سفر به شهر وینتیان و تماشای عکسهایی دیدنی از آن

به گزارش وبلاگ بهسا، عکسی سیاه و سفید پاره شده از یک معبد بودایی در کنار همان معبد گذاشته شده و عکس جدیدی از آن با ظاهر زیبایش گرفته شده است؛ دو عکس از یک بنا که با فاصله نیم قرن گرفته شده اند. مفهوم این کار براساس مقاله سفر به شهر وینتیان بسیار ساده است و نمایشی قدرتمند از یک گذشته گمشده بشمار می رود. این عکس یکی از مجموعه عکسهایی است که به وسیله فیلمساز و عکاس اهل لائوس با نام نین Nin گرفته شد. او تصمیم گرفت که مرکز کشورش، وینتیان Vientiane را به وسیله عکاسی ثبت کند و تغییراتی که در دیدنی های مشهور وینتیان ایجاد شده اند را در شماری از عکسها به نمایش بگذارد. این عکسها شهری را نشان می دهند که قطعا نسبت به میانه قرن بیستم قابل تشخیص هست؛ اما براساس مقاله شهر وینتیان کجاست باید بپذیریم از آن موقع تا به امروز تغییراتی هم داشت.

سفر به شهر وینتیان و تماشای عکسهایی دیدنی از آن

در مطلب سفر به شهر وینتیان، عکسهای جالب از مرکز لائوس که نیم قرن فاصله زمانی را به نمایش می گذارند، می بینیم و با عکاس آنها تبادل نظر می کنیم. پس، با ما همراه شوید.

لیست مطالب

چطور به ایده گرفتن این عکسها رسیدید؟!چگونه وینتیان Vientiane را توصیف می کنید؟ آیا در سالهای اخیر تغییرات زیادی داشته است؟چطور این شهر را با لوآنگ پرابانگ Luang Prabang مقایسه می کنید؟!در حال حاضر مشغول کار روی چه پروژه هایی هستید؟ً!

چطور به ایده گرفتن این عکسها رسیدید؟!

مدتها، شاید برای چهار یا پنج سال مشغول جمع کردن عکسهای قدیمی از نقاط متعدد لائوس بودم و این کلکسیون روز به روز عظیم و عظیمتر می شد. یک روز یک آلبوم عکس را در اینترنت دیدم که عکاس عکسهایی از گذشته و حال را در یک عکس با یکدیگر مقایسه نموده بود. فکر کردم این یک روش عالی برای نشان دادن تغییراتی است که گذشت زمان در هر نقطه خاصی از شهر ایجاد کرد. آنگاه بود که شروع کردم به ساخت آلبوم عکس خودم و این کار را از اوایل سپتامبر سال 2014 شروع نمودم. براساس مقاله شهر وینتیان کجاست باید بدانید که این کار را با مجموعه ای از عکسها از دیدنی های مشهور وینتیان مانند پارک مانیومنت Monument Park و دت لوآنگ استوپا That Luang Stupa شروع کردم.

در ضمن می خواستم تغییرات زیادی را روی عکسها اعمال نکنم؛ بنابراین متوجه شدم برترین کار این است که عکسهای قدیمی را روی کاغذ پرینت بگیرم و آنها را پاره کنم تا در کنار آن بنای خاص قرار دهم و تفاوتهای گذشته و حال را به نمایش بگذارم. در نتیجه، عکسهای قدیمی که دست من هم در حال گرفتن آنها دیده می گردد، واقعی هستند و کمترین تغییرات روی آنها اعمال شده است. بعلاوه، سعی دارم آلبوم عکس دیگری برای شهر لوآنگ پرابانگ Luang Prabang که زادگاهم است، درست کنم؛ اما هنوز پیروز به انجام این کار نشده ام. براساس مقاله شهر وینتیان کجاست باید بدانید که چالش های فنی متعددی برای انجام این کار وجود دارند تا بتوان یک آلبوم گذشته در مقابل آینده را برای این شهر ساخت.

چگونه وینتیان Vientiane را توصیف می کنید؟ آیا در سالهای اخیر تغییرات زیادی داشته است؟

بطور خلاصه، وینتیان Vientiane یک شهر در حال رشد است که می توانید به آسانی ببینید که خارجی ها به هنگام سفر به شهر وینتیان، در آن سرمایه گذاری های بسیار زیادی را انجام داده اند؛ سرمایه گذاری هایی که وینتیان Vientiane را به شهری مملو از بناهای مرتفع، رستوران های زنجیره ای و سایر ویژگی های کلانشهرها تبدیل می سازد.

چطور این شهر را با لوآنگ پرابانگ Luang Prabang مقایسه می کنید؟!

در لوآنگ پرابانگ Luang Prabang که در لیست میراث دنیای یونسکو جای گرفته، دولت همواره سعی نموده است که تغییرات را به مرکز شهر محدود کند. به ندرت می توانید تغییری در سطح بناها و ارتفاع ساختمان های این شهر، بخصوص در بخش مرکزی آن پیدا کنید. این عکسها از لوآنگ پرابانگ Luang Prabang سادگی این شهر کوچک را نشان می دهند؛ شهری که هنوز هم می توانید تعداد بسیار زیادی از بناهای دوره استعماری را در آن ببینید. بیشتر این بناها بیش از 50 سال پیش ساخته شده اند.

در حال حاضر مشغول کار روی چه پروژه هایی هستید؟ً!

در حال حاضر، به اسم یک زبان شناس در یکی از شرکتهای پیشروی دنیا در حال کار هستم؛ بعلاوه به اسم یک کارشناس زبان برای موراویا Moravia و وبدونیا Webdunia کار می کنم. در زمانهایی که وقتم آزاد است، معمولا روی فیلمنامه ای که در چند سال گذشته روی آن متمرکز بوده ام، مشغول به کار می شوم و هدفم این است که به هر صورتی که شده، آن را به خاتمه ببرم. این فیلمنامه مربوط به یک فیلم کوتاه است در خصوص مردی که بطور تصادفی راهی برای سفر به زمان گذشته پیدا می نماید و سعی دارد تغییرات و اصلاحاتی را در زمان کودکی خود بوجود بیاورد.

خیلی سال پیش، فیلم کوتاه مشابه دیگری ساخته بودم که جایزه مسابقه فیلم وینتیان Vientianale Film Competition را برنده شد. احساس می کنم سفر در زمان، چیز بسیار جالبی برای تجربه کردن است و آزمودن آن بسیار لذت بخش به نظر می رسد؛ شاید به این خاطر است که خودم هم دوست دارم در زمان به عقب سفر کنم و وارد گذشته شوم. بعلاوه، برنامه ام برای آینده این است که سری کاملی از آلبوم های عکس گذشته در مقابل آینده را مثل برای دیدنی های مشهور وینتیان خلق کنم و در اختیار مردم کشورم و دنیا قرار دهم.

منبع: همگردی

به "سفر به شهر وینتیان و تماشای عکسهایی دیدنی از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به شهر وینتیان و تماشای عکسهایی دیدنی از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید