پرهیز اوج از همکاری با سلبریتی ها

به گزارش وبلاگ بهسا، سی ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر، میزبان 4 فیلم از آثار تولیدشده در سازمان هنری-رسانه ای اوج خواهد بود؛ 4 فیلمی که بدون استفاده از سینماگران نجومی و با اعتماد به جوانان ساخته شده است.

پرهیز اوج از همکاری با سلبریتی ها

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ بهسا، سی ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر، میزبان 4 فیلم از آثار فراوریشده در سازمان هنری-رسانه ای اوج خواهد بود؛ 4 فیلمی که هر یک با مختصات متفاوتی ساخته شده، اما آنالیز دقیق آن ها، نشان از وجود سیاست گذاری های کلان حاکم بر فراوریات این مرکز دارد. گزارش پیش رو، به تحلیل رویکرد های فیلمسازی در سازمان اوج، با تأکید بر این آثار می پردازد.

* تنوع آثار در ژانر و مضمون

محصولات سازمان هنری-رسانه ای اوج در جشنواره پیش رو، واجد تنوع قابل توجهی است. کارو در ژانر ملودرام ساخته شده و مصلحت نظام یک تریلر است. همچنین پسر دلفینی در قالب پویانمایی فراوری شده و به نظر می رسد منصور (با نام قبلی اوج 110) بیش از هر چیز از قواعد ژانر زندگی نامه پیروی نموده باشد.

اگرچه از مضمون آثار یادشده اطلاعات قطعی چندانی در دست نیست، اما به نظر می رسد مضامین این فیلم ها نیز دارای تنوع نسبی باشد، چرا که سوژه منصور دستاورد های علمی و نظامی شهید منصور ستاری است و از پسر دلفینی به عنوان پویانمایی مناسب مخاطب کودک نام برده شده است. کارو در حوزه دفاع مقدس ساخته شده و به رابطه یک مادر و پسر می پردازد و در مقابل مصلحت نظام فیلمی مردانه با درون مایه جاسوسی و امنیتی است.

* اعتماد به فیلم اولی ها

در این دوره از جشنواره که حضور کارگردانان فیلم اولی چشمگیر است، کارگردانی 3 عنوان از 4 فیلم محصول سازمان هنری-رسانه ای اوج نیز به عهده کارگردانان فیلم اولی بوده و به نوعی این سازمان در فراهم سازی عرصه کارگردانی برای چهره های تازه، پیشرو است.

سیاوش سرمدی پیش تر سابقه کارگردانی فیلم مستند و دستیاری کارگردان را دارد که برای نخستین بار کارگردان فیلم بلند را در منصور تجربه نموده است. حسین دارابی که در گذشته با تیزر های فرهنگی و فیلم های کوتاه شناخته شده است، در مصلحت نظام برای اولین بار روی جایگاه کارگردانی فیلم بلند سینمایی، نشسته است. همین اتفاق برای محمد خیراندیش کارگردان پسر دلفینی نیز افتاده است، چراکه وی در تجربه قبلی این تیم سازنده در عرصه پویانمایی بلند سینمایی، طراحی کاراکتر ها را بر عهده داشته است.

تردیدی نیست که یکی از کارویژه های اصلی مراکز حاکمیتی فراوری فیلم و سریال همچون سازمان اوج، حمایت از حضور چهره های تازه در عرصه فراوری و معرفی آن ها به سینمای حرفه ای است. این امر، علاوه بر کشف استعداد های درخشان، زمینه را برای ورود نگاه های جدید فراهم می نماید که حتی ممکن است در مواردی به گشایش جهت های تازه ای برای سینما منجر گردد.

* پرهیز از همکاری با ستاره های نجومی

با نگاهی به فهرست بازیگران فیلم های سازمان هنری-رسانه ای اوج در جشنواره 39 فجر، معین می گردد که آثار یادشده به هیچ وجه پرستاره نیستند و از حضور ستاره های گران قیمت سینمای تجاری بهره نبرده اند.

این در حالی است که فرایند افزایش دستمزد های بازیگران در سال های اخیر سرعت گرفته و گاه 60 یا 70 درصد هزینه های فیلم، به پرداخت دستمزد 2 یا 3 ستاره پرطرفدار اختصاص می یابد. منتقدان از این اقدام، به عنوان شیوه ای برای پوشاندن نقاط ضعف فیلمنامه و خلاء جذابیت های روایی قصه یاد می نمایند.

در چنین شرایطی همان گونه که از سازمان اوج به عنوان یک نهاد حاکمیتی انتظار می رود، دستمزد های نجومی پرداخت ننموده و اغلب آنچه را که هزینه نموده، در بخش های دیگر همچون فیلمنامه، پروداکشن و... صرف نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پرهیز اوج از همکاری با سلبریتی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرهیز اوج از همکاری با سلبریتی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید