شیر ماده غذایی فراسودمندی است

به گزارش وبلاگ بهسا، ایمانی گفت: شیر مهمترین منبع تامین کلسیم بدن است و محرومیت از این ماده غذایی به بدن آسیب می رساند.

شیر ماده غذایی فراسودمندی است

به گزارش خبرنگار ، حسین ایمانی متخصص تغذیه با حضور در شبکه سلامت با اشاره به اینکه شیر مهمترین منبع تامین کلسیم بدن است، اظهار کرد: فرآورده هایی همچون پنیر، کشک، بستنی در این گروه غذایی یعنی لبنیات قرار می گیرند و شیر فسفر، پروتئین و سایر موارد معدنی را در خود دارد.

او با اشاره به اینکه مصرف گروه شیر و لبنیات حائز اهمیت است، افزود: اندازه استفاده روزانه از شیر دو تا سه واحد توصیه شده است لذا یک واحد از این گروه برابر است با یک لیوان شیر و یا یک لیوان ماست کمتر از دو و نیم درصد چربی و یا یک و نیم لیوان بستنی و یا 45 تا 60 گرم پنیر معادل یک واحد است.

این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه افراد بزرگسال سالم دو تا سه واحد باید از این گروه را مصرف کنند، ادامه داد: توصیه می کنیم تا مردم از شیر های پاستوریزه شده با درصد چربی کمتر استفاده کنند، در صورت عدم دسترسی به شیر پاستوریزه باید شیر تازه را به مدت 10 دقیقه در حال هم زدن جوشاند و سپس مصرف کرد.

او افزود: از مصرف پنیر تازه باید پرهیز کرد مگر اینکه مطمئن باشیم که با شیر پاستوریزه تهیه شده باشد، هنگام استفاده از کشک باید دقت شود که کپک زدگی و بوی نامطبوع نداشته باشد، کشک مایع را قبل از مصرف باید به مدت 5 دقیقه جوشاند.

ایمانی ادامه داد: از بستنی هایی که با شیر پاستوریزه تهیه شده باید استفاده کرد، مصرف زیاد بستنی به دلیل داشتن کالری بالا منجر به اضافه وزن می شود.

این متخصص تغذیه اظهار کرد: در شیر مواد غذایی همچون نشاسته، پروتئین و چربی موجود است، همه انواع شیر ها دارای پروتئین هستند و هر لیوان شامل 8 گرم پروتئین می شود، کربوهیدرات، چربی و پروتئین در داخل شیر موجود است، لبنیات غنی ترین منبع غذایی است که باید مورد استفاده قرار گیرد.

او با اشاره به اینکه کلسیمی که از شیر جذب می شود 5 برابر کلسیمی است که از طریق کلم جذب می شود، گفت: شیر ماده غذایی کامل است و علاوه بر تامین انرژی و پروتئین، سرشار از کلسیم بوده و حاوی مواد مغذی اصلی از جمله ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین های A، D و E است.

ایمانی نام کرد: مصرف شیر به نام ماده غذایی فراسودمند توصیه می شود و محرومیت از ماده غذایی مانند شیر به بدن آسیب می رساند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "شیر ماده غذایی فراسودمندی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیر ماده غذایی فراسودمندی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید