چرا شب ها دچار پا درد می شویم؟

به گزارش وبلاگ بهسا، احساس درد در پاها از جمله عارضه های شایع است که هر روز میلیون ها نفر با آن روبرو هستند اما بعضی افراد تنها در شب یا هنگام خواب دچار درد پا می شوند.

چرا شب ها دچار پا درد می شویم؟

به گزارش وبلاگ بهسا، احساس درد در پاها به هنگام شب می تواند خواب فرد را مختل نموده یا کیفیت آن را تحت تاثیر قرار دهد. در بیشتر موارد دلایل شایعی عامل بروز این عارضه هستند که حتی با درمان های خانگی برطرف می شوند اما در بعضی مواقع مراجعه به پزشک لازم است.

سایت هلث لاین در مطلبی به بعضی از این عوامل اشاره نموده است.

نیام کف پایی: نیام کف پایی یا فاشیای پلانتار بافت همبند بلند و ضخیم است که درست زیر پوست کف پا قرار گرفته این رباط از پاشنه پا به زیر پنجه پا کشیده شده و موجب قوس کف پا می گردد. زمانیکه این رباط تحت استرس باشد یا کشیده گردد می تواند باعث درد پا و التهاب و عارضه ای موسوم به فاشئیت پلانتر گردد.

صافی کف پا، چاقی، قوس زیاد کف پا، خشکی عضلات ساق پا، ایستادن برای طولانی مدت از جمله عوامل بروز این عارضه هستند.

مورتون نوروما: این بیماری دردناک بر اثر التهاب در اطراف عصب انگشتان پا ایجاد می گردد و با احساس درد و سوزش همراه است. درد ناشی از این عارضه لزوما شب تشدید نمیگردد اما ممکن است درد در طول روز به ویژه هنگام راه رفتن یا فشار آوردن به پاها باقی بماند.

در افرادی که دچار این عارضه هستند اغلب کف پای صاف، قوس زیاد کف پا، پینه پا یا انگشت چکشی مشاهده می گردد.

بارداری: در دوران بارداری بدن متفاوت از قبل کلسیم را پردازش می نماید. این تغییر در سطح کلسیم می تواند منجر به گرفتگی و سفتی پا گردد.

دیابت: بالا بودن قند خون می تواند به مرور زمان به سیستم عصب مرکزی از جمله عصب پا آسیب برساند. با آسیب دیدن بیشتر عصبها، علائمی همچون درد پا و احساس گزگز شدن تشدید می گردد.

فاکتورهای سبک زندگی: بسیاری از دلایل درد پاها را می توان در نحوه راه رفتن، نوع نشستن و نوع کفش پیدا کرد.

فاکتورهای سبک زندگی که ممکن است به احساس درد در پاها منجر گردد، شامل موارد زیر است:

نشستن های طولانی مدت، ایستادن، راه رفتن یا دویدن برای مدت زمان طولانی، پوشیدن کفش نامناسب و وزن.

آناتومی پا: بعضی افراد شبها دچار احساس درد در پاها می شوند که می تواند ناشی از ساختار پای آنان باشد. افرادی با کف پای صاف یا قوس زیاد کف پا بیشتر تحت تاثیر شرایطی قرار دارند که منجر به درد پاها می گردد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین

به "چرا شب ها دچار پا درد می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شب ها دچار پا درد می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید