پیشروی نیروهای یمنی در منطقه ها مرزی حرض، رشوه عربستان به فرماندهان مزدور برای حضور در نشست ریاض

به گزارش وبلاگ بهسا، خبرگزاری خبرنگاران- بعد از آزادسازی کامل شهر حرض در استان مرزی الحجه یمن، ارتش و کمیته های مردمی از محبوبیت فراوان مردمی برخوردار شده اند به نحوی که، درخواست ها برای آزادسازی دیگر منطقه ها تحت اشغال ائتلاف متجاوز و مزدورانشان بیشتر شده است.

پیشروی نیروهای یمنی در منطقه ها مرزی حرض، رشوه عربستان به فرماندهان مزدور برای حضور در نشست ریاض

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری وبلاگ بهسا به نقل از العالم، در یک دستاورد تازه و معادله فرسایشی تحمیل شده به وسیله ارتش و کمیته های مردمی یمن به متجاوزان، تحولی آشکار در فرایند جنگ و مقابله با ائتلاف سعودی و مزدورانش در شهر مرزی حرض در استان الحجه، رخ داد. نیروهای یمنی پیروز شدند تا عمق 2 کیلومتری در جنوب شهر و 10 کیلومتری از محور شرقی پیشروی نمایند.

طی این عملیات، نیروهای ائتلاف متجاوز متحمل خسارات سنگینی شدند و با از دست دادن کنترل ده ها کیلومتری این منطقه، متحمل تلفات جانی زیادی شدند و بعلاوه شمار زیادی از عناصر آنها به اسارت ارتش یمن درآمدند.

8 سال است که نبردها در منطقه ها مرزی حرض همچنان راکد است و ائتلاف عربی تحت امر عربستان قادر به حفاظت از مرزهای ریاض نیستند لذا، پفراینده مرزها همچنان به عنوان برگ برنده ای در دست ارتش یمن و کمیته های مردمی است.

شهر حرض یکی از مهم ترین شهرهای یمن به شمار می رود زیرا گذرگاهی حیاتی و مهم دارد که آن را به عربستان سعودی مرتبط می نماید.

واکنش مقامات یمنی به درخواست شورای همکاری برای مذاکره با عربستان در ریاض

درخواست شورای همکاری خلیج فارس از انصارالله برای مذاکره با عربستان در ریاض، واکنش شمار زیادی از مقامات این گروه را در پی داشته است.

محمدعلی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی و از مقامات انصارالله یمن بامداد شنبه در واکنش به درخواست برگزاری این مذاکرات گفت که اگر کشورهای متجاوز و متحدان آنها اراده واقعی برای صلح داشته باشند، راه چاره بحران یمن بسیار نزدیک است.

وی اضافه نمود که رایزنی ها به عنوان مقدمه ای برای گفت وگوها که منجر به راه چاره در یمن گردد، برگزار می گردد.

الحوثی در عین حال اظهار کرد که رایزنی ها و مشورت ها پس از گفت وگوهای اولیه با هدف شناخت مواضع طرف مقابل که سالها بدون فایده طول کشیده است، برگزار نمی گردد.

وی بعلاوه اعلام کرد که کشورهای ائتلاف باید قبل از انتها جنگ به بحران فرآورده های نفتی انتها دهند که همچنان با جلوگیری از ورود نفتکش به یمن به مردم آسیب می زنند.

در همین حال، عبدالمالک العجری از اعضای هیأت صنعا در مذاکرات سیاسی، بر تمایل انصارالله برای صلح عادلانه تاکید نمود و از شیوه کشورهای متجاوز در برخورد با یمنی ها انتقاد کرد و گفت: ائتلاف با مردم یمن به گونه ای برخورد می نماید که گویی گله ای از جمعیت و فاقد صلاحیت و منزلت هستند.

وی در رشته توییتی نوشت: صلح برای ما مقدس است و اگر ببینیم که یک صلح عادلانه و منصفانه است از آن استقبال می کنیم، چه این راه چاره در شرق باشد و چه در غرب.

العجری در عین حال اضافه نمود که یمنی ها هرچه کوشش کردند تا روزنه ای برای برقراری صلح پیدا نمایند، با فریب و دغلبازی روبرو شدند.

ضیف الله الشامی وزیر اطلاع رسانی یمن نیز درباره آخرین تحولات میدانی در این کشور، گفت: ائتلاف سعودی حملات تجاوزکارانه خود علیه یمن را تشدید نموده است.

وی در عین حال اضافه نمود که عاملان ریختن خون مردم یمن پس از گذشت 7 سال کوشش می نمایند از پیامدهای جنگ خارج شوند.

الشامی اضافه نمود: دست اندرکاران جاری کردن خون یمنی ها، مزدوران خود را تامین اقتصادی می نمایند تا به نمایندگی از آنها شرم جنایت را متحمل شوند.

اظهار نظر مقامات یمنی پس از آن مطرح شد که اخیراً شورای همکاری خلیج فارس خواستار برگزاری نشست صلح در ریاض شده بود.

رشوه عربستان به فرماندهان مزدور برای حضور در نشست ریاض

منابع یمنیِ وابسته به ائتلاف متجاوز اعلام کردند ده ها تن از نیروهای سیاسی مرتبط با رژیم سعودی، برای حضور در کنفرانسی که به درخواست شورای همکاری خلیج فارس درباره یمن تشکیل خواهد شد، وارد ریاض شده اند.

رسانه های خبری اعلام کردند رژیم سعودی در حال توزیع مبالغی از یک صد هزار تا پانصد هزار ریال سعودی بین افراد وارد شده به این کشور برای حضور در این کنفرانس است و بعضی از فرماندهان ائتلاف متجاوز از اینکه به این کنفرانس دعوت نشده اند، ابراز ناخرسندی نموده اند.

با وجودی که مقامات یمنی گفت وگو در ریاض را به این علت که سعودی ها بی طرف نیستند، رد نموده اند نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس از ابتکارات تازه این شورا برای حل بحران یمن با برگزاری مذاکرات گروه های یمنی از 29 مارس تا هفتم آوریل (9 تا 18 فروردین) در مقر این شورا در ریاض خبر داده است.

همزمان بعضی منابع خبری در عربستان سعودی اعلام کردند بعضی فرماندهانِ وفادار به دولت قطر به این کنفرانس دعوت نشده اند.

منابع یمنی خاطرنشان کردند، حکومت سعودی می داند که دولت صنعا و جنبش انصارالله در این کنفرانس مشارکت نخواهند کرد؛ لذا هدف آن از برپایی این کنفرانس ایجاد تغییراتی تازه در دولت مستعفی منصور هادی است که در حالت احتضار به سر می برد.

منابع مذکور تأکید کردند عربستان سعودی در پی انتقال اختیارات منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن، به دو یا سه معاون او و واگذاری قدرت به آنها است.

دولت صنعا و جنش انصارالله و بعلاوه بعضی فرماندهان ائتلاف سعودی حضور در کنفرانس گفت وگوهای یمنی- یمنی را که هفته آینده در ریاض برگزار خواهد شد، رد و تأکید نموده اند که این کنفرانس بازی و نیرنگ تازه حکومت سعودی است و ریاض خواستار صلح پایدار در یمن نیست.

نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس هفته گذشته اعلام نموده بود که این شورا در ماه جاری، میزبان مذاکرات یمنی- یمنی خواهد بود و در این رایزنی ها، 6 محور اعم از نظامی و سیاسی، با هدف گشایش کریدورهای بشردوستانه و دستیابی به ثبات، مورد بحث و گفت وگو قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری آریا

به "پیشروی نیروهای یمنی در منطقه ها مرزی حرض، رشوه عربستان به فرماندهان مزدور برای حضور در نشست ریاض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشروی نیروهای یمنی در منطقه ها مرزی حرض، رشوه عربستان به فرماندهان مزدور برای حضور در نشست ریاض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید