هدررفت منابع، نتیجه غلبه اندیشه های توزیعی بر رویکردهای تولیدی است

به گزارش وبلاگ بهسا، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: در نیم قرن اخیر شاهد تسلط اندیشه های توزیعی بر روینمودهای تولیدی بوده ایم. اندیشه هایی که توزیع پول نفت و درآمد در قالب یارانه، توزیع منابع آب وخاک و یا ذخایر ارزشمند در بخش های دیگر را بدون بهره وری لازم، بر توجه به فعالیت های مولد و دارای ارزش افزوده، غالب نموده و ارجحیت داده است.

هدررفت منابع، نتیجه غلبه اندیشه های توزیعی بر رویکردهای تولیدی است

غلامحسین شافعی در آخرین جلسه هیات نمایندگان اتاق مشهد در سال 1399 اضافه کرد: سال 1400، خاتمه قرن اخیر در تقویم هجری شمسی خواهد بود و مجال و بهانه ای برای آنالیز عملکردها. به همین استناد نیز از مرکز پژوهش های اتاق ایران درخواست کردیم تا گزارشی را از عملکرد بخش خصوصی طی یک قرن تهیه کند که پیش بینی می کنیم در خرداد یا تیرماه سال آینده، جمع بندی و منتشر گردد. این اقدام، به نیت آنالیز سیر تحول عملکرد و اثرگذاری بخش خصوصی در نظام ها مالی و اجتماعی کشور انجام می گیرد و به طورقطع، حاوی نکاتی درخوری خواهد بود.

او با اشاره به تحولات قرن اخیر عوامل مؤثر بر حیات ایرانیان، اظهار کرد: مردمان این آب وخاک درگذر ایام، همیشه با بیم و امیدهای فراوان زیسته و در جهت استقلال، ایجاد رفاه عمومی و حفاظت از اعتقادات خود کوشیده و حتی برای آن قیام کرده اند. آنالیز ها نشان می دهد که فعالان مالی، صنعتگران، بازاریان و اصناف و... نیز در همه این گدارها و گذارها در کنار مردم ایران بوده اند و تأثیرات بزرگی بر حرکت های عدالت خواهانه جامعه داشته اند.

شافعی ادامه داد: در مرور این سال ها، مشاهده می کنیم که بخش مولد و بهره ور هرگز به قواره رویکردهایی که بر مصرف و توزیع منابع تأکید داشته اند، در اولویت و در معرض توجه نبوده است. شاید اگر بخواهیم دلیل نابسامانی های امروز اقتصاد کشور را بدانیم، باید رجوعی به این گذشته و این نگرش و رویکرد داشته باشیم.

رئیس مجلس بخش خصوصی تأکید کرد: چنین مبحثی قطعاً می تواند برای آن هایی که قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 را دارند، مهم باشد. معتقدیم که اگر یک تغییر پارادایم در رویکردهای مالی کشور و اولویت های آن ایجاد نگردد، باز در سال های بعد و قرن آینده نیز در همین جهت حرکت خواهیم کرد و غایت این فرایند، از دست رفتن فرصت ها و بروز خسارت های سنگین است.

شافعی متذکر شد: بخش خصوصی احتیاج است تا در این برهه حساس، صدایی رساتر داشته باشد و مکرر باید به تصمیم گیران و تصمیم سازان این کشور یادآوری کند که این تکیه صرف بر توزیع ثروت، نتیجه مثبتی در بر ندارد. می توان این مسئله را با اتکا به آمارها و آنالیز های دقیق احصاء نمود و معین کرد که رویه مذکور تا به امروز چه میزان توان مالی ما را ارتقا بخشیده و این بخش را در مقابل فشارها، مقاوم کرده است؟

او با تقدیر از کوشش های یک ساله اعضای هیات نمایندگان، روسای کمیسیون ها و متولیان اجرایی اتاق بازرگانی خراسان رضوی، بیان کرد: مجلس بخش خصوصی این استان به رغم وجود کمبود و نقایص، در جهت تعالی گام برداشته است. به طور اخص، کمیسیون های تخصصی اتاق توانسته اند اتفاقات خوبی را در پیگیری های خود رقم بزنند. امیدواریم این فرایند در سال آینده نیز ادامه پیدا کند.

شافعی تأکید کرد: فعالان مالی ما نیز به رغم همه دشواری ها و برخوردهای ناروا، طی این مدت بخش صادرات غیرنفتی کشور را رونق بخشیده و از این محل برای کشور، ثمرات ارزشمندی را رقم زدند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: میزان مسئولیت ما در بخش خصوصی بسیار سنگین است چون باید به آیندگان جوابگو باشیم.

او بار دیگر بر ظرفیت فراوان کمیسیون های اتاق های بازرگانی تأکید کرد و گفت: این ساختارهای تخصصی- مشورتی، با اخذ نظر نخبگان هر حوزه، به آنالیز چالش ها و مسائل می پردازند و برای آن پیشنهاداتی کارآمد تعریف می نمایند. روسای کمیسیون ها، باید خود را متعهد به آیین نامه عملکردشان بدانند و از ورود به امور اجرایی پرهیز نمایند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "هدررفت منابع، نتیجه غلبه اندیشه های توزیعی بر رویکردهای تولیدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدررفت منابع، نتیجه غلبه اندیشه های توزیعی بر رویکردهای تولیدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید