پاسخ سازمان هدفمندی یارانه به مطالبه افزایش یارانه نقدی خانوار ها

به گزارش وبلاگ بهسا، سازمان هدفمند سازی یارانه ها به مطالبه مخاطبان برای افزایش یارانه نقدی خانوار پاسخ داد.

پاسخ سازمان هدفمندی یارانه به مطالبه افزایش یارانه نقدی خانوار ها

به گزارش گروه مالی وبلاگ بهسا، از ابتدای آغاز طرح هدفمندی یارانه ها یعنی از ده سال گذشته، مقدار یارانه همچنان ثابت مانده و تغییری نکرده است! آیا ارزش ریالی 45 هزار تومان سال 89 با ارزش ریالی آن در سال 99 یکسان است؟ آیا نباید مقدار یارانه افزایش یابد؟ آیا باید همچنان با تورم 52 درصدی و گرانی های افسار گسیخته ثابت بماند؟

همزمان با آغاز اجرای فاز اول هدفمند سازی یارانه ها در سال 98، درآمد ناشی از این افزایش قمیت قرار بود به خانوار، دولت و فراوری برسد. بدین منظور پیش بینی شد که به هر نفر 45500 تومان پرداخت گردد و تا امروز این مبلغ ماهانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است.

قرار بود در اجرای هر فاز جدید و افزایش قیمت حامل های انرژی، به مبلغ واریزی خانوار نیز افزوده گردد، اما این اتفاق تا به امروز رخ نداده است. در دولت یازدهم و دوازدهم درآمدهای هدفمندی یارانه ها چند برابر شد.

از زمان شورع قانون حدود 33 هزار میلیارد تومان تا سال 99 به رقم 250 هزار میلیارد تومان رسید، ولی همچنان سهم خانوار به قمیت سال 98 ثابت است، در حالی که تورم و جهش ارزی در سال های اخیر فشار زیادی به مردم و خانوارها آورده است و موجب افزایش شکاف طبقاتی شد.

با توجه به کاهش درآمدهای نفتی و افزایش هزینه های ثابت بودجه، دولت برای جبران بخشی از هزینه ها، بعضی مصارف را به انحای مختلف به درآمدهای هدفمندی گره زد، به همین دلیل پولی وجود ندارد که به خانوار برسد.

البته مسئله دیگر سهم شرکت های فراوری نماینده انرژی است که در این سال های افزایش یافته و در این بین هزینه ناکارآمدی مدیریتی و ساختاری از بیت المال تامین می گردد.

برای پیگیری مطالبه مردم به صورت تلفنی و مکتوب با مدیرعامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها به رایزنی شد تا پاسخ شفاف و صریح به افکار عمومی ارائه نمایند. متن پرسش فارس و پاسخ های این سازمان از این قرار است:

1- چرا یارانه نقدی خانوار در این سال ها به تناسب تورم افزایش نیافته است؟

سازمان هدفمندی یارانه ها: هر چند سیاست های حاکم در مقوله هدفمندسازی یارانه ها و نحوه اجرای آن در قانون هدفمند کردن یارانه ها مصوب 1388.10.15 با تصویب مقنن تجلی و تبلور، پیدا کرده، لکن منابع درآمد و محل مصارف آن در اجرای ماده 12 قانون مزبور و ماده 39 قانون برنامه ششم توسعه همه ساله در قوانین بودجه سنواتی درج و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، از این رو احکام مندرج در تبصره (14) قانون بودجه سال 99 کل کشور مصوب نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ابلاغی طی شماره 95604/687 مورخ 1389.12.28 و متعاقب آن مواد قانونی درج شده در آئین نامه اجرایی تبصره (14) همان قانون مصوب هیأت محترم وزیران به شماره 27261/ ت 57700 مورخ 1399.3.19 و اصلاحیه بعدی آن به شماره 30732/ت 57703 مورخ 1399.3.26 ملاک و معیار مبالغ واریزی سهم یارانه نقدی افراد خانوار به حساب بانکی سرپرستان خانوارهای مشمول یارانه بوده و سازمان هدفمندی سازی یارانه ها صرفاً مکلف به رعایت مذکور می باشد.

2- درآمدهای ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی از اول سال 99 تا تاریخ 20 تیرماه چه میزان بوده است؟ (شرح به تفکیک بخش ها)

سازمان هدفمندی یارانه ها: وزارت نفت و وزارت نیرو عهده دار معین و در صورت لزوم اعلام درآمدهای حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در حوزه مسؤولیت و اختیارات خود می باشند.

3- مصارف درآمد ناشی از هدفمندسازی یارانه ها را به تفکیک هر بخش شرح دهید؟

سازمان هدفمندی یارانه ها: مصارف ماهانه سازمان هدفمندی یارانه ها از محل درآمدهای ناشی از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها بر اساس ردیف (23) تا (31) جدول مصارف هدفمندی ذیل بند الف تبصره (14) قانون بودجه سال 99 کل کشور ابلاغی طی شماره 95604/687 مورخ 1398.12.28 و آئین نامه تبصره (14) همان قانون مصوب هیأت محترم وزیران به شماره 27261/ ت 57700 هـ مورخ 1399.3.19 به ترتیب اهمیت در حوزه پرداخت یارانه نقدی، حمایت معیشتی خانوار (یارانه بنزین)، حمایت از اقشار آسیب پذیر (یارانه بیماری کرونا ـ مصوب ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا)، پرداخت افزایش مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، کاهش هزینه های مستقیم سلامت مردم در راستای طرح تحول سلامت، یارانه نان و خرید تضمینی گندم، یارانه فراوری و اشتغال می باشد، که از ابتدای امسال به نسبت تحقق درآمدهای حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در ردیف های مزبور، مصرف و به حساب دستگاه های متولی و یا به حساب بانکی سرپرستان خانوار مشمول واریز شده است.

4- آیا قرار نیست سهم بخش های فراورینماینده انرژی از درآمدها مانند: شرکت گاز، پالایش و پخش و نظایر آن کاهش پیدا کند؟

سازمان هدفمندی یارانه ها: معین سهم ردیف (1) تا (22) پرداختی ها (مصارف) بر اساس جدول ذیل بند الف تبصره (14) قانون بودجه سال 99 کشور، آئین نامه اجرایی تبصره (14) همان قانون بوده که متعاقب وصول درآمدهای حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها عملیاتی و به وسیله دستگاه های اجرایی ذی ربط به حساب دستگاه های متولی واریز می گردد.

5- ناظر بر هزینه کرد درآمد حامل های انرژی در دستگاه های فراورینماینده و مصرف نماینده کدام دستگاه است؟

سازمان هدفمندی یارانه ها: مراجع و نهادهای نظارتی به طور مستمر به هزینه کرد درآمد حاصل از فروش حامل های انرژی در دستگاه های فراورینماینده و مصرف نماینده نظارت کرده و اضافه می کند، نظارت بر مصارف هدفمندی مندرج در جدول ذیل بند الف تبصره (14) قانون بودجه سال 99 کل کشور و آئین نامه اجرایی تبصره (14) همان قانون نیز بر عهده دستگاه های نظارتی از جمله: نمایندگان محترم دیوان محاسبات کشور و ذی حساب دستگاه مستقر در این سازمان است. ضمن اینکه سازمان بازرسی کل کشور و سایر دستگاه های نظارتی ذی مدخل نیز بر جزئیات عملکرد سازمان هدفمندسازی یارانه ها اشراف دارند.

دولت می تواند در لوایح بودجه سالانه، افزایش یارانه نقدی را پیش بینی کند و پس از آن نمایندگان آن را رد یا تصویب نمایند اما در این سال ها این مسئله از سوی دولت مطرح نشده و نمایندگان برای افزایش هزینه جدید باید منابع آن را پیش بینی نمایند که به دلیل مخالفت و نبود اراده از سوی دولت به نتیجه نرسیده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پاسخ سازمان هدفمندی یارانه به مطالبه افزایش یارانه نقدی خانوار ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ سازمان هدفمندی یارانه به مطالبه افزایش یارانه نقدی خانوار ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید