چرا نباید ماسک را به آینه خودرو آویزان کرد؟

به گزارش وبلاگ بهسا، با آغاز پیش از انتظار موج سوم شیوع ویروس کرونا در کشور اهمیت استفاده صحیح از ماسک دو چندان شده است.

چرا نباید ماسک را به آینه خودرو آویزان کرد؟

به گزارش باشگاه وبلاگ بهسا، پس از گذشت چند ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور نه تنها از شدت بیماری کاسته نشد بلکه موج سوم کووید 19 هم از راه رسید و تمام استان های کشور را در شرایط قرمز قرار داد. اما ماجرا به اینجا ختم نمی گردد، آغاز فصل پاییز و احتمال شیوع هم زمان بیماری ویروسی آنفلوانزا و و کرونا نگرانی ها را دو چندان می نماید، زیرا علائم و راه های انتقال این دو بیماری بسیار شبیه به هم است.

در حال حاضر با توجه به اینکه علی رغم کوشش های فراوان دانشمندان سراسر دنیا هیچ دارو و واکسنی برای کرونا ویروس کشف نشده است متخصصان امر توصیه می نمایند مردم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، عدم تردد غیرضروری در سطح شهرها، عدم برگزاری تجمعات بیش از دو نفر، شستشوی مداوم دست ها به مدت بیست ثانیه و استفاده از ماسک زنجیره انتقال ویروس را قطع نمایند.

با توجه به اینکه پس از شیوع ویروس کرونا در دنیا مسئولان بهداشتی استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را به شدت برای مبارزه با کرونا حائز اهمیت دانستند، در اواسط موج دوم شیوع این ویروس منحوس در کشور مردم این دو توصیه مقامات بهداشتی را جدی دانسته و آن ها را رعایت کردند که در نتیجه آن آمار ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا کاهش چشمگیری یافت.

اما پس از مدتی شرایط برای مردم عادی شد و به گمان اینکه ویروس کرونا از بین رفته یا شدت آن کاهش یافته است دیگر توصیه های بهداشتی را رعایت نکردند که این موضوع باعث ایجاد شرایط قرمز در تمام استان های کشور شد.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در این رابطه گفت: آسان گیری و عادی پنداری بزرگترین آفت مبارزه با کووید 19 است که متاسفانه این موضوع دامن گیر مردم و مسئولان شده، نباید تصور گردد که بیماری به انتها رسیده است. برعکس، این ویروس تمام عزم خود را جزم نموده تا انسان را بیمار کند و در هر تجمعی که بیش از دو نفر حضور داشته باشند و دستورالعمل ها و فاصله ها را رعایت ننمایند، به وسیله صحبت کردن، سرفه، عطسه و حتی غذاخوردن در مکانی سربسته، منتقل می گردد. زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از ضروریات مبارزه با کرونا است.

با وجود تاکید تمام مقامات بهداشتی به استفاده از ماسک هنوز افرادی در جامعه وجود دارند که یا به صورت صحیح ماسک روی بر روی دهان و بینی خود قرار نمی دهند یا اصلا از ماسک استفاده نمی نمایند که همین موضوع باعث افزایش شیوع کرونا در کشور شده و با افزایش تعداد بیماران بار سنگینی را بر کادر درمان تحمیل می نماید.

با گشتی در شهر خواهید دید که بسیاری از مردم ویروس کرونا را جدی نگرفته اند و بجای قرار دادن ماسک به طرز صحیح بر روی دهان و بینی خود از آن به عنوان دکور آینه خودرو و آویز استفاده می نمایند. گویا این افراد اطلاع ندارند همین ماسکی که می تواند سدی در برابر بیماری کرونا باشد در صورت استفاده غیر اصولی و آویزان کردن آن از آینه خودرو، استفاده به عنوان بازوبند و... می تواند ویروس بیشتری را به خود جذب نموده و خطرناک باشد.

البته عده ای هم هستند که از ماسک به صورت کاملا اصولی و طبق دستورالعمل های بهداشتی استفاده نموده و در نهایت ماسک شان را در گوشه کوچه و خیابان رها می نمایند که این نیز برای جامعه بسیار مضرر است.

مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته کشوری مبارزه با کرونا گفت: در صورتیکه افراد ماسک های استفاده شده خود را داخل خودرو نگهداری نمایند سلامت دیگران را به خطر خواهند انداخت، زیرا ویروس کرونا که به سرعت به وسیله مخاط بینی و دهان منتقل می گردد توانایی این را دارد که ساعت ها و روز ها بر روی سطوح مختلف باقی بماند و همچنین یکی از شروط مهم انتقال کرونا ویروس فضای بسته ای مانند داخل خودرو است.

او ادامه داد: ماسک استفاده نشده را هم نباید بدون بسته بندی و پوشش مناسب نگهداری کرد، زیرا امکان آلوده شدن آن از طروق مختلف به ویروس کرونا و به خطر انداختن جان افراد خواهد شد.

مردانی گفت: ماسکی که به مدت 3 الی 4 ساعت استفاده گردد به هیچ عنوان قابل مصرف مجدد نخواهد بود. به همین دلیل نگهداری ماسک ها در داخل خودرو ها و حتی روی مچ و بازو می تواند خطر آفرین باشد. در بین مردم به خصوص آقایان دیده می گردد که به جای قرار دادن ماسک بر روی بینی و دهان آن را به بر روی بازو ها و مچ دست خود نگهداری می نمایند که این کار اصلا صحیح نیست.

این متخصص بیماری های عفونی ادامه داد: ماسک های یکبار مصرف و جراحی قابلیت استفاده مجدد را ندارند، پس افراد تصور ننمایند که می توانند از آن ها به طور مداوم استفاده نمایند. تنها ماسک های خانگی که حداقل از سه لایه تشکیل شده اند و قابلیت شستشو دارند را می توان چند بار استفاده کرد.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: یکی از شایع ترین روش های انتقال بیماری کووید19 و آنفلوانزا انتشار به وسیله قطرات آلوده و ترشحات تنفسی فرد مبتلاست که معمولا در حین صحبت، عطسه و سرفه منتشر می گردد؛ بنابراین در این روز ها استفاده صحیح از ماسک بسیار حائز اهمیت است.

لاری با اشاره به اینکه توصیه می گردد پیش از استفاده از ماسک بهداشت دست ها به خوبی رعایت گردد، اضافه کرد: افراد باید ماسک را به دقت بر روی دهان و بینی خود قرار دهند و از عدم وجود هرگونه شکاف بین صورت و ماسک اطمینان حاصل نمایند.

او تاکید نمود: زمانی که ماسک را روی صورت قرار می دهید از لمس آن خودداری کنید. همچنین به محض مرطوب شدن ماسک باید آن را تعویض کنید. در جا هایی که هوا مرطوب و شرجی است، افراد ممکن است مجبور شوند که ماسک را زودتر تعویض نمایند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: هنگام برداشتن ماسک از روی صورت، به هیچ وجه قسمت جلویی آن را لمس نکنید، بلکه آن را از پشت سر خارج و پس از انداختن در سطل زباله در دار دست هایتان را با آب و صابون بشویید یا با استفاده از الکل ضدعفونی کنید.

منبع: فرارو

به "چرا نباید ماسک را به آینه خودرو آویزان کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نباید ماسک را به آینه خودرو آویزان کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید