شبکه سازی، خرده فرهنگی مبتنی بر ایثار

به گزارش وبلاگ بهسا، هر هفته در این صفحه به تغییرات مهم در ایران از دریچه فرهنگ استارتاپی نگاه می کنیم؛ این بار هادی فرنود، بنیانگذار استارتاپ هایی چون کاموا و پاکت که از بانیان رویداد هفتگی همفکر هم هست در خصوص فرهنگ شبکه سازی میان فعالان کسب وکارهای آنلاین نوشته.

شبکه سازی، خرده فرهنگی مبتنی بر ایثار

پیروزیت به تنهایی ممکن نیست! شاید عظیمترین چیزی که در مدرسه و دانشگاه و حتی در خانه به بیشتر ما یاد نداده اند، همین جمله ساده باشد. شما نمی توانید به تنهایی یک شرکت یا یک استارتاپ را به پیروزیت برسانید، بلکه برای پیروز شدن احتیاج به یک تیم و یاری دیگران دارید. احتیاجی که رفع کردن آن، احتیاجمند فرهنگی است که اساس و محور آن، دورهم جمع شدن و شناخت یکدیگر است. فرهنگ شبکه سازی که این روزها میان استارتاپ ها به خوبی رواج یافته، کم کم نشانه های آن را در صنوف و جمع های غیراستارتاپی هم می توان دید.

یک تجربه شخصی در زمینه شبکه سازی

شش سال پیش من بعد از سال ها برگشتم ایران. مشکل این بود نه کسی را می شناختم و نه کسی من را می شناخت. برای اینکه استارتاپ خودم را بتوانم بزنم باید این مشکل عظیم را حل می کردم در غیر این صورت پیدا کردن هم بنیانگذار و هم تیمی کار سختی می شد. اولین کاری که کردم یاری به دیگران بود. هر چیزی بلد بودم را به دیگران یاد می دادم و به آنها یاری می کردم، آن هم بدون هیچ توقعی.

در رویدادها سخنرانی کردم و یک رویداد هفتگی به اسم همفکر راه انداختم. همفکر یک دورهمی هفتگی است که هر هفته چهارشنبه ها 6 تا 8 شب برگزار می گردد. همفکر در نهایت به 30 شهر ایران رسید اگرچه به خاطر کرونا چند ماهی است که در برخی شهرها برگزار نمی گردد و در برخی شهرها به صورت آنلاین برگزار می گردد.

جای خالی شبکه سازی در فرهنگ عمومی ما

این فعالیت ها باعث شد دایره شناخت من بسیار عظیم گردد و افراد زیادی هم من را بشناسند. در دنیای استارتاپ ها به این کار شبکه سازی یا Networking می گویند. از هر فرصتی برای آشنایی با دیگران استفاده و در رویدادهای مختلف شرکت می کردم. این نیکیهای کوچک خیلی زود نتیجه دادند. سال های اول بازگشتم به ایران؛ وقتی زیاد از من می پرسیدند چرا این همه به دیگران یاری می کنی، متوجه شدم چقدر فرهنگ شبکه سازی در ایران کمرنگ است. رویداد همفکر درواقع کوششی برای حل این مشکل و خلأ است. اعتقاد دارم هیچ چیزی جای آشنایی حضوری را نخواهد گرفت.

از یک دست بگیر، با یک دست بده!

برای پیروزیت احتیاج به یک تیم دارید و افرادی در اطراف شما که به شما یاری نمایند که از پس مسائل برآیید. مسائلی مثل شناخت بازار، تست محصول، سرمایه، فروش، حسابداری، مالیات و انواع مسائلی که دیگران تجربه حل کردنشان را دارند و این تجربه برای پیروزیت شما حیاتی است.

برای پیروزیت در شبکه سازی مهم ترین اصل کوشش برای یاری به دیگران است بدون هیچ توقعی. مصداقش همان ضرب المثلی است که در دهه های اخیر در فرهنگ ما بسیار کمرنگ شده: تو نیکی می کن و در دجله انداز، که ایزد در بیابانت دهد باز.

همه افراد پیروز روزی یک فرد معمولی بوده اند و یاری دیگران باعث شده به پیروزیت امروزشان برسند. اگر این چرخه شکل بگیرد و افراد پیروز نیز به کسانی که در ابتدای راه هستند یاری نمایند، چرخه پیروزیت در این کشور سریعتر و عظیمتر خواهد شد. این یک جور ادای دین به جامعه است که باید فرهنگ آن را قوی تر کرد.

شبکه سازی و ضرورت سرایت آن از استارتاپ ها به جامعه

خرد ه فرهنگ شبکه سازی و یاری به کسب وکار یکدیگر، در فرهنگ ما ضعیف بوده و است. در تمامی صنعت ها این ارتباطات برای شما حیاتی است. فرصت ها و همکاری هایی که با این آشنایی ها به وجود می آیند را نمی توان نادیده گرفت. با رشد استارتاپ ها این فرهنگ هم کم کم در جامعه کوچک کارآفرینان شکل گرفت و من مطمئن هستم به دیگر صنایع هم سرایت و به زندگی مردم هم رخنه خواهد نمود.

یکی از کلیدی ترین دلایل پیروزیت یک اکوسیستم استارتاپی، همین مهارت در شبکه سازی و یاری به یکدیگر است که احتیاجمند نوعی بینش و دیدن راستا پیش روی مان فراتر از احتیاجها و تجربه های شخصی مان است. علاوه بر این، باید فرهنگ طبقه بندی افراد بر اساس پول و پیروزیت آنها را کنار بگذاریم و آدم ها را از هر جنس و طبقه ای جدی بگیریم. باید این فرهنگ را از استارتاپ ها به کل جامعه ترویج دهیم که همه ارتباطات ما، در زمان و مکان مشخصی ارزشمند خواهند بود و روزی به یاری ما خواهند آمد.

شبکه سازی و یاری به دیگران به جز زمان شما، هیچ پیش احتیاج دیگری ندارد و مهم ترین پلکان ترقی شما خواهد شد، از این رو باید آن را تا می توانیم در حوزه های مختلف تقویت کنیم و جا بیندازیم.

منبع: ایران آنلاین

به "شبکه سازی، خرده فرهنگی مبتنی بر ایثار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه سازی، خرده فرهنگی مبتنی بر ایثار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید