فارین پالیسی: آمریکا امپراطوری گورستان و بازنده جنگ افغانستان است

به گزارش وبلاگ بهسا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ساعاتی پیش با انتشار پیامی توئیتری وعده داده بود: ما باید تعداد اندک زنان و مردان به جامانده که در افغانستان خدمت می نمایند را تا کریسمس به کشور بازگردانیم.

فارین پالیسی: آمریکا امپراطوری گورستان و بازنده جنگ افغانستان است

در واکنش به سخنان عوام فریبانه و انتخاباتی وی، ضمیر کابلوف (Zamir Kabulov) فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان گفت: یک لفاظی قبل از انتخابات به نظر می رسد. به احتمال زیاد ترامپ می خواهد به رأی دهندگانش نشان دهد به قول هایی که قبل از انتخابات پیشین داده بود پایبند است. از دید مسکو مسئله ای با این قضیه (خروج نیروهای آمریکایی) وجود ندارد. آیا حضور آنها توجیهی دارد؟ آیا اوضاع بهتر شده است؟ اوضاع فقط بدتر شده است.

در همین رابطه، نشریه فارین پالیسی در مقاله ای با عنوان امپراطوری گورستان به قلم عمران فیروز (Emran Feroz) در این باره گفت: آمریکا 19 سال پس از آغاز جنگ در افغانستان، چه چیزی از خود برجای گذاشت؟ جنگی که زمانی برای بیرون راندن طالبان آغاز شده بود، حالا با زمزمه هایی برای تقسیم قدرت بین همان طالبان و دولت کابل به انتها می رسد. پس از دهه ها جنگ، ویرانی و زندگی های نابود شده، چیز زیادی دگرگون نشده است. همه چیز از سپتامبر 2001 و پس از تخریب مرکز تجارت جهانی آغاز شد. با حمله آمریکا، بسیاری سقوط رژیم طالبان را جشن گرفتند؛ اما این تنها آغاز یک داستان بود. چندین سال بعد، افغانستان با این همه ویرانی هنوز هم با جنگ های پرشمار دست به گریبان است.

در مقاله فارین پالیسی در این خصوص آمده است: در اکتبر 2001 اولین حمله مسلحانه آمریکا به ولایت قندهار انجام شد که ادعا می کرد ملاعمر را یافته است. آن موشک، شماری از افغان ها را کُشت؛ اما ملاعمری در کار نبود. چنین الگویی بارها و بارها تکرار شد. نیروهای آمریکایی پافشاری می کردند که در هر حمله دهها نفر از اعضای طالبان را کشته اند؛ اما گاهی اوقات حتی یکی از آن کشته شدگان صحرا نشین هم، در صف طالبان نبود.

فارین پالیسی افزود: در کابل نخبگان در مناطق حفاظت شده و سبز زندگی می کردند؛ اما حملات هوایی به شهر ننگرهار موجب کشته و آواره شدن شمار زیادی از مردم شد. بسیاری از آنها خانه خود را رها و به اروپا یا دیگر کشورها فرار کردند. امروز جنگ در ولایت شمالی بغلان، به رغم توافق بین طالبان و نیروهای آمریکایی، ادامه دارد. بیشتر افغانستانی ها فقیر مانده و از حق رای محروم اند.

نشریه فارین پالیسی در انتها تأکید کرد: 19 سال پس از جنگی که برای سرکوب طالبان و القاعده آغاز شد، به نظر می رسد که ایالات متحده بازنده این جنگ بوده است. حالا رهبران طالبان رودروی مقامات ارشد ایالات متحده پیروزمندانه برای مصاحبه نمایان می شوند. پس از دو دهه وعده ساختگی، اشتباهات جدی سیاسی، شکست های پرشمار و ویرانی، هنوز هم آینده افغانستان در هاله ای از ابهام واقع شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فارین پالیسی: آمریکا امپراطوری گورستان و بازنده جنگ افغانستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارین پالیسی: آمریکا امپراطوری گورستان و بازنده جنگ افغانستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید