سرگئی لاوروف در سوریه دنبال چیست؟

به گزارش وبلاگ بهسا، خبرنگاران- روز دوشنبه یک هئیت بلندپایه روسی وارد دمشق شد و مصاحبه های متعددی در موضوعات گوناگون انجام داد. یوری بوریسوف، معاون نخست وزیر روسیه، و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور، در رأس این هئیت بودند.

سرگئی لاوروف در سوریه دنبال چیست؟

به گزارش وبلاگ بهسا، بوریسوف، در یک نشست خبری مشترک با ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، و لاوروف، گفت: با حسین عرنوس نخست وزیر جدید سوریه، مصاحبه های سازنده و مفیدی انجام دادیم و راه های تقویت همکاری در حوزه های گوناگون را با وی آنالیز کردیم.

سفر هئیت روسی به سوریه حائز اهمیت است، چون نشان دهنده تحول در مناسبات دمشق و مسکو بود. در طول بحران سوریه، خصوصا بعد از سال 2015 که روسیه از نظر نظامی در سوریه حضور پیدا کرد، روابط دو طرف بیشتر جنبه نظامی و امنیتی داشت، هر چند که هر از چندگاهی ولادیمیر پوتین به سوریه سفر می کرد. البته سفر های پوتین هم بیشتر جنبه نظامی داشت و در مراکز نظامی روسیه در سوریه با حضور وزرای دفاع دو طرف انجام می شد.

اما حالا سفر هئیت روسیه به سوریه می تواند بیانگر شروع یک دوره یا سیاست جدید روسیه در سوریه باشد. سفر روز دوشنبه لاوروف به دمشق، نخستین سفر وی به سوریه در 9 سال بود. آخرین باری که لاوروف به سوریه سفر کرد، در سال 2012 بود. در واقع، با این سفر، مناسبات سوریه از سطح نظامی به سطح مالی و سیاسی منتقل شد. اما این انتقال شامل چه محور هایی می گردد؟

قبل از آنالیز محور های این سفر، باید گفت که اگر چه درگیری ها در سوریه فروکش نموده، اما مناقشات سیاسی در این کشور همچنان ادامه دارد. آمریکا با اعمال تحریم های گسترده ای علیه سوریه در قالب قانون معروف به قانون قیصر به این مناقشات دامن زد. بعد از فروکش کردن درگیری های نظامی، روسیه و سوریه امیدوار بودند که مرحله بازسازی سوریه فرا برسد و اقتصاد این کشور جنگزده بار دیگر رونق نسبی بگیرد. اما آمریکا در اقدامی پیش دستانه، تحریم های گسترده ای علیه سوریه اعمال کرد که عملا چشم انداز شروع فرایند بازسازی با مشارکت فعال جامعه دنیای را تیره و تار کرد.

افزون بر این، سوریه در ماه های اخیر درگیر بحران مالی شده و ارزش پول ملی آن سقوط نموده است. در نتیجه، به یاری مالی احتیاج دارد.

در چنین شرایطی روسیه یک هیئت بلندپایه سیاسی و مالی به سوریه اعزام کرد. هیئت روسی در چند محور مصاحبه های قابل توجهی انجام داد.

محور نخست شامل تقویت همکاری های مالی است. بوریسوف گفت: ملت سوریه به خاطر تحریم ها و قانون قیصر، از نظر مالی رنج می برد.

از این رو، بوریسوف برای امضای یک توافق تجاری با سوریه مصاحبه هایی انجام داد. وی همچنین از مشارکت روسیه در بازسازی بخش های انرژی، صنعتی و تجاری سوریه اطلاع داد.

نشست خبری وزرای خارجه روسیه و سوریه

اما بازسازی سوریه در سایه شرایط فعلی این کشور اگر غیرممکن نباشد، بسیار سخت خواهد بود. به همین خاطر، هئیت روسی مسائل سیاسی را نیز در دمشق مورد آنالیز قرار داد. مسائلی که می توانند راه بازسازی اقتصاد سوریه را هموار نمایند.

در آنالیز های سیاسی، انجام اصلاحات سیاسی، خصوصا اجرای قطعنامه 2254 و پیشبرد کمیته تدوین قانون اساسی مورد توجه نهاده شد.

تحرکات سیاسی روسیه، بخشی از یک کوشش گسترده تر برای حل و فصل بحران سوریه است. اما میان سوریه و روسیه هنوز اجماعی بر سر این تحرکات شکل نگرفته است.

اخیرا میان دو تشکل سیاسی سوری در روسیه توافقی صورت گرفت. این دو تشکل - نیرو های دمکراتیک سوریه (متعلق به نمودها) و حزب اراده ملی- بر سر یک قانون اساسی جدید برای سوریه به توافق رسیدند. این توافق که خواهان برقراری یک نظام غیرمتمرکز شده، مورد حمایت روسیه نهاده شد. در جریان سفر هیئت روسی به دمشق معلوم شد که دولت سوریه از این توافق حمایت نمی کند.

علاوه بر این، روسیه در پی پیشبرد مصاحبه های کمیته قانون اساسی سوریه است. مصاحبه های اخیر این کمیته که تحت نظر سازمان ملل با هدف آشتی دادن نظام سوریه و اپوزیسیون به وسیله اصلاح قانون اساسی فعلی تاسیس شده، به نتایج ملموسی منجر نشده است.

بعضی ناظران بر این باور هستند که روسیه امیدوار است که تا قبل از انتخابات 2021 سوریه، کار تدوین قانون اساسی جدید سوریه به سرانجام برسد و در نتیجه، فرآیند سیاسی جدیدی در این کشور شروع گردد. بعضی حتی احتمال به تعویق انداختن انتخابات سوریه تا زمان نهایی شدن نتایج مصاحبه های کمیته قانون اساسی را مطرح نموده اند.

با این حال، دولت سوریه تمایل چندانی به نهایی شدن مصاحبه های کمیته مزبور نشان نداده است. ولید معلم گفته است که هر نتایجی که از این کمیته به دست آید از سوی دولت سوریه به رفراندوم گذاشته خواهد شد. وی همچنین، احتمال به تعویق افتادن انتخابات سوریه تا زمان نهایی شدن نتایج کمیته قانون اساسی را رد کرد.

افزون بر این، معلم در پاسخ به سوالی درباره توافقات امضا شده در روسیه، گفت که دولت سوریه هر توافقی که بر خلاف قانون اساسی این کشور باشد را رد خواهد نمود.

اما ممکن است روسیه از موقعیت خود به عنوان قدرتمندترین حامی نظام سوریه در ترغیب آن به پذیرش بعضی پیشنهادات سیاسی در شرایط فعلی استفاده کند. خصوصا که شرایط کنونی منطقه و دنیا به نحوی برای پیشبرد راه چاره مورد نظر روسیه در سوریه مهیاست. آمریکا درگیر انتخابات است و فعلا به تحریم های مالی علیه سوریه بسنده نموده است. سایر کشور های دخیل در بحران سوریه نیز هر کدام به مسائل دیگری مشغول هستند.

به هر حال، فرایند تحولات نشان می دهد که روسیه رویکرد جدیدی برای حل و فصل بحران سوریه شروع نموده و ظاهرا در حال نزدیک شدن به راه چارهی برای بسیاری از مسائل است.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، روز دوشنبه در ملاقات با هئیت روسی گفته است که دو طرف در رسیدن به یک راه چاره قابل قبول برای بسیاری از مسائل در سوریه پیشرفت نموده اند.

منبع: فرارو

به "سرگئی لاوروف در سوریه دنبال چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگئی لاوروف در سوریه دنبال چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید