نبرد با کرونا سخت تر شده است، مهم ترین راه انتقال ویروس

به گزارش وبلاگ بهسا، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: زمانی که پیک اول بیماری طی می گردد با تصور عادی شدن شرایط از سوی مردم و مسئولان، بازگشت به مرحله قبل از آغاز پیک اول بسیار سخت است.

نبرد با کرونا سخت تر شده است، مهم ترین راه انتقال ویروس

به گزارش وبلاگ بهسا ، حمید سوری اظهار کرد: هر عاملی که باعث گردد تعامل بیماری زایی ویروس مجددا افزایش یاید، به مراتب شمار مبتلایان را افزایش خواهد داد.

وی تاکید نمود: معمولا زمانی که پیک اول بیماری طی می گردد، تصور عادی شدن شرایط ایجاد می گردد بنابراین بازگشت به مرحله قبل از آغاز پیک اول بسیار سخت است.

به گفته سوری، زمانی که فرایند اپیدمی طولانی می گردد در بیشتر موارد آحاد جامعه تاب آوری اجتماعی و رعایت توصیه ها را از دست می دهند و از طرفی دلایل مختلف مالی و اجتماعی نیز تحمل رعایت توصیه ها و شرایط قرنطینه را محدود تر می نماید. وی اضافه نمود: این موضوع پیک دوم را با بحران و افزایش آمار روبرو نموده است.

وی با بیان اینکه ویروس ها در بازه های مختلف زمانی می توانند دچار جهش ها و تغییراتی شوند اعلام کرد: تغییرات بیولوژیک ویروس در بازه زمانی دراز مدت می تواند بحران های ناشی از پاندمی ها و بیماری زایی را دوچندان کند.

این اپیدمیولوژیست، شرایط ایمنی جامعه را یکی از فاکتورهای اصلی خطر ابتلا به سایر بیماریها در دوران پاندمی ها دانست و اعلام کرد: با بروز سایر بیماریهای فصلی بحران ها و عوارض ناشی از پاندمی ها به بالاترین سطح خود می رسد.

وی ادامه داد: با تداوم اپیدمی ها، ویروس هایی همانند کووید 19 با جمعیت میزبان هایی روبرو می شوند که علاوه بر خطر ابتلا به کرونا در معرض ابتلا به سایر بیماریها نیز هستند.

سوری با اشاره به این که ویروس کووید 19 تابع تغییر دمای هوا نیست اعلام کرد: فاکتورهای دیگری مثل فشارخون، دیابت و سایر بیماریها می تواند در بروز شدت عوارض و علائم این بیماری اثرگذار باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که در شرایط عادی نیز، بیماری های زمینه ای عفونی تابع شرایط فصلی هستند گفت: با سرد شدن هوا طبیعتا شدت همه گیری بیماری های عفونی بیشتر می گردد و افرادی که دچار آنفولانزای فصلی و کرونا می شوند قطعا عوارض شدید تری را تجربه خواهند کرد.

وی ادامه داد: کشور ما در دوماه اخیر باید تمام کوشش خود را برای مهار اپیدمی انجام دهد چرا که با سردتر شدن هوا کنترل اپیدمی بسیار بسیار سخت تر خواهد بود.

سوری شرح داد: در اپیدمی های نوپدید و حاد دانش بشر در روزهای اول رخ داد نسبت به الگوی اپیدمی شفاف نیست و بعضی فرضیات مطرح و رد می گردد بنابراین باید سیاستگذاران در جریان تغییرات به روز این اپیدمی باشند تا تصمیم گیری ها بر این مبنا صورت بگیرد.

این اپیدمیولوژیست، با اشاره به ماهیت بحرانی بودن پاندمی ها، حساسیت های مردم نسبت به اخبار واطلاعات جدید درباره کرونا را یادآور شد.

وی اضافه نمود: زمانی که اعلام می کنیم ویروسی هوابرد است به این معنی است که احتمال انتقال بیماری از فرد مبتلا به فرد دیگری به وسیله هوا یکی از فاکتور گسترش بیماری است چرا که مولکول های اکسیژن و هیدروژن در انتقال بیماری موثر هستند و یا این که ذراتی که در هوا وجود دارند می تواند از عوامل بیماری زا محسوب شوند.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که در زمان اپیدمی ها روش های پیشگیری بر پایه حلقه های متعدد شکل می گیرد گفت: حلقه اول عوامل بیماری زا هستند چرا که تا زمانیکه عامل بیماری زا وجود نداشته باشد بیماری شکل نمی گیرد.

وی راه خروج عوامل بیماری زا را دومین حلقه شکل گیری بیماری ذکر کرد و اضافه نمود: منبع یا مخزنی باید این عوامل بیماری زا را در خود داشته باشد مثلا در خصوص ویروس کرونا، این ویروس در خارج از بدن موجود زنده بسیار حساس و آسیب پذیر است و به سرعت از بین می رود.

محدود کردن راههای خروجی ویروس سومین عامل پیشگیری از عوامل بیماری زا است که دکتر سوری به آن اشاره نمود و در شرح آن گفت: باید مخزن و راههای خروج و انتشار ویروس با اقداماتی نظیر ماسک زدن کنترل گردد.

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا بیشتر در میان انسان ها در چرخش است اعلام کرد: زباله های بیمارستانی به شکل و با روش های خاصی دفع می شوند چرا که باید این موارد با ابزار خاص خود دفع شوند، یا مثلا بیمار را در اتاق های ایزوله نگهداری می نمایند برای این که راههای خروج ویروس بسته گردد.

سوری چهارمین حلقه زنجیره را انتقال عامل بیماری زا از منبع و یا مخرن به فرد جدید دانست و گفت: مثلا در خصوص مالاریا این بیماری به وسیله حشره که یک ناقل است منتقل می گردد.

وی با بیان اینکه تماس مستقیم می تواند به شکل های مختلف و متفاوت صورت پذیرد، اظهار کرد: این تماس ها میتواند به وسیله پوست، خون، تماس جنسی و یا این که به وسیله هوا از فردی به فرد دیگر منتقل گردد.

این اپیدمیولوژیست در ادامه ترشحات و ذرات تنفسی فرد آلوده را مهم ترین راه انتقال ویروس کرونا ذکر کرد.

وی در شرح واژه ناقل و حامل نیز شرح داد: ناقل به حشره یا بندپایی می گویند که عامل بیماری زا را از یک میزبان به فرد یا انسان دیگری منتقل می نماید ولی در خصوص انتقال از انسان به انسان دیگر واژه حامل صحیح است.

سوری اعلام کرد: با بستن راه های ورودی مثل ماسک زدن و یا کم کردن حساسیت ها مثل واکسن زدن می توان به میزان قابل توجهی از بار ناشی از اپیدمی ها کاست.

وی درباره اپیدمی کووید 19 در بچه ها نیز شرح داد: درصد ابتلای این بیماری در بچه ها صفر نیست و حتی در فاز اول این اپیدمی حتی مورد ابتلای نوزاد یک روزه و یکساله نیزثبت شده بنابراین از ابتدا این احتمال صفر نبود که در حال حاضر صفر گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اعلام کرد: بنظر می آید بچه ها به صورت قطعی در برابر ویروس کووید 19 مقاوم نیستند ولی واکنش کمتری از خود نشان می دهند.

وی در انتها، پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و تاکید نمود: تیم مقابله با اپیدمی ها بیش از این که تیم درمان باشد باید تیم پیشگیری باشد و زمانی که راجع به گسترش اپیدمی ها صحبت می گردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "نبرد با کرونا سخت تر شده است، مهم ترین راه انتقال ویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبرد با کرونا سخت تر شده است، مهم ترین راه انتقال ویروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید