مرگ شاه خورشید ایران نزدیک است، یادگار 2500 ساله کرمانی ها نفس های آخر را می کشد

به گزارش وبلاگ بهسا، ریگان بر اساس کتب تاریخی از جمله معجم البلدان شهری باستانی و پررونق بوده و به دلیل قرار گرفتن در جهت جاده ابریشم به همراه شهر بم از جمله مهمترین مراکز تجاری و بازرگانی جنوب شرق ایران به تعداد می رفته است. این شهرستان تا قرن هشتم هجری بزرگترین مرکز تجاری جنوب شرق محسوب می شده و تاریخ آن همزاد شهر بم ذکر شده و این دو شهر مکمل یکدیگر بوده اند.

مرگ شاه خورشید ایران نزدیک است، یادگار 2500 ساله کرمانی ها نفس های آخر را می کشد

بنای دو هزار و 500 ساله شاه خورشید با ابعاد 7.5 در 7.5 متر یکی از کهن ترین بناهای تاریخی ایران در ریگان واقع شده است. این بنای تاریخی که در واقع مقبره دختر بهمن بن اسفندیار است با وجود اینکه در سال 1381 به ثبت ملی رسیده به دلیل بی توجهی مسئولان، توفان های سهمگین و باران های سیل آسا در معرض تخریب کامل قرار گرفته است.

بسکمک این بنای خشتی که مقبره شاه خورشید و قلعه شاه خورشید نامیده می شود را مکمل ارگ بم دانسته اند. این بنای تاریخی از اهمیت بالایی در گردشگری برخوردار است اما متاسفانه به دلیل بی تفاوتی میراث فرهنگی در بدترین شرایط قرار گرفته است.

بلندترین تپه های شنی دنیا با ارتفاع 75 متر که هر ساله به دلیل وزش بادهای فصلی بر طول و ارتفاعشان افزوده می شود هم در منطقه ریگان قرار دارند که گردشگران می توانید از آنها هم بازدید کنند. این تپه های شنی در روستای علی آباد پشت ریگ در 12 کیلومتری ریگان قرار دارند که بیشتر گردشگران به دلیل خاصیت درمانی آنها به این منطقه سفر می کنند.

امین باقری فرماندار ریگان درباره آخرین شرایط این بنای تاریخی ارزشمند می گوید: 50 اثر تاریخی در شهرستان ریگان وجود دارد که تنها مقبره شاه خورشید ثبت ملی شده اما با این وجود در معرض تخریب قرار گرفته است.

فرماندار ریگان با بیان اینکه ریگان بسیار محروم است و باید سرمایه گذاری شود ادامه می دهد: بازسازی مقبره شاه خورشید کمک بسکمک به رونق این شهرستان خواهد کرد. بازسازی بنا های تاریخی ریگان نیاز به توجه ویژه دارد و امیدواریم در این زمینه اقدام موثری انجام شود.

وی طوفان های شن و بارش های سهمگین فصلی را دلیل برجسته تخریب آثار تاریخی به خصوص شاه خورشید می داند و می گوید: بی توجهی به بازسازی و نگهداری از این بنا در سال های گذشته دلیل اصلی بروز خسارت بوده است.

باقری ادامه می دهد: چهار اثر تاریخی دیگر ریگان شامل قلعه سنگ آباد، قلعه دهگود، سردرب وزیری و ارگ جزان در انتظار ثبت ملی هستند اما تا کنون اقدامی صورت نگرفته است.

چمدان

منبع: گردشبان

به "مرگ شاه خورشید ایران نزدیک است، یادگار 2500 ساله کرمانی ها نفس های آخر را می کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ شاه خورشید ایران نزدیک است، یادگار 2500 ساله کرمانی ها نفس های آخر را می کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید