وزیر امور خارجه چین:در یاری به کشورهای دیگر دنبال منافع سیاسی نیستیم

به گزارش وبلاگ بهسا، وزیر امور خارجه چین با اشاره به یاری های پکن به ملل مختلف در راستای مبارزه با ویروس کرونا اظهار کرد چین بر پایه روحیه بشردوستی به کشورهای دیگر یاری می نماید و هرگز ایدئولوژی خاصی را در نظر نمی گیرد و به دنبال منافع ژئوپولیتیک و سیاسی خود نبوده است.

وزیر امور خارجه چین:در یاری به کشورهای دیگر دنبال منافع سیاسی نیستیم

وانگ یی سه شنبه شب در نشست ویژه وزرای امور خارجه بریکس در خصوص شرایط شیوع ویروس کرونا که به صورت ویدیو کنفرانس از پکن سخن می گفت گفت قصد اصلی چین برای همکاری های بین المللی در مبارزه با ویروس کرونا این است که با اشتراک تجربه خود در این مورد، با مسائل کشورهای مختلف همدردی کند.

گروه بریکس در سال 2001 و بر اساس هماهنگی اقدامات اقتصادی 4 کشور، برزیل، روسیه، چین و هند که از سریعترین رشد اقتصادی برخوردار بودند تشکیل شد و چند سال بعد آفریقای جنوبی هم به جمع آنها پیوست.

وزیر خارجه چین در ادامه اعلام کرد: چین معتقد است که باید به پیشگیری و کنترل شیوع کرونا بر اساس شرایط هر کشور احترام بگذاریم و از تجربیات مفید یکدیگر استفاده کنیم جامعه بین المللی نباید اجازه دهد کوشش بعضی کشورها برای تفرقه افکنی از توان همکاری در مبارزه با شیوع ویروس کرونا در دنیا بکاهد و رفتارهای زشت سیاسی بعضی کشورها باعث ایجاد اختلافات جدید میان کشورها گردد.

بهداشت دنیای باید محور همکاری های دنیای در مبارزه با کرونا باشد

وانگ یی گفت: سازمان بهداشت دنیای محور هماهنگی و پیشبرد همکاری های دنیا در مبارزه با کرونا است پشتیبانی از این سازمان می تواند جان انسان های بیشتری را نجات دهد هر گونه کوشش برای ضربه زدن به اعتبار سازمان بهداشت دنیای و جلوگیری از ایفای نقش این سازمان، درست نخواهد بود.

وزیر خارجه چین توضیح داد: چین بر پایه پرداخت کامل و به موقع یاری هزینه خود به عنوان عضو سازمان بهداشت دنیای، اخیراً در نوبت مبلغ 50 میلیون دلار را به این سازمان اهدا نموده است و امیدواریم این یاری ها بتواند به نیازهای فوری کشورهای در حال توسعه پاسخ دهد.

وی اضافه کرد: چین همچنین به برنامه بشردوستانه سازمان ملل یاری اقتصادی می نماید و تا حد امکان بار بدهی کشورهای آفریقایی را کاهش می دهد تا توانایی این کشورها در مقابله با این بیماری همه گیر ارتقا یابد.

در مقابله با کرونا باید جهت درست را انتخاب کرد

وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین در ادامه این نشست اظهار کرد شیوع کرونا برای سلامت مردم کشورهای مختلف یک تهدید بزرگ است و باعث رکود شدید اقتصاد دنیا شده است و پنج کشور عضو بریکس نیز با این چالش روبرو هستند لذا کشورهای بریکس به عنوان نمایندگان قدرت های تأثیرگزار نوین دنیا، باید بر اساس سعادت انسانی و اصول برابری و عدالت، انتخاب صحیح نموده و اقداماتی قدرتمند را اتخاذ نمایند.

نشست ویژه وزرای امور خارجه بریکس در خصوص شرایط شیوع ویروس کرونا به صورت ویدیو کنفرانس

کرونا فرایند چند قطبی گرایی و دنیای شدن را قطع نخواهد کرد

این مقام چین اضافه کرد: از دیدگاه چین شیوع کرونا موضوع عمده عصر کنونی مبنی بر صلح و توسعه را تغییر نمی دهد و فرایند تاریخی چند قطبی گرایی و دنیای شدن را قطع نخواهد کرد.

وانگ یی اضافه کرد: همه کشورها در مقابل بحران باید ضمن مد نظر قرار دادن مهمترین وظایف کنونی و اهداف درازمدت، منافع کشور خود و سراسر دنیا را مد نظر داشته باشند و به طور مشترک از محیط دنیای صلح آمیز و با ثبات دفاع و دورنمای توسعه همکاری برد - برد را ایجاد نمایند.،ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین

به "وزیر امور خارجه چین:در یاری به کشورهای دیگر دنبال منافع سیاسی نیستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر امور خارجه چین:در یاری به کشورهای دیگر دنبال منافع سیاسی نیستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید