ویروس کرونا با اهدای خون منتقل نمی شود

به گزارش وبلاگ بهسا، دکتر علی اکبر پورفتح الله - مدیرعامل سابق سازمان انتقال خون، درباره احتمال ابتلا به کرونا از طریق اهدای خون، گفت: مطالعات انجام شده ثابت کرده است که انتقال و اهدای خون به هیچ عنوان در انتقال کرونا ویروس جدید نقشی ندارد. امروز شواهد متعددی در این زمینه ارائه شده است؛ به طوری که انجمن بین المللی انتقال خون و انجمن آمریکایی انتقال خون نشان داده اند که کرونا نمی تواند از طریق خون و فرآورده های خونی منتقل شود. درعین حال شواهد پاتوفیزیولوژی چرخه ویروس هم این موضوع را اثبات کرده است.

ویروس کرونا با اهدای خون منتقل نمی شود

وی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه بنابراین امکان انتقال ویروس کرونای جدید از طریق خون و فرآورده های خونی وجود ندارد، اضافه نمود: نکته مهم این است که در همه گیری ها و پاندمی هایی مانند آنفلوآنزا، کرونا و... مصرف خون و فرآورده های آن به شدت افزایش می یابد و به دلیل بحث قرنطینه و نگاهی که مردم دارند، مراجعه اهداکنندگان به شدت کاهش می یابد؛ بنابراین ضروری است که در چنین مواقعی کسانی که امکان و معیار های اهدای خون را دارا هستند، برای اهدای خون مراجعه کنند.

پورفتح الله ادامه داد: از طرفی پروتکل های مرتبط با حفاظت از اهداکنندگان در برابر امکان ابتلا نیز تدوین شده است و در تمام مراکز انتقال خون دنیا و ایران اجرا می شود؛ بنابراین با توجه به پروتکل های تنظیم شده، ابتلای اهداکنندگان خون نیز امکان پذیر نیست.

رییس انجمن انتقال خون تاکید کرد: به هر حال موارد بهداشتی مانند ضدعفونی مرتب مراکز انتقال خون، ضدعفونی تخت اهداکننده و فضای اطراف آن اجرا شده و فاصله گذاری اجتماعی در مراکز اهدای خون باید رعایت شود. طبعا پرسنلی که با فرایند اهدای خون در تماس هستند، باید مرتبا مورد ارزیابی سلامت قرار گیرند. مجموعه این اقدامات سبب می شود که امکان انتقال بیماری در این مراکز به حداقل برسد. خوشبختانه در ایران با توجه به سابقه انتقال خون، وجود پرسنل آگاه و فرهیخته در این حوزه و ظرفیت های آموزشی موجود در سازمان انتقال خون و همچنین شدت کنترل حوزه کنترل کیفی سازمان، این معیار ها اجرا می شوند و مسئله ای در این زمینه وجود ندارد.

پوورفتح الله با بیان اینکه اطلاعاتی که ارائه شده نشان می دهد که کرونا همچنان تا مدت زیادی با ما خواهد بود، گفت: بنابراین باید با زندگی با کرونا کنار بیاییم. در عین حال وجود بیماران مبتلا به کرونا و در عین حال افزایش بیماردهی جامعه به دنبال این بیماری، از عوامل افزایش مصرف خون و فرآورده های خونی محسوب می شود و در این شرایط کمک به اهدای خون و تامین خون مورد نیاز بیماران، یکی از اقداماتی که باید در کشور انجام شود.

منبع: فرارو

به "ویروس کرونا با اهدای خون منتقل نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا با اهدای خون منتقل نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید