علائم ناراحتی معده

به گزارش وبلاگ بهسا، ناراحتی معده یکی از شایع ترین علائم مشاهده شده در رابطه با بیماری های مختلف است. این مقاله را خوانده تا از علل و عوامل مختلفی که می توانند علائم ناراحتی معده را تحت تأثیر قرار دهند، آگاه شوید.

علائم ناراحتی معده

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

ناراحتی معده یکی از شایع ترین علائم مشاهده شده در رابطه با بیماری های مختلف است. این مقاله را خوانده تا از علل و عوامل مختلفی که می توانند علائم ناراحتی معده را تحت تأثیر قرار دهند، آگاه شوید.

یکی از شایع ترین شکایاتی که در ارتباط با دستگاه گوارش وجود دارد، ناراحتی معده است. هر فردی در برهه ای از زندگی خود دچار درد و ناراحتی مرتبط با این عارضه شده است، از اینرو، این گونه نیست که هرکدام از ما نسبت به علائم ناراحتی معده بی خبر باشیم. با این حال، علل بیشماری وجود دارند که می توانند به این بیماری منجر شوند. در ذیل توضیحاتی را به تفصیل در مورد علل، علائم و درمان این عارضه معرفی خواهیم کرد.

علل

علل بسیاری برای ناراحتی معده وجود دارند، که هر کدام از آنها به علائم مختلفی می انجامند، این علل در ذیل آورده شده اند:

ورم معده

عادات غذایی ناسالم و نامناسب

سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

زخم معده

بیماری کرون

عوارض جانبی بعضی داروها

عفونت هلیکوباکتر پیلوری

واکنش آلرژیک به انواع خاصی از مواد غذایی، مصرف مواد غذایی بسیار تند

آنفلوآنزای معده

عفونت های ویروسی

بیماری ریفلاکس یا بازگشت اسید

دیگر علائم همراه با ناراحتی معده

ناراحتی معده عارضه ای است که عمدتاً توأم با علائم دیگری اتفاق می افتد، این علائم عبارتند:

درد در معده، همراه با احساس گرفتگی، درد شکم، و حساسیت به لمس شایع ترین علائم ناراحتی معده می باشند.

تب، که اکثرا در قالب تب با درجه پایین مشاهده می گردد. فردی که مبتلا به تب حصبه می باشد، هم این علائم را از خود نشان می دهد.

تهوع هم معمولا دیده می گردد. چنانچه فرد از زخم یا التهاب معده رنج می برد، ممکن است درد معده و تهوع داشته باشد.

اسهال ممکن است یکی از علائم دیگر آن باشد. اسهال و ناراحتی معده عمدتاً زمانی با یکدیگر دیده می شوند که عارضه موجود تمام دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار دهد، خصوصاً عفونتهای روده ای مانند مواردی که در عفونتهای ویروسی وجود دارد.

نفخ اغلب در ناراحتی معده مشاهده می گردد، البته چنانچه فرد دچار ناراحتی معده ناشی از تجمع گاز بیش از حد باشد که به تورم معده، درد و باد شکم می انجامد.

سردرد، سرگیجه، زود خشمی و علائم دیگری ممکن است دیده شوند.

درمان

درمان این عارضه به بیماری زمینه ای موجود بستگی دارد. درمان تنها نشانه آن هیچ فایده ای ندارد در صورتی که عامل بوجود آوردنده ی پشت این نشانه مورد درمان و رسیدگی قرار نگیرد. چنانچه فرد دارای گاز بیش از حد بوده که موجب درد و ناراحتی شده است، در این صورت درمان آن متشکل از خودداری از مصرف مواد غذایی است که موجب فراوری گاز بیش از حد می شوند. به منظور درمان ناراحتی معده، فرد احتیاج دارد که بعلاوه از یک رژیم غذایی پیروی نموده که در آن از پرخوری اجتناب نموده و بایستی ترجیحاً مواد غذایی سبک و بدون نمک و ادویه مصرف نماید. این فرد بایستی مصرف چربی راکاهش داده و تنها مواد غذایی مغذی، ترجیحاً میوه مصرف کند که از میان آن موز برترین میوه به هنگام ابتلا به ناراحتی معده است. اگر فرد دچار ورم معده یا گاستریت شده است، در این صورت بایستی از یک رژیم غذایی مخصوص گاستریت پیروی نموده که در آن بایستی از مصرف مواد غذایی تند و ادویه ای و هرگونه ماده غذایی که این شرایط را تشدید می سازد، خودداری کند. بعلاوه مواد غذایی خاصی مانند چای سبز وجود دارند که با پاکسازی دستگاه گوارش به شخص یاری نموده در نتیجه معده را آرام می سازد. بعلاوه انجام مرتب ورزش از هرگونه تشکیل چربی جلوگیری خواهد نمود در نتیجه از این بیماری ها ممانعت به عمل خواهد آورد.

بنابراین، ناراحتی معده لزوماً چیزی نگران کننده نبوده که فرد دچار نگرانی و هراس گردد، اما نباید آن را دست کم گرفت به این علت که ممکن است علامت و نشانه ای از یک بیماری و اختلال زمینه ای و نهفته جدی و خطرناکتر باشد. رویهم رفته، برترین راه درمان و پیشگیری از بروز علائم ناراحتی معده، پیروی از یک برنامه رژیم غذایی سالم و حفظ یک سبک زندگی سالم می باشد.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

منبع: راسخون

به "علائم ناراحتی معده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم ناراحتی معده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید