پیش بینی شرایط نامساعد تامین برق طی یک ماه آینده

به گزارش وبلاگ بهسا، درحالی که این روزها شاهد قطعی مکرر برق در طول روز هستیم، مدیرعامل توانیر از عدم تحقق بعضی اهداف معین شده در قانون برنامه ششم توسعه سخن می گوید و ضمن توجه به شرایط ناشی از خشکسالی و گرم شدن زودهنگام هوا از رشد 20 درصدی بی سابقه در مصرف برق خبر می دهد.

پیش بینی شرایط نامساعد تامین برق طی یک ماه آینده

بدون شک بی توجهی به توسعه نیروگاه های فراوری برق تجدیدپذیر که در برنامه توسعه نیز توجه خاصی به آن شده است و غفلت از بالا بردن سطح بهره وری برق هم در حوزه فراوری و هم مصرف در طول سال های اخیر موجب شد تا امروز به دلیل شرایط نامساعد آب وهوا و خشکسالی با شرایط نامطلوبی در فراوری و تامین برق موردنیاز کشور روبرو شویم.

نکته قابل توجه اینجاست که برنامه ریزی برای فراوری برق یک فرآیند بلندمدت است و برای جلوگیری از مشکلاتی که امروز با آن روبرو هستیم باید سال ها پیش سرمایه گذاری لازم صورت می گرفت. بنابراین حل مسائل پیش رو به راحتی اتفاق نخواهد افتاد.

در این بین بعضی تاکید ویژه ای روی فراوری انواع رمزارزها دارند و معتقدند علت اصلی این خاموشی ها فشاری است که فعالیت دستگاه های فراورینماینده رمزارز بر نیروگاه ها وارد می نماید. محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل توانیر در برنامه گفت وگو ویژه خبری از پدیده ای به نام رمزارز هم سخن می گوید که حجم قابل ملاحظه ای از مصرف برق را به خود اختصاص می دهد.

او فراوری رمزارزها را بسیار انرژی بر توصیف کرد و علت اینکه تعداد عمده ای از فراورینمایندگان این رمزارزها به ایران سرازیر شدند را ارزان بودن انرژی در کشور دانست.

متولی زاده همچنین فراوری این رمزارزها را به دو دسته تقسیم می نماید؛ یک دسته در چارچوب قوانین و مقررات فعالیت می نمایند که حدود 300 مگاوات قرارداد رسمی دارند و مدیریت پذیر هستند و از شنبه اول خرداد این فراورینمایندگان قانونی رمزارزها از مدار خارج شدند؛ اما دسته دوم در قالب قانون فعالیت نکرده و بنابراین قابل مدیریت هم نیستند.

بر اساس اظهارات مدیرعامل توانیر در یک سال اخیر رشد انرژی مصرفی برای استخراج هر واحد رمزارز، چندین برابر شده است و بر اساس برآوردها حدود دو هزار مگاوات از برق کشور برای فراوری رمزارز مصرف می گردد. دو هزار مگاوات معادل مصرف دو میلیون خانوار یا معادل بیش از مصرف هفت استان کشور و 30 درصد مصرف برق تهران است.

علاوه بر آنچه متولی زاده به عنوان علل بروز قطعی برق در روزهای گذشته مطرح نمود، نایب رئیس هیأت مدیره سندیکای فراورینمایندگان برق نیز روی عدم سرمایه گذاری جدید در حوزه برق به دلیل نبود حمایت کافی از سرمایه گذاران و پرداخت نکردن مطالبات آنها تاکید نمود.

به اعتقاد ابراهیم خوش گفتار، نایب رئیس هیأت مدیره سندیکای فراورینمایندگان برق، قانون در این حوزه به درستی اجرا نمی گردد و متاسفانه از سال 1392 به این طرف، سرمایه گذاری بخش خصوصی در نیروگاه ها اتفاق نیفتاده و در طول برنامه ششم توسعه نیروگاهی ساخته نشده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "پیش بینی شرایط نامساعد تامین برق طی یک ماه آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی شرایط نامساعد تامین برق طی یک ماه آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید