شعار اینترنت متحد سازمان ملل

به گزارش وبلاگ بهسا؛ شانزدهمین دوره مجمع حکمرانی اینترنت سازمان ملل، با حضور بیش از 7000 شرکت کننده از سراسر دنیا، در شهر کاتوویتس واقع در جنوب لهستان به دو صورت حضوری و آنلاین، برگزار گردید.

شعار اینترنت متحد سازمان ملل

در طول این رویداد 5 روزه، بیش از 250 جلسه و نشست در حوزه های مختلف حکمرانی فضای مجازی، برگزار گردید. از مهم ترین گروه های شرکت نماینده در این کنفرانس بین المللی که هر سال به ابتکار دبیر کل سازمان ملل متحد برگزار می گردد، می توان به متخصصان مشهور حوزه تکنولوژی، مدیران شرکت های بزرگ فناوری، دانشجویان رشته های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات، مسئولان دولتی و نمایندگان مجالس دنیا، اشاره نمود.

بر اساس بیانیه برگزار نمایندگان مجمع، این دوره از IGF، با شعار اینترنت متحد و حول محور همین رویکرد برگزار گردید.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در پیغام ویدئویی خود به مناسبت افتتاح شانزدهمین دوره مجمع حکمرانی اینترنت، به شرح در خصوص تأثیر شیوع ویروس کرونا بر موضوع این دوره از مجمع حکمرانی اینترنت، یعنی اینترنت متحد پرداخت. بر اساس سخنان گوترش در افتتاحیه این مراسم، می توان به موارد زیر به عنوان محورهای اصلی رویکرد سازمان ملل و نهادهای بین المللی وابسته به آن، در خصوص حکمرانی فضای مجازی، اشاره نمود.

همکاری دنیای لازم است

تاکید بر ضرورت همکاری و همراهی دنیای با این رویکرد، یکی از محورهای اساسی راهبرد گوترش برای حکمرانی فضای مجازی است. وی در بخشی از سخنان خود، گفت: بحران دنیای قدرت اینترنت برای تغییر زندگی را با فناوری دیجیتالی که میلیون ها نفر را قادر می سازد تا با خیال راحت آنلاین کار نمایند، مطالعه نمایند و معاشرت نمایند، برجسته ساخته است. با این حال، مسائلی چون توسعه سریع اطلاعات غلط نشان می دهد که بحران دنیای شکاف دیجیتال و جنبه تاریک فناوری را نیز بزرگ تر نموده است.

گوترش در ادامه اضافه نمود: ما تنها می توانیم با اتحاد و به وسیله تقویت همکاری به این چالش ها رسیدگی کنیم. این هدف با ایجاد قوانین روشن برای حفاظت از حقوق بشر و آزادی های اساسی، به دست آوردن مجدد کنترل بر داده ها، مقابله با اطلاعات نادرست و سخنان نفرت انگیز و با اتصال همه افراد به اینترنت تا سال 2030، قابل تحقق است.

سازماندهی و تعمیق گفتگوهای فراملی پیرامون حکمرانی فضای مجازی، مسئله دیگری است که مورد تاکید قرار گرفته است. دبیرکل سازمان ملل در ادامه سخنان خود، پیرامون موضوع حکمرانی اینترنت، اضافه نمود: مجمع حکمرانی اینترنت، نقش مهمی در شکل دادن به مکالمه در یک فضای دیجیتال باز، آزاد و امن دارد که برای همه قابل دسترسی است.

بر اساس گزارش دپارتمان امور مالی و اجتماعی سازمان ملل متحد که از دبیرخانه IGF پشتیبانی می نماید، تعداد افرادی که از اینترنت استفاده می نمایند در طول همه گیری کویید 19، افزایش یافته است.

کاربران اینترنت در دوران کرونا به 4.0 میلیارد نفر افزایش یافت

داده های اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU)، یکی از نهادهای وابسته به سازمان ملل، نشان می دهد که شمار کاربران اینترنت در دوره پاندمی کووید -19 از 4.1 میلیارد در سال 2019 به 4.9 میلیارد نفر در سال 2021، افزایش یافته است. به عبارت دیگر، 782 میلیون نفر در این مدت به اینترنت متصل شدند. این رقم چیزی حدود بیش از دو برابر جمعیت ایالات متحده آمریکا است.

رشد بی سابقه خشونت دیجیتال

با این حال، اسناد دپارتمان امور مالی و اجتماعی سازمان ملل متحد نشان می دهد که فقدان مسئولیت پذیری در اینترنت، به توسعه نفرت پراکنی، افراط گرایی، محتوای خشونت آمیز و اطلاعات نادرست در سال های اخیر، منجر شده است. علاوه بر این، نقض داده ها نیز افزایش یافته است. آمارها نشان می دهد که خشونت دیجیتال، زورگویی سایبری و آزار و اذیت آنلاین نیز رشد بی سابقه ای یافته است. این در حالی است که، نزدیک به سه میلیارد نفر در سراسر دنیا، عمدتاً در کشورهای در حال توسعه، هنوز به اینترنت دسترسی ندارند.

آینده دیجیتال برای همه

با تأمل در اظهارات نمایندگان بعضی از نهادهای وابسته به سازمان ملل، می توان به تاکید و کوشش این سازمان برای افزایش دسترسی افراد به اینترنت، پی برد. به عنوان مثال، لیو ژنمین، رئیس دپارتمان امور مالی و اجتماعی سازمان ملل متحد (DESA)، طی سخنرانی خود در حاشیه مراسم افتتاحیه شانزدهمین دوره مجمع حکمرانی اینترنت 2021، در لهستان، گفت: با توجه به تأثیر همه گیری بر منظره دیجیتال، مجمع حکمرانی اینترنت می تواند وعده خود را برای شکل دادن به آینده دیجیتالی برای دنیا انجام دهد. بیایید یک اینترنت متحد بسازیم! در واقع، گفتن این کار آسان تر از انجام آن است، زیرا حاکمیت دنیای اینترنت پیچیده است. اما ما با اتحاد، می توانیم پیروز شویم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شعار اینترنت متحد سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شعار اینترنت متحد سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید