نشانه های کمبود پتاسیم در زنان

به گزارش وبلاگ بهسا، طبق آمار، هیپوکالمی (سطح پتاسیم کم) بیشتر در زنان، به ویژه زنان سالمند دیده می گردد. در اینجا یک مروری کوتاه از علائم این بیماری وجود دارد.

نشانه های کمبود پتاسیم در زنان

مترجم: مهناز مزارعی

طبق آمار، هیپوکالمی (سطح پتاسیم کم) بیشتر در زنان، به ویژه زنان سالمند دیده می گردد. در اینجا یک مروری کوتاه از علائم این بیماری وجود دارد.

پتاسیم یک ماده معدنی ضروری برای عملکرد صحیح بدن انسان است. علاوه بر حفظ تعادل الکترولیتی در بدن، پتاسیم نقش مهمی در برخی از توابع سلولی، از جمله تنفس سلولی دارد. بخش عمده ای از پتاسیم در بدن ما در داخل سلول ها یافت می گردد.

حفظ سطح پتاسیم مناسب در بدن ضروری است، همانطور که برای عملکرد عصبی و کنترل عضلات و برای حفظ فشار خون طبیعی ضروری است. بنابراین، غلظت پتاسیم نامناسب کم یا زیاد ممکن است منجر به برخی علائم گردد که می تواند خفیف تا شدید باشد. اگرچه کمبود پتاسیم در هر دو موارد یافت می گردد، گفته می گردد زنان بیشتر مستعد این شرایط هستند.

سطح پتاسیم پایین یا هیپوکالمی

آزمایشات خون برای تشخیص سطح پتاسیم در بدن انجام می گردد. سطح پتاسیم طبیعی بین 3.6 تا 4.8 میلی اکی والان بر لیتر است. در حالی که بزرگسالان دارای محدوده نرمال 3.5 - 5.2 میلی اکی والان بر لیتر است، در خصوص بچه ها، اندازه آن 3.4 - 4.7 میلی اکی والان بر لیتراست. سطح پتاسیم طبیعی در نوزادان 4.1 تا 5.3 میلی اکی والان بر لیتر است. سطح پتاسیم پایین هم می تواند به علت استفراغ مستمر یا اسهال، مصرف بیش از حد ملین، اختلالات خوردن و وجود آدنوم باشد. حتی مصرف داروهای خاص مانند پردهمون و آمفوتریسین B ممکن است منجر به این بیماری گردد. استفراغ در دوران بارداری یکی از علل کمبود پتاسیم در زنان باردار است. مشاهده شده است که کمبود پتاسیم به ندرت به علت عادت غذا یا رژیم غذایی ایجاد می گردد. در حالی که تغییرات جزئی می تواند با مکمل های پتاسیم و تغییرات غذایی برطرف گردد، اندازه غیر طبیعی پتاسیم شرایط اضطراری است که احتیاج به مراقبت فوری پزشکی دارد. در موارد عادی، مصرف روزانه پتاسیم حدود 70 تا 100 میلیگرم می باشد. اندازه بیش از حد پتاسیم به وسیله کلیه ها دفع می گردد. بنابراین برخی از مسائل سلامتی کلیه ها می توانند سطح پتاسیم طبیعی را تحت تاثیر قرار دهند. آنها شامل نارسایی مزمن کلیه، اسیدوز کلیوی، مصرف دیورتیک، سطح کورتیکوستروئید بالا، تومورهای آدرنال و سطح بالاتری از آلدوسترون (الودوستروهمم اولیه) هستند.

سطح پتاسیم پایین هم می تواند به علت استفراغ مستمر یا اسهال، مصرف بیش از حد ملین، اختلالات خوردن و وجود آدنوم باشد. حتی مصرف داروهای خاص مانند پردهمون و آمفوتریسین B ممکن است منجر به این بیماری گردد. استفراغ در دوران بارداری یکی از علل کمبود پتاسیم در زنان باردار است. مشاهده شده است که کمبود پتاسیم به ندرت به علت عادت غذا یا رژیم غذایی ایجاد می گردد.

علائم و نشانه های کمبود پتاسیم در زنان

در صورت کمبود پتاسیم، علائمی ممکن است مشاهده گردد. با این حال، کاهش شدید ممکن است منجر به عواقب زیادی از علائم کمبود پتاسیم گردد که برخی از آنها می توانند مرگ آور باشند.در موارد ملایم، این علائم عبارتند از گرفتگی عضلانی، درد، ضعف عضلانی، یبوست، سوزن شدن و بی حسی بودن می باشند. این افراد بعلاوه ممکن است ضربان قلب نامنظم را تجربه نمایند که در الکتروکاردیوگرام دیده می گردد. این کمبود پتاسیم هم تهوع و استفراغ، گرفتگی شکم و نفخ را باعث می گردد.

بیشتر بخوانید:علائم کمبود پتاسیم در زنان

در موارد شدید، علائم میتواند خطرناک باشد. در نارسایی شدید پتاسیم، فرد مبتلا ممکن است دچار تکرر ادرار گردد. و همواره احساس تشنگی کند. برخی از افراد ممکن است تغییراتی در فشار خون طبیعی خود ببینند. بعلاوه اشاره شده است که علائم پتاسیم کم در زنان شامل مسائل عاطفی مانند افسردگی، سردرگمی، دلیری، توهم و روان درمانی است. آریتمی خطرناک و مسائل تنفسی هم ممکن است در موارد کمبود پتاسیم شدید ایجاد گردد.

علائم ممکن است با شدت شرایط و علت اصلی متفاوت باشد. حتی درمان کمبود پتاسیم ممکن است بر اساس این عوامل از یک فرد به فرد متفاوت باشد. در حالی که افرادی که سطح پتاسیم بیش از 3میلی اکی والان بر لیتر. هستند، معمولا با مکمل های خوراکی درمان می شوند؛ در صورتی که سطح زیر این اندازه کاهش یابد، ممکن است تزریق داخل وریدی مکمل ها مورد احتیاج باشد. حالت درمان با شرایط سلامتی بیمار فرق دارد.

منبع مقاله : برگرفته از سایت بازل

منبع: راسخون

به "نشانه های کمبود پتاسیم در زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های کمبود پتاسیم در زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید