سن مناسب مهدکودک؛ بهترین سن مهدکودک چه موقعی است؟

به گزارش وبلاگ بهسا، سن مناسب مهدکودک؛ قبل از اینکه به دنبال انتخاب مکانی برای نگهداری فرزندمان باشیم حتما سن مناسب برای جدا کردن کودک از خودمان را لحاظ کنیم. برای مثال اگر از همان سنین بسیار پایین در شرایطی قرار گرفته اید که مجبور هستید فرزندتان را به مهد یا اقوام بسیار نزدیک مانند مادربزرگ یا پدربزرگ بسپارید قبل از هشت ماهگی این کار را انجام دهید. چون در این سن کودک هنوز شناختی از محیط پیرامون خود و غریبه ها ندارد و دچار اضطراب نخواهد شد. غیر از این مورد بهترین زمان برای مهدکودک بین سن 3 تا 6 سالگی است.

سن مناسب مهدکودک؛ بهترین سن مهدکودک چه موقعی است؟

وبلاگ بهسا| کودک شما به خصوص از سه سالگی به بعد احتیاج دارد که فرایند استقلال و اجتماعی شدن را آغاز کند. مهد کودک مکان مناسبی برای طی این مرحله از مراحل رشد کودک است.

در فرایند رشد و تکامل کودک پس از قطع بندناف دوره ای از استقلال نسبی آغاز می گردد که کودک با اینکه بیشتر در آغوش والدین است، هر روز به سمت ایجاد استقلال بیشتر پیش می رود.

به بچه ها باید یاری کرد که این فرایند را طی نمایند و درنهایت خودشان بتوانند بالغانی باکفایت شوند. مهدکودک مکان مناسبی برای ایجاد این فضا است و رفتار والدین از بدو تولد کودک می تواند در شکل گیری خاطره خوش از اولین مراحل استقلال کودک موثر باشد. برای اینکه کودک آماده رفتن به مهدکودک باشد احتیاج است که از قبل به او برای شکل گیری استقلال نسبی اش یاری نمود.

از جمله اینکه بتواند خودش به تنهایی به خواب برود، خودش غذای اش را بخورد و در نتیجه عملکرد مستقل خود را تا حدود 3 سالگی کسب نموده باشد. بچه ها به خصوص بچه ها بالای 3 سال از مهدکودکی که در آنجا بتوانند خشنود باشند و تعامل با دیگران را یاد بگیرند، سود می برند.

به تعویق انداختن زمان ورود کودک به مهد تصمیمی است که این روز ها به تدریج از آن استقبال می گردد؛ اما دکتر کاترین گارفورث (Dr. Kathryn Garforth)، متخصص و مشاور درزمینه تحصیلی، معتقد است این کار برای همه بچه ها تصمیم درستی نیست. دکتر گارفورث دوره های ارزیابی آمادگی مهد کودک را به صورت خصوصی برگزار می نماید. او می گوید: اولین سؤالی که به والدین پیشنهاد می دهم از خودشان بپرسند این است که اگر کودکم به مهد نرود، مشغول چه کاری خواهد شد؟ اگر کودک احتیاج های جانبی ای دارد که بهتر است خارج از فضای مدرسه به آن ها پاسخ داده گردد، برای فرستادن او به مهد زیاد عجله نکنید. اگر قرار است کودک کار هایی که قبلا انجام می داده است، بدون حمایت اضافی، ادامه دهد تا برای رفتن به مهد آماده گردد، احتمالا به تأخیرانداختن آغاز مهد گزینه مناسبی نخواهد بود.

مقصود از احتیاج های جانبی ای که از آن صحبت شد علم آموزی، مثل مهارت کودک در خواندن یا شمردن اعداد، نیست. این مهارت ها بیشتر به سطح خاصی از خودکفایی مربوط می گردد. گارفورث می گوید: زمانی که بچه ها وارد مهد کودک می شوند، باید بتوانند فعالیت های خودمراقبتی مثل غذاخوردن، دست شویی رفتن و پوشیدن کفش و لباس را به صورت مستقل انجام دهند. این مهارت ها باید از سنین ابتدایی تمرین شوند. لباس مناسب برای مدرسه انتخاب کنید تا آن ها به راحتی بتوانند به دست شویی بفرایند و کت یا کاپشن شان را خودشان بپوشند.

مهارت های دست شویی رفتن (حتی اگر بچه ها لزوما به خوبی خودشان را تمیز نمی نمایند) ازجمله معیار های بدیهی تکامل بچه ها برای رفتن به مهد است. پوشیدن لباس مناسب برای کودکی که هنوز درگیر بستن بند کفش یا بالاکشیدن زیپ لباسش است بسیار لازم است: یک معلم مهد کودک نمی تواند 22 بچه را برای زنگ تفریح آماده کند؛ پس بهترین نوع لباس و کفش، ساده ترین آنهاست.

بچه ها برای رفتن به مهد به غیراز داشتن مهارت های حرکتی لازم (Motor skills)، به مهارت های اجتماعی نیز احتیاج دارند. بنا بر نظر گارفورث، ازنظر احساسی، بچه ها باید بتوانند از والدین شان فاصله بگیرند، چگونگی انجام کار ها با رعایت نوبت یا به صورت مشترک را درک نمایند و با هم سالان شان بازی نمایند. ممکن است، هم والدین و هم بچه ها، با جداشدن از یکدیگر مشکل داشته باشند، اما این مهارت ها باید پیش از آغاز مهد پرورش یابد. به گفته گارفورث، والدین می توانند به بچه ها اجازه دهند که با بچه های دیگر بازی نمایند و بدین سان از این توانایی ها حمایت نمایند. ثبت نام بچه ها و بردن شان به مراکزی که برنامه های گروهی برپا می نمایند و یا تنهاگذاشتن آن ها با افراد خانواده و دوستان قابل اعتماد، در مدتی معین، مفید خواهد بود.

تشخیص میزان اجتماعی بودن بچه ها می تواند کاری سخت باشد. والدین باید نظاره گر رفتار کودک شان با دیگر هم سالان آن ها و پیروی از دستور های خارج از خانه (مثلا در کتابخانه یا خانه دوست شان) باشند. بچه ها نیز باید توانایی دفاع از خودشان را داشته باشند، زیرا کودکی که نتواند یاری بخواهد، زمان های سختی پیش رو خواهد داشت.

شاید کودک در پارک، حین بازی با دوستان یا در خانه رفتار مناسبی داشته باشد، اما هنوز ازنظر احساسی برای تغییر عظیمی مثل رفتن به مهد کودک آماده نباشد. گارفورث می گوید: حتی پس از آزمون و مصاحبه، زمانی که معین گردد کودک برای رفتن به مهد مسئله ای ندارد، ممکن است او با چنین تغییری کنار نیاید. باوجوداین، اگر کودکی درمورد مدرسه و مهد اضطراب دارد، شاید به تعویق انداختن زمان مدرسه گزینه مناسبی نباشد. گارفورث شرح می دهد که اگر کودک شما دچار اضطراب است، جلوانداختن آغاز مهد کودک می تواند آسیب بیشتری به او وارد کند. مشورت با روان شناس متخصص در حوزه اضطراب می تواند استراتژی های مناسبی در اختیار شما قرار دهد که فرزندتان را برای رفتن به مدرسه آماده کنید.

طبق تحقیقات اجرا شده، درحدود 4 تا 6 درصد از بچه ها دیرتر از دیگران به مهد کودک می فرایند. بسیاری از والدین که تصمیم دارند زمان آغاز مهد بچه ها را به تعویق بیندازند می خواهند مطمئن شوند که بچه ها ازنظر احساسی آمادگی آغاز مدرسه را دارند. عده ای دیگر نمی خواهند بچه های شان در نسبت با دیگر هم کلاسی ها عظیم تر یا کوچک تر باشند. اما نکته مهم در معین بهترین سن مهد کودک برای بچه ها چیست؟

بی شک، نتیجه قطعی در این زمینه وجود ندارد. درحقیقت، مدارکی که درباره بهترین سن آغاز مهد کودک و آغاز رسمی مدرسه وجود دارد اغلب با یکدیگر در تناقض اند.

برای آغاز باید گفت: مدارک بسیار زیادی وجود دارد که نشان می دهد به تعویق انداختن آغاز مهد برای بچه ها مفید است. در این باره تحقیقی با نظارت محققان دانشگاه استنفورد درمورد بیش از 90هزار خانواده در دانمارک انجام شد. در این تحقیق، معین شد که به تعویق انداختن یک سالۀ آغاز مهد باعث می گردد که بی توجهی و بیش فعالی در میان بچه ها به شکلی قابل توجه کاهش یابد و اثر آن تا 11سالگی باقی بماند. در تحقیقی مشابه روی بچه های مهد کودکی آمریکایی، معین شد بچه هایی که دیرتر به مهد کودک رفته اند توانایی های احساسی و رشد اجتماعی بیشتری داشته اند. بااین حال، اثر این مزایا تا سال های دوره اول و دوم متوسطه در مدرسه بیشتر دوام نداشته است.

محققان کانادایی نیز دریافته اند که آغاز مهد با یک سال تأخیر، امکان مردودشدن در کلاس سوم را در میان آن دانش آموزان کاهش داده و نمره های ریاضی و خواندن در بین کلاس دهمی ها افزایش چشمگیری داشته است.

در تحقیق کوچک تری روی 55 دانش آموز پسر، معین شد دانش آموزانی که با تأخیر به مهد رفته اند، در مقایسه با گروه دیگر، سطح بالاتری از رضایت از زندگی در سال های عظیم سالی (مقطع ششم تا دوازدهم) داشته اند. اما تحقیقات مفصلی نیز وجود دارد که مفیدبودن آغاز مهد در سنین پایین را نشان می دهد.

همچنین، در تحقیقی که روی 15هزار جوان در سال 2006 انجام و منتشر شد این نتیجه به دست آمد: بچه هایی که دیرتر به مهد کودک رفته اند در امتحان های مقطع دهم عملکرد ضعیف تری داشته اند و احتمال ترک کردن مدرسه در این دانش آموزان 2برابر بیش از دیگران بوده و احتمال فارغ التحصیل شدن از کالج نیز در آن ها پایین تر بوده است.

در سال 2008، متخصصان دانشگاه میشیگان تحقیقی منتشر کردند که نشان می داد دانش آموزانی که دیرتر به مهد رفته اند احتمال ترک مدرسه، دریافت نمره های پایین و پایین بودن نتایج تست هوش آن ها در عظیم سالی بیشتر بوده است. مطالعۀ طولی (longitudinal study) قدیمی تری نیز از مسائل رفتاری 9000 دانش آموزی حکایت داشت که دیرتر به مهد رفته بودند.

معین است که نتایج تحقیقات جواب روشنی درباره بهترین سن مهد کودک پیشنهاد نمی دهند. پس والدین چطور می توانند تصمیم آگاهانه ای در این زمینه بگیرند؟ آیا به تعویق انداختن زمان آغاز مهد ایده خوبی است؟

ممکن است جنب وجوش های زیاد بعضی از بچه ها سر کلاس، برای بچه هایی که زودتر به مهد رفته اند، نتایج ناخواسته ای در پی داشته باشد. طبق تحقیقی که سال 2018 در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، احتمال تشخیص اختلال کم توجهی - بیش فعالی (ADHD) در بچه هایی که یک ماه پیش از بازگشایی مهد ها به 5سالگی رسیده اند، بیشتر است. تیموتی لیتون (Timothy Layton)، دستیار پروفسور مرکز سلامتی مدرسه پزشکی هاروارد و یکی از پژوهشگران مقاله هفته تعلیم و تربیت، می گوید: ما به این نتیجه رسیده ایم که در سال های ابتدایی مدرسه، در بسیاری از بچه هایی که نسبت به هم کلاسی های شان کوچک ترند، اختلال ADHD تشخیص داده می گردد و تحت درمان قرار می گیرند.

اگر آغاز مهد کودک را به تعویق بیندازید، محتمل است کودک برای نشستن سر کلاس مشتاق تر باشد. اینکه کودک 5ساله شما در کلاس سر جای خودش بنشیند و برنامه هایی را که برایش معین شده انجام دهد یا نه، کاملا به سن او بستگی دارد؛ زیرا بچه های کوچک تر معمولا در انجام دادن این کارها کمی سرسختانه تر رفتار می نمایند. تحقیقات نشان می دهد که گاهی دلیل وجود مسائل رفتاری بچه ها، به اشتباه، کم بودن سن آنها نسبت به دیگر هم کلاسی ها تشخیص داده می گردد. در این باره تحقیقی در دانشگاه استنفورد انجام شده است. با استناد به این تحقیق، سطح بی توجهی و بیش فعالی در بچه هایی که با یک سال تأخیر به مهد می فرایند، به میزان قابل توجهی پایین تر است و این نتایج حتی تا 11سالگی آنها نیز ادامه دارد.

ممکن است جنب وجوش های زیاد بعضی از بچه ها سر کلاس، برای بچه هایی که زودتر به مهد رفته اند، نتایج ناخواسته ای در پی داشته باشد. طبق تحقیقی که سال 2018 در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، احتمال تشخیص اختلال کم توجهی - بیش فعالی (ADHD) در بچه هایی که یک ماه پیش از بازگشایی مهدها به 5سالگی رسیده اند، بیشتر است. تیموتی لیتون (Timothy Layton)، دستیار پروفسور مرکز سلامتی مدرسه پزشکی هاروارد و یکی از پژوهشگران مقاله هفته تعلیم و تربیت، می گوید: ما به این نتیجه رسیده ایم که در سال های ابتدایی مدرسه، در بسیاری از بچه هایی که نسبت به هم کلاسی های شان کوچک ترند، اختلال ADHD تشخیص داده می گردد و تحت درمان قرار می گیرند.

احتمالا بچه های کوچک تر (به ویژه آنهایی که در هیچ برنامه پیش دبستانی شرکت ننموده اند) برای خداحافظی و جداشدن از والدین با مسائل بیشتری دست وپنجه نرم می نمایند (و همه ما می دانیم جداشدن از بچه کوچکی که چشمانی پر از اشک دارد، جلوی در مدرسه، چقدر سخت است). اگر زمان بیشتری برای استقلال به کودک بدهیم، یاری می کنیم که این مرحله آسان تر گردد.

بچه های عظیم تر برای فعالیت های کلاسی (مثل نگه داشتن مداد یا استفاده از قیچی) راحت تر خواهند بود. توانایی انجام این کارها یاری می نماید که اعتمادبه نفس کودک ساخته گردد و کودک در انجام دادن کارهای مدرسه هیجان بیشتری را تجربه کند.

اگر آغاز رسمی مدرسه به تعویق بیفتد، به کودک زمان بیشتری می دهد تا کودکی کند، از روزهای آزادش لذت ببرد و آزادانه بازی کند (بعضی پژوهش ها به این نتیجه رسیده اند که این فعالیت ها از فعالیت های آموزشی برای بچه های کوچک تر باارزش تر و مفیدتر خواهد بود). به تعویق انداختن ثبت نام در مهد کودک به شما هم یک سال زمان می دهد تا با کودک بیشتر وقت بگذرانید. اگر شما این امکان را دارید که در خانه و در کنار کودک تان باشید، از این زمان لذت خواهید برد.

ممکن است کودکی که نسبت به هم کلاسی هایش عظیم تر باشد، قدش هم بلندتر باشد (یا برعکس). این موضوع به خصوص در دوره اول و دوم متوسطه اهمیت خاصی دارد.

شاید هنوز به دوران نوجوانی فرزندتان فکر نمی کنید، اما نباید فراموش کنید: کودکی که از دیگر بچه ها در مهد عظیم تر است در دوران اول و دوم متوسطه تحصیلی هم عظیم تر از بقیه خواهد بود و این موضوع کم اهمیت نیست، به خصوص در دوران بلوغ بچه ها.

در پژوهشی معین شد بچه هایی که دیرتر به مهد می فرایند، در دوره دوم متوسطه، 2برابر بیشتر از دیگران ممکن است که مدرسه را ترک نمایند. محققان بر این باورند که دلیل این امر زودتر عظیم شدن بچه هاست. بعضی از این بچه ها نیز بیش از هم سالان خود تمایل خواهند داشت که مدرسه را ترک نمایند.

به تعویق انداختن آغاز مدرسه می تواند یک سال هزینه پرستار یا پیش دبستانی را روی دست خانواده ها بگذارد. شهریه اغلب مدارس و مهد کودک ها هر سال افزایش می یابد و این موضوع می تواند برای والدین هزینه بر باشد.

یک سال می تواند تغییر عظیمی در دهه اول زندگی هر شخص بگذارد. این بدین معنی ست که ممکن است کودکی 6ساله که درون گرا و آرام است برای پیداکردن دوستی شبیه خودش، در کلاسی که مملو از بچه های 5ساله جنجال آفرین است، دچار مشکل گردد.

هنوز جواب معینی وجود ندارد که نشان دهد اگر کودک یک سال زودتر مهد رفتن را آغاز کند مفید است یا مضر. در این باره، تحقیقات متناقض و مخالفان و موافقان سرسختی وجود دارد. بعضی پژوهش ها به این نتیجه رسیده اند که، خواه کودک زود به مهد برود خواه دیر، همه چیز در دوره اول متوسطه به یک سطح خواهد رسید.

باوجود تمام این اطلاعات، احتمالا هنوز نمی دانید باید چه تصمیمی بگیرید: پاسخ درست کدام است؟ جواب: هر دو. همه چیز کاملا به خود کودک بستگی دارد.

دینا لاپن (Deanna Lapen)، روان شناس مدرسه و معلم پیشین مهد کودک می گوید: تا جایی که ممکن است بچه ها باید با هم سن وسال های درحال رشد خودشان باشند؛ زیرا مهد کودک فقط روی مهارت های علمی کار نمی نماید، بلکه رشد اجتماعی بچه ها را نیز در بر می گیرد. باتوجه به این موضوع، هر کودک منحصربه فرد است. والدین باید با شناختی که از کودک دارند و با یاری مشاور، بهترین سن مهد کودک را برای او معین نمایند.

به گفته لاپن، والدین باید با معلم پیش دبستانی کودک شان (در صورت وجود) صحبت نمایند و برنامه های آموزشی مهد کودکی را که قرار است فرزندشان در آن ثبت نام گردد در نظر بگیرند و سؤال شان این باشد که آیا کلاس آینده مهد کودک جایی است که کودک ازنظر علمی و اجتماعی پیشرفت کند؟ اگر پاسخ به این سؤال مثبت است، آغاز مدرسه را به تأخیر نیندازید.

نباید فراموش کنیم هر بچه ای را در نسبت با موقعیت خودش بسنجیم. براین اساس باید دریابیم که کودک در چه سنی آمادگی آغاز مدرسه و رفتن به مهد را دارد.

منبع: نی نی سایت - چطور

منبع: فرادید

به "سن مناسب مهدکودک؛ بهترین سن مهدکودک چه موقعی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سن مناسب مهدکودک؛ بهترین سن مهدکودک چه موقعی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید