چرا با خم کردن بند انگشت ها صدای ترق و توروق می آید؟

به گزارش وبلاگ بهسا، یک مفصل در بدن در واقع بخشی است که دو استخوان به یکدیگر می رسند؛ اما به یکدیگر برخورد نمی نمایند. اگر دو استخوان با یکدیگر برخورد می کردند، اصطکاک باعث می شد که پودر شوند. در نتیجه به جای آن، استخوان ها با غضروف مفصلی نرم پوشیده شده اند که به وسیله ماده ای لعابی، غلیظ و شفاف لیز می شوند. این ماده به صورت مایع است و به وسیله غشا زلالی فراوری می گردد. غشا زلالی اطراف مفصل را پوشانده است. زمانی که بدن خود را می کشید یا مفصلی را خم می کنید، این استخوان ها از یکدیگر دور می شوند و این امر باعث می گردد که غشا زلالی کش بیاید. در این حالت، فضای داخل مفصل افزایش یافته و فشار را کاهش می دهد. این موضوع مهم است؛ زیرا مایع غشای زلالی، گازهایی را در خود دارد که بیشتر دی اکسید کربن و اکسیژن هستند. زمانی که فشار مایع کم می گردد، گازهایی داخل آن بیشتر در آن حل می شوند. در حالت عادی این گازها غیر قابل حل شدن هستند. این بدین معنی است که به شکل حباب هستند. در نتیجه زمانی که بندانگشت خود را می کشید، صدای تشکیل یک حباب داخل مایع غشا زلالی را می شنوید. مسئله جالب تر این است که اگر بلافاصله بعد از کشیدن یک مفصل، از آن عکس X-Ray بگیرید، در واقع می توانید حباب ها را ببینید. حباب ها میزان حفره مفصل را تا 15 درصد افزایش می دهند. 20 الی 30 دقیقه طول می کشد تا این گازها دوباره داخل مایع حل شوند. به همین علت نمی توانید یک مفصل را پشت سرهم بشکنید.

چرا با خم کردن بند انگشت ها صدای ترق و توروق می آید؟

در واقع اطلاعات زیادی در زمینه خطرناک بودن یا نبودن این کار وجود ندارد؛ اما پزشکی به نام Donald، جایزه نوبل IG را در سال 2009 برنده شد. وی به مدت 60 سال بند انگشتان دست چپ خود را شکسته بود و بند انگشتان دست راست خود را دست نزده بود. دست چپ وی دچار مسئله ای نشده بود. این موضوع از نظر علمی مهم نیست؛ اما جالب است.

در نتیجه اگرچه درآوردن صدای مفاصل به وسیله کشیدن یا خم کردن آن ها، باعث ایجاد آرتروز نمی گردد؛ اما ظاهراً باعث می گردد که قدرت در دست گرفتن دست ها کم تر گردد.

خطرناک ترین بخش درآوردن صدای مفاصل، احتمالاً این است که اطرافیان شما معمولاً از این صدا خوششان نمی آید.

پریا اقدامی

منبع: فوت و فن

به "چرا با خم کردن بند انگشت ها صدای ترق و توروق می آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا با خم کردن بند انگشت ها صدای ترق و توروق می آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید