روز قهرمانی علی دایی در فوتبال ایران

به گزارش وبلاگ بهسا، به بهانه قرنطینه، در این روز ها که احتمالا فرصت بیشتری برای وبگردی و مطالعه دارید، زمان مناسبی است که پلی به گذشته بزنیم و لحظه های ماندگار فوتبال ایران را مرور کنیم. به همین دلیل به سراغ قهرمانی سایپا در لیگ ششم با درخشش شهریار در قامت بازیکن - مربی رفته ایم.

روز قهرمانی علی دایی در فوتبال ایران

علی دایی اسطوره فوتبال ایران، در لیگ برتر 85/86 کاری کرد که تا امروز کسی پیروز به انجام آن نشده است. قهرمانی به عنوان بازیکن - مربی آن هم به همراه تیم سایپا!

لیگ ششم با تغییرات مهمی در راهنمایی تیم ها شروع شد. حضور امیر قلعه نویی در تیم ملی باعث شد راهنمایی استقلال به مرفاوی سپرده گردد. ضمن اینکه مصطفی دنیزلی هم سرمربی پرسپولیس شد و راهنمایی تیم پاس به همایون شاهرخی سپرده شد.

تیم سایپا در فصل 85/86 تحت راهنمایی ورنر لورانت آلمانی بود. اما او در مهر 85 به طور ناگهانی از سمت سرمربیگری سایپا استعفا داد. لورانت در مصاحبه ای دلیل این کناره گیری را عمل نکردن مدیران سایپا به وعده های شان بر شمرد. علی دایی که به عنوان مهاجم در سایپا بازی می کرد، راهنمایی سایپا را هم پذیرفت تا یکی از جذاب ترین بازیکن - مربی های تاریخ فوتبال ایران گردد. این یکی از آخرین تجربه های مربی - بازیکن در فوتبال ایران است، تجربه ای که کاملا پیروزیت آمیز هم بود.

فصل 85/86 یکی از پر رقابت ترین دوره های لیگ برتر بود. تیم هایی که تا آخرین هفته هم از رقابت دست نکشیدند. علی دایی به همراه سایپا هم در قامت مربی و هم در قامت مهاجم درخشید و نارنجی پوشان را به اولین قهرمانی لیگ برتر رساند. سایپا در این فصل رکورد 13 هفته نباختن متوالی را ثبت کرد. پرسپولیس با 49 گل زده، بیشترین گل زده در این فصل و بهترین عملکرد دفاعی هم در بین تیم ها مشترکا به سپاهان و استقلال اهواز با 28 گل خورده تعلق گرفت.

تیم های فولاد و راه آهن در این فصل به لیگ دسته یک سقوط کردند. عرفان اولروم از ابومسلم و مهدی رجب زاده از ذوب آهن با 17 گل زده به عنوان آقای گلی در آن فصل لیگ برتر دست پیدا کردند. راه قهرمانی سایپا با شکست دادن استقلال هموارتر شد. محسن خلیلی مهاجم گلزن سایپا در آن بازی درخشید تا سایپا یکی از رقبای جدی اش در راه قهرمانی لیگ را کنار بزند.

جالب است بدانید در هفته آخر لیگ ششم، چهار تیم سایپا، استقلال اهواز، استقلال تهران و پرسپولیس روی کاغذ شانس قهرمانی داشتند. علی دایی و شاگردانش برای رسیدن به قهرمانی باید مس کرمان را در هفته آخر شکست می دادند. دو گل از علی دایی و احمد مومن زاده اولین قهرمانی لیگ برتر فوتبال را برای سایپایی ها رقم زد. سایپا به عنوان قهرمان لیگ برتر و سپاهان هم به عنوان قهرمان جام حذفی راهی مسابقات لیگ قهرمانان فصل آینده شدند.

علی دایی در لیگ ششم توانست 10 گل به ثمر برساند. شهریار فوتبال ایران بعد از قهرمانی با سایپا از دنیای فوتبال خداحافظی کرد و به مربیگری روی آورد. از ترکیب تیم سایپا در آخرین هفته لیگ ششم، فقط سید جلال حسینی به بازی کردن ادامه می دهد. البته احمد مومن زاده هم در سن 45 سالکی به تیم ون پارس نقش دنیا در لیگ دسته سه پیوسته است! سایپا هم اکنون تحت راهنمایی ابراهیم صادقی است.

منبع:طرفداری

منبع: فرارو

به "روز قهرمانی علی دایی در فوتبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز قهرمانی علی دایی در فوتبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید