مقصران تخلف از بودجه و هدررفت منابع باید محاکمه شوند

به گزارش وبلاگ بهسا، یک روزنامه اصلاح طلب درباره گزارش توزیع بودجه سال 99 شرح داد سوء عملکرد دولت در هدررفت منابع با وجود شرایط کسری بودجه و محدودیت منابع اتفاق افتاده و مقصران باید محاکمه شوند.

مقصران تخلف از بودجه و هدررفت منابع باید محاکمه شوند

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ بهسا، روزنامه آرمان با اشاره به گزارش تخلفات و تخطی ها از قانون بودجه از طریق دولت نوشت: این بی نظمی هایی که به عقیده بسیاری از کارشناسان اقتصادی نقش مهمی در هزینه سازی و افزایش هزینه جاری دولت و فشار به منابع می شود از این گزارش شامل حسابرسی بیش از 3700 دستگاه اجرایی، بررسی و تلفیق بیش از 6800 گزارش حسابرسی و عملکرد تبصره های ماده واحده قانون بودجه سال 1399 کل کشور، بررسی گزارش های تلفیقی تعداد 272 تبصره، بند و جز در کارگروه فنی و حقوقی، گزارش تفریغ ماده واحده و تبصره های ذیل آن است و نشان می دهد و حاوی نکات مهمی درباره منابع تأمین، درآمد و هزینه کرد بودجه است. بررسی این نکات به خوبی نشان می دهد که دولت با وجود کسری بزرگ بودجه در مصرف بودجه موجود و همچنین وصول درآمد هایی که در بودجه مطرح شده عملکرد درستی نداشته است.

یکی از موضوعاتی که در گزارش تفریغ بودجه سال 99 دیوان محاسبات کشور به چشم می خورد آسیب هایی است در اثر عملکرد نادرست دولت در هزینه کرد بودجه است. در بخشی مجزا از این گزارش به برخی از این موارد اشاره شده است. در این گزارش آمده بررسی های اجرا شده حاکی از این است که پرداخت به کارکنان در برخی موارد منطبق با اختیارات قانونی از طریق دستگاه اجرایی متبوع، به اشکال مختلف یا از منابع مختلف اجرا شده است که بخشی از این پرداخت ها شامل پرداخت نقدی هزینه های رفاهی بدون سقف تعیین و خارج از فیش حقوقی، پرداخت سکه و کارت هدیه بدون درج در سامانه ماده 29 قانون برنامه ششم و فیش حقوقی، پرداخت حق الجلسه، پاداش حق نمایندگی و... از طریق سایر دستگاه ها، بنگاه ها و نهادها، عدم رعایت سقف تعیین شده به بهانه های مختلف از جمله عدم شمول قوانین و مقررات عمومی بر این دستگاه ها و شرکت ها، بعضاً سودده کردن شرکت ها با اسناد خلاف واقع به منظور پرداخت پاداش سرانجام سال و پرداخت پاداش سرانجام سال مازاد بر سقف مقرر قانونی و پرداخت از محل اعتبارات طرح تملک دارایی های سرمایه ای بابت حقوق و مزایاست.

همچنین مجموعه دولت به ویژه وزارت نفت و شرکت های تابعه درباره جمع آوری گاز های فلور اهمال داشته و براساس گزارش دیوان محاسبات روزانه 61 میلیون متر مکعب از این گاز سوزانده می شود که ارزش آن بالغ بر 3/83 میلیارد دلار است! ثروتی که با بی توجهی دولت دود می شود و دود آن هم به چشم محیط زیست و در نهایت مردم می رود. درآمدی که دولت می توانست به صورت روزانه داشته باشد، اما با اهمال کاری از آن چشم پوشی کرده است.

همچنین عدم مهار گاز های همراه و سوزانده شدن آن ها در روز با توجه به پیش بینی محصولات تولیدی حاصل از گاز های همراه شامل 1/259 میلیون فوت مکعب گاز سبک؛ 4/732 هزار تن ترکیبات سنگین تر از اتان و 8/000 بشکه مایعات گازی در روز منجر به هدر رفت روزانه به مبلغ تقریبی 177 میلیون یورو و سالیانه 65 میلیارد یورو (قیمت صادراتی) در سال 1399 شده است. به طور خلاصه تخطی های دولت در اجرای بند های قانونی بوجه تحت تأثیر شرایطی اجرا شده که کشور تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی بوده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مقصران تخلف از بودجه و هدررفت منابع باید محاکمه شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقصران تخلف از بودجه و هدررفت منابع باید محاکمه شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید