تمامی علائم با هم نمود می یابد و در ساعاتی دیگر همه طوفان ها به لحظه ای فروکش می نماید. از همین رو نمی شود پیش بینی کرد که در ساعات آینده حالت آرامش حفظ می شود یا اینکه این آرامش پیش از طوفان است. اما احتمالا در هفته اول گزینه دوم درست است، چرا که همه آرامش ها در هفته نخست موقتی است.

در هفته اول علائم قدری شدیدتر و غیر قابل پیش بینی تر است. البته این نکته را هم نباید نادیده گرفت که علائم به شکل عجیبی شبیه به سرماخوردگی است، اما با قدرت و شدت بیشتر. گاهی هم ویروس پا را فراتر می گذارد و برای ساعاتی بعضی اندام ها را وارد فرایند درد می نماید.

در هفته دوم، برای هر فرد مبتلا اوضاع متفاوت است. برای بعضی بیماران هفته دوم طوفانی است و برای بعضی نیز هفته اول فراز و نشیب بسیار زیاد است. اما در مجموع می توان گفت که در هفته دوم گرچه علائم همچنان حضور دارند و ممکن است در بعضی ساعات شبانه روز به اوج برسد، اما نشانه هایی از بهبودی در روز های منتهی به هفته دوم پدیدار می شود.

البته کرونا در بدن هر میزبان یک عضو خاص را تحت تاثیر مداوم قرار می دهد. در بعضی بیماران این عضو خاص ریه است و برای بعضی هم ممکن است که گوارش باشد. اما این مسئله تجربه شخصی است و تا به امروز از سوی هیچ نهاد علمی- دانشگاهی به اثبات نرسیده است.

با این وجود مهم ترین اصول برای عبور از این شرایط، استراحت کامل، مصرف مایعات و مصرف به موقع داروهای تجویزی است.

منبع: فرادید

به "روایتی نزدیک از 2 هفته زندگی با ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایتی نزدیک از 2 هفته زندگی با ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید