مایکروسافت توسعه ویجت برای ویندوز 11 را امکان پذیر می نماید

به گزارش وبلاگ بهسا، مایکروسافت در جریان کنفرانس توسعه دهندگان بیلد 2022 خود اظهار داشت که اواخر سال جاری میخواهد پشتیبانی از ویجت های شخص ثالث را به ویندوز 11 اضافه کند.

مایکروسافت توسعه ویجت برای ویندوز 11 را امکان پذیر می نماید

مایکروسافت امروز و در جریان کنفرانس توسعه دهندگان خود، در رابطه با موارد زیادی صحبت کرد. اگرچه در این کنفرانس، قرار نبود صحبت های زیادی در رابطه با قابلیت های ویندوز 11 مطرح گردد، اما متوجه شدیم اواخر سال جاری، این سیستم عامل قرار است یک قابلیت تازه دریافت کند؛ پشتیبانی از ویجت های شخص ثالث.

این تغییر اگرچه غافلگیرنماینده نیست، اما قابلیتی خوب و کاربردی به شمار میرود. اگر خبرهای مربوط به آپدیت های ویندوز را دنبال نموده باشید، احتمالا می دانید که بسیاری از کاربران بی صبرانه منتظر اضافه شدن ویجت های شخص ثالث به ویندوز بوده اند. ویندوز 11 در حال حاضر فقط از ویجت های بومی پشتیبانی می نماید اما به نظر می رسد مایکروسافت حتی اگر خبر اضافه شدن ویجت های شخص ثالث به این سیستم عامل را اعلام هم نمی کرد، این اتفاق بالاخره رخ می داد؛ چون گفته می گردد مایکروسافت انجام این کار را در برنامه های خود داشته است.

در حال حاضر فقط 11 ویجت در ویندوز 11 در دسترس واقع شده است که شامل آب و هوا، ورزش، بازی، تصاویر، فهرست تماشای فیلم، تفریح، ترافیک، To Do (فهرست کارهای روزانه)، تقویم Out Look، امنیت خانواده (Family Safety) و tips (نکته ها) می شوند. البته ویجت آب و هوا با دریافت یک آپدیت، در گوشه سمت چپ نوار ابزار، حتی دمای هوا را هم به نمایش در می آورد. هرچند امکان جایگزینی آن با ویجت دیگر وجود ندارد که مثلا اطلاعات یک چیز دیگر را در این قسمت مشاهده کنید.

ویجت ها در ویندوز 11 در یک پنل مخصوص به خود قرار دارند که این بخش قبلا در وسط نوار ابزار بود اما اکنون به سمت چپ-پایین صفحه منتقل شده است. یعنی دقیقا همان جایی که اطلاعات مربوط به آب و هوا به نمایش در می آید. البته اگر از ویندوزهای قدیمی به ویندوز 11 کوچ نموده باشید، احتمالا فکر می کنید در این قسمت باید لوگوی ویندوز را مشاهده می کردید، اما اینطور نیست.

با این حال به نظر نمی رسد این بخش تغییر خاصی را به خود بگیرد، جز همان چیزی که در بالا به آن اشاره شد، یعنی پشتیبانی از ویجت های شخص ثالث. این یعنی می توانید ویجت هایی از اپلیکیشن های مختلف را به آن اضافه کنید. البته در صورتی که آن اپلیکیشن ها ویجت داشته باشند. این تغییر از آن جهت کاربردی است که می توانید از شرایط بسیاری از اپلیکیشن ها بدون اینکه نیازی به باز کردن آن ها باشد، آگاه شوید. درست مثل کاربردی که ویجت ها در گوشی های هوشمند دارند.

توسعه دهندگان ویندوز 11 می توانند ویجت ها را به وسیله اپلیکیشن های Win32 و PWA طراحی نمایند. مایکروسافت بعلاوه برای اینسایدرهای دسته Dev (توسعه دهندگان)، قابلیت تازهی را اضافه نموده که شاید به لطف آن بتوان در آینده، حتی ویجت ها را به محیط دسکتاپ افزود. حال باید دید چه پیش می آید چون در این رابطه خبر خاصی منتشر نشده است.

منبع: XDA-Developers

منبع: دیجیکالا مگ

به "مایکروسافت توسعه ویجت برای ویندوز 11 را امکان پذیر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مایکروسافت توسعه ویجت برای ویندوز 11 را امکان پذیر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید