صحبت های جنجالی عادل غلامی؛ والیبال به لجن کشیده شده

به گزارش وبلاگ بهسا، چند روز پیش و در جریان ملاقات بین دو تیم پیکان و شهرداری ارومیه در لیگ والیبال شاهد یک اتفاق عجیب و جنجالی بودیم؛ جایی که حمله آرمین تشکری به عادل غلامی باعث ایجاد یک درگیری بین این دو ملی پوش سابق والیبال ایران شد؛ موضوعی که نهایتاً باعث شد این دو بازیکن از سوی کمیته انضباطی تا اطلاع ثانوی محروم شوند.

صحبت های جنجالی عادل غلامی؛ والیبال به لجن کشیده شده

به گزارش ورزش سه، به همین بهانه با عادل غلامی، ملی پوش سابق والیبال ایران و سرعتی زن شهرداری ارومیه، همکلام شدیم تا او این ماجرا بیشتر برای ما شرح دهد.

عادل جان؛ تو کلا بازیکن آرامی هستی، اما چه شد که این درگیری به وجود آمد؟

سلام به همه شما و مخاطبان تان. ببین وقتی می گویی درگیری داری من را هم وارد داستان می کنی. درگیری نه، بگویید حمله ای که به تو شد. درگیری که می گویی ماجرا را دو طرفه می نماید. این داستانی است که آقایان به وجود می آورند تا بازیکن خودشان بخشیده گردد. ما در زمین خودمان بودیم، ست پنجم بود. دقیقا 20 ثانیه قبل از اینکه این آقا به سمت من حمله کند، در یک حرکتی مثل اینکه کمرش می گیرد؛ فیلم هم موجود است. من روی سرش دست می کشم و می گویم داداش چی شده؟ می گوید هیچی کمرم گرفته و روی نیمکت می رود. بعد یک اتفاقی می افتد و برخی از این بچه هایی که یک میزان کوچکتر هستند که من متاسفم برای جامعه والیبال که امثال این ها هیچ قید و بندی ندارند و احترام را بلد نیستند. دیدم لیبروی آن ها یک حرفی زد و من هم برگشتم و گفتم تو هنوز غوره نشده مویز شدی. این یک ضرب المثل هست و فکر می کنم فحشی باشد که مربیان شان برگشته و گفته که آن ها حرفه ای هستند و زیر تور کارهایشان انجام دادند و...

دیگر والیبال ایران می داند که در این زمینه چه کسانی حرفه ای هستند. من دیگر نمی خواهم این مسئله را باز کنم، چون والیبال دیگر ارزش آن را ندارد که بخواهم اعصاب خود را خورد کنم و بخواهم به این قضایا فکر کنم. مدتی می خواهم از این ورزش لذت ببرم و تا بعدش هم ببینیم که چه می گردد. اگر بخواهد در ادامه هم والیبال هم اینگونه باشد دیگر سمت آن نخواهم آمد.

در ادامه ماجرا چه شد؟

بعد از اینکه من به لیبروی آن ها گفتم غوره نشده مویز شدی؛ دیدم این آقا (آرمین تشکری) از نیمکت ذخیره ها به سمت من آمد، آمد زیر تور، حمله کرد و من اصلا او رو ندیدم. یک دفعه دیدم که یک نفر در فاصله نیم متری در سینه من است. بعد به تخت سینه من زد و من هم هیچ عکس العملی نشان ندادم و فیلمش هم موجود است.

پس چرا تو را محروم کردند؟

خوب این هم برای من سوال است که اصلاً چرا پای من را وسط کشیدند. انگار شما در خیابان راه می روید و یکی همینطوری بیاید شما را بزند. بعد یکی از بازیکنان های آن ها سمت من آمد و گفت عادل چیزی نگو این اعصابش خورد است. مثل این است که در خیابان راه میروی یکی دیوانه می گردد و می آید تو را می زند، آن وقت تو مقصری؟

قرار است به کمیته انضباطی بروی؟

فعلاً کمیته انضباطی تشکیل نشده، اما اگر هم بگردد من قطعا نخواهم رفت. من برای کار ننموده به هیچ احدی جواب نخواهم داد.

به نظر خودت هم یک واکنش تند نشان دادی، درست است؟

عادل غلامی: خواهش می کنم بروید فیلم این اتفاق را ببینید. طرف به تخت سینه من زده شما می خواهید من به او بگویم دمت گرم، ممنون تو چقدر خوبی؟ چه باید بگویم من.

پس اگر اینگونه باشد محرومیتت خیلی عجیب است.

اینقدر حالم از این والیبال به هم می خورد که اگر می خواهند تا آخر لیگ هم محرومم نمایند، اصلاً دیگر بازی نکنم. من یک تعهدی به باشگاه شهرداری ارومیه، به مربی تیم و بازیکنان تیم دارم که برای آن ها کار کنم و اصلاً هم برای من مهم نیست که چه تصمیمی در سازمان لیگ گرفته می گردد. اصلاً برایم مهم نیست و هر کاری دوست دارند بنمایند. اینقدر والیبال لجن شده که حالم از آن به هم می خورد و هر اتفاقی هم بیفتد برایم مهم نیست. به خاطر این حرف هایی که زده می گردد برایم مهم نیست. آقا یک کاری کردی، مرد باش و پای آن بایست. آقای باشگاه فلان و آقای فلان بیاید بگوید ما این کار را کردیم و اشتباه بوده. نیایید چرت و پرت بگویید که زیر تور این رخ داده است. من که نمی توانم قسم بخورم، خودتان هستید و وجدان خودتان.

یک کلمه حرف رکیک از تیم ما به آن ها زده نشد و از تیم آن ها هم همینطور. من این داستان ها را نمی فهمم که می خواهند توجیه نمایند. بازیکن آن ها یک آدمی هست که یهویی سیمش می زند، عصبی می گردد و پنج دقیقه بعد هم پشیمان است. بعد مربی شان می گوید بازیکن آن ها حرفه ای بوده، اما بازیکن ما نه.

این حرف ها چیست؟ ما دیگر می دانیم شما چقدر در این زمینه ها حرفه ای هستید. والیبال ایران می داند شما در این چیز ها چقدر حرفه ای هستید.

عادل فکر نمی کنی خیلی ها از والیبال شاکی هستند؟

بله، به خاطر اینکه در والیبال دیگر هیچ چیز سر جایش نیست. ما یک نسل بودیم که والیبال را به یک جایی رساندیم. والیبال را از 10 به 90 یا 100 رساندیم و متاسفانه الان داریم می بینیم که این جایگاه حفظ نمی گردد و والیبال هر روز در حال افت کردن است.

به نظرت علت این مسئله چیست؟

من علتش را نمی دانم، چون از والیبال دور هستم. خیلی دلایل می تواند داشته باشد. کاری هم دیگر با والیبال ندارم. من فقط، چون این ورزش را دوست دارم، دارم بازی می کنم، همین؛ یعنی هیچ کاری با هیچ چیز آن ندارم. آنقدر چیز های زشت و زننده در این والیبال می بینیم که آن سرش ناپیدا است. طرف به زمین ما آمده و به تخت سینه من می زند بعد مربی شان می گوید به کار من عکس العمل نشان داده است. وجدان خیلی چیز خوبی است. به من چه بازیکن آن ها عصبی است. اصلاً آن بازیکن تعویض شده بود و روی نیمکت نشسته بود. من فقط به حضرت پور گفتم که تو غوره نشده مویز شدی همین.

در این سال ها خیلی در لیگ والیبال ایران حاشیه ایجاد شده؛ به نظرت علتش چیست؟

اگر ویدیو چک باشد، این اتفاقات کمتر رخ می دهد. اگر در ایران ویدیو چک باشد، این اتفاقات کمتر رخ می دهد. متأسفانه داوران ما با نوع قضاوتشان بازی را به این سمت می کشانند. با نوع قضاوت مستأصلی که دارند، بازی را به این سمت می کشانند. مگر می گردد که در یک بازی به این مهمی 3، 4 بار داور رأی داوران خط را در پوئن های حساس بشکند؟ آیا شائبه پیش نمی آید؟ من در زمین خودم بوده ام و او به من حمله نموده، اما داور به من کارت قرمز نشان می دهد و از تیم من امتیاز کم می نماید. از همه این مسائل مهمتر، بازی به این مهمی چرا نباید ناظر داوری داشته باشد؟

اصلا این اتفاقات جز اینکه شائبه ایجاد کند، چیز دیگری هست؟ چرا شائبه ایجاد می کنید که حساسیت ها بیشتر گردد؟ آیا در لیگ ایتالیا این اتفاقات رخ می دهد؟ حالا نه فقط ایتالیا، در تمام جهان. تعارف که نداریم، کل جامعه از لحاظ این داستان ها پذیرشمان کمتر از اروپایی هاست. آن ها که پذیرششان بیشتر، امکاناتی نظیر ویدیو چک دارند، ولی ما نداریم. بعد اینگونه داستان ها را قبل از بازی ایجاد می کنیم و ناظر داوری انتخاب نمی کنیم. بعد می خواهیم شائبه و حساسیت ایجاد نگردد.

پس قطعا به کمیته انضباطی نخواهی رفت.

من به کمیته انضباطی نمی روم. خود باشگاه می تواند تصمیم بگیرد کسی را به نمایندگی بفرستد یا خیر، ولی من قطعا نمی روم، چون برای کار ننموده به هیچ احدی جواب نمی دهم. هر تصمیمی که دوست دارند، بگیرند. من هیچ تصمیمی را از سوی آن ها قبول ندارم و هیچ احترامی هم برای تصمیم آن ها قائل نیستم.

مثل این که خیلی از والیبال دلخور هستی؟

قدری این والیبال زشت و زننده شده که امثال ما باید کم کم در زندگیمان به چیز های دیگری جز والیبال فکر کنیم. احترام نگه داشته نمی گردد. ما ها از روزی که والیبال را آغاز کردیم یاد گرفتیم که به بزرگترانمان احترام بگذاریم. هنوزم که هنوز است با وجود جایگاهی که در والیبال به دست آورده ایم، یک بزرگتر از خودمان را که می بینیم، به او از آقا کمتر نمی گوییم. ولی بیاید ببینید بازیکنان کوچکتر از ما که هنوز در والیبال جایگاهی پیدا ننموده اند، به بزرگترشان احترام نمی گذارند. نه فقط در والیبال در جامعه هم اینگونه شده است.

این ها دارند والیبال را به سمتی می برند که به خودشان لطمه می زنند. ما که خواسته هایمان را از والیبال به دست آورده ایم. حتی 100 سال دیگر هم بگذرد، نه نسل ما و نه خاطرات خوبی که از ما به جا مانده فراموش نمی گردد. این خاطرات نه برای خودمان، نه اهالی والیبال و نه برای مردم کشور فراموش نمی گردد. شما بروید بازی را نگاه کنید. حرکات زشت و زننده لیبروی آن ها را در کل بازی نگاه کنید. ببینید چه کار هایی در کل بازی انجام می داد. در زمینی که امیر حسینی در آن حضور دارد، نمی تواند گوش این بازیکن را بگیرد و بگوید بچه این کار ها را نکن؟ چطور در زمین ما علی بهبودی می گوید این رفتار ها را انجام ندهید و به ما هایی که فقط چند سال از او کوچکتریم این ها را می گوید. ولی کسی که شاید 25 سال از لیبروی آن ها بزرگتر است، نمی تواند بگوید این کار ها را انجام نده؟

ممنون عادل جان، صحبت آخر؟

برد به هر قیمتی قشنگ نیست. این والیبال زشت، زننده و کثیف شده است که اگر امثال من اکنون در آن بازی می نمایند بخاطر عشق و علاقه ای است که به این ورزش داریم و آن حال خوبی است که از آن می گیریم. قسم می خورم قراردادهایمان اصلا آنطوری نیست که بخواهد زندگیمان را متحول کند که به پول آن احتیاج داشته باشیم.

اگر قرار باشد چند روز حال من و خانواده ام بد باشد، برای چه چیزی در این ورزش بمانم؟ به راحتی آن را کنار می گذاریم و زندگی و آرامش خودمان را خواهیم داشت. من در این رده سنی متوجه شدم که چرا خیلی از ورزشکاران بزرگ جهان سراغ مربیگری نمی فرایند. بخاطر اینکه ظاهرا باید تن به یک سری کار هایی بدهند که زشت است.

منبع: فرارو

به "صحبت های جنجالی عادل غلامی؛ والیبال به لجن کشیده شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صحبت های جنجالی عادل غلامی؛ والیبال به لجن کشیده شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید